Sponzorováno

Jezte pomalu a dostatečně žvýkejte. Proč? 4.93/5 (14)

Jezte pomaleji a žvýkejte jídlo déle. Tělo se vám za to odmění.

Jezte pomaleji a žvýkejte jídlo déle. Tělo se vám za to odmění.

Žijeme v době, kterou lze označit slovem hektická. Co to znamená? Že všichni v podstatě pořád někam jenom spěcháme. Jste na tom stejně a vidíte se v tom? Potom se dost možná nestíháte ani dobře najíst. Jestliže je to pravda, myslete na to, že je to velká chyba. Odborníci doporučují mít na jídlo nejenom dostatek klidu, ale každé sousto i důkladně rozžvýkat. Zdá se vám to úsměvné? Rozhodně není, jelikož je to v mnoha oblastech důležité. My se podíváme na to, proč to je.

Proč tedy jíst pomalu a dobře žvýkat? Důvodů máme hned několik:

1. Ulehčíte tělu a budete mít více energie

Cítíte se někdy velmi brzy vyčerpaná a bez energie? Nemusí na to mít vliv nutně jenom váš celkový zápřah, nebo počasí. Vliv na to může mít i to, jak jíte svou stravu. Pokud sousto nerozžvýkáte dostatečně, a doslova každý kousek hltáte, pamatujte na to, že tuto činnost následně bude muset udělat váš žaludek. A půjde mu to podstatně hůře a podstatně pomaleji, jelikož nemá ostré zuby. K čemu to vede? Přirozeně k faktu, že bude nezbytné, aby žaludek pracoval delší dobu, než u dobře rozmělněné stravy. S tím následně souvisí také zcela jasný fakt spojený s tím, že jeho práce tělu ubírá energii. A ta vám následně nemusí stačit na zcela běžné denní činnosti. Myslete na to.

2. Nastartujete samotné trávení a práci těla

Dostatečným kousáním a rozmělněním jídla ve vašich ústech také dobře nastartujete samotné trávení a práci těla. Pokud si kousnete do jídla, které ihned spolknete, tělo nedostane signál spojený s tím, že jste se pustili do dlouhodobějšího jídla. Potraviny se tak dostávají do žaludku, kde nějakou dobu čekají, až vše pomalu začne. Když ale začnete potravu dostatečně kousat a žvýkat, stane se něco úplně jiného. Tělo dostane signál, že jíte a tak začne ihned pracovat na tom, aby se strava začala zpracovávat. A jak konkrétně?

  1. Začnou se více tvořit sliny
  2. Začnou se produkovat enzymy
  3. Začne pracovat žaludek

Výsledkem toho je, že jídlo bude stráveno nejenom jednodušeji, ale také rychleji. Snáze se tak dostane kam má, odkud mohou být lépe a dříve čerpány jednotlivé živiny.

3. Lépe udržíte hodnotu krevního cukru

Ať už máte cukrovku, nebo nikoliv, je vždy správné držet hodnotu krevního cukru v normě. Jakékoliv kolísání, nahoru a dolů, je s ohledem na vaše zdraví celkem velký problém. A jak tedy docílit, že bude vše v pořádku? Velmi důležitou roli zde hraje glykemický index potravin. Čím je menší, tím pro vás lépe. Myslete na to, že právě dostatečně dlouhým žvýkáním potravy ho můžete také upravit – a to tak, že bude snižován. Čím méně je strava zpracovávána v ústech, tím méně hodnota glykemického indexu klesá. Je to obdobné, jako v souvislosti s tím, že jinou hodnotu mohou mít potraviny ve stavu:

Sponzorováno

  • Vařeném
  • Pečeném
  • Dušeném

4. Budete štíhlejší

Skutečně může správné žvýkání pomoci k lepší postavě? Potvrzené studie ukazují, že skutečně ano. Možná si říkáte, jak je to možné. Důvod je celkem jednoduchý. Společně se na něho podíváme blíže. Díky žvýkání vám mnohem delší čas trvá, než se vám povede zkonzumovat třeba celý talíř jídla, když hltáte, je do pěti minut pryč. Když ale jíte pomalu a každé sousto zpracujete, můžete jíst třeba i 15 minut. Během těch se tělo postupně plní a je dříve zasyceno. Při hltání zareaguje až ve chvíli, kdy máte vše v sobě. Při pomalém jídle je zasyceno dříve.

A co to znamená? Že sníte mnohem menší porce jídel, což se zcela jasně podepisujme na tom, že také snížíte svůj kalorický příjem. Zhubnout je tak jednoduché, když víte, jak správně jist každé přijaté sousto.

5. Budete krásnější a budete vypadat mladší

Špatné zpracování jídla v ústech může mít i negativní vliv na budoucí využití všech látek, které nabídnou. A to se následně může negativně podepsat na vaší kráse. I když jíte potraviny, které jsou z hlediska krásy a zdraví doporučované, špatnou konzumací se ochuzujete o podstatnou část jejich pozitivních látek. Jednoduše proto, že je vaše tělo nezvládne tak dobře zpracovat – viz dlouhá práce žaludku. Z rozmělněné stravy se však živiny získávají mnohem lépe a daná potravina také déle zůstává ve střevech, odkud se dostávají do těla. Pokud chcete prospět třeba vaší pleti, nehtům, ale i vlasům či dalších oblastem. Naučte se proto lépe a déle jídlo žvýkat.

Opomíjet nelze také samotný akt žvýkání. Je spojený s tím, že jednoduše posilujete svaly, které jsou na vašem obličeji. Jejich síla zase není až tak důležitá. To, že pracují, má však vliv na oddálení případného vzniku vrásek. Chcete být mladí? Tak správně a dobře jezte.

6. Eliminujte problémy spojené s trávicím systémem

Mohou existovat? Rozhodně ano. Je dokázáno, že když je strava špatně zpracována a dostává se do trávicího traktu v nedostatečně zpracovaném množství, může to mít výrazný vliv na několik problémů. Ty jsou hned dva a v podstatě nelze přesně říci, jaký se může objevit. Buď jsou to průjmy, které pokud jsou akutního rázu, určitě nejsou ničím příjemným. Druhým problémem je zácpa, která se sice může jevit méně problémová, ale pokud trvá i několik dní, může to mít pro lidské zdraví velmi negativní výsledky. Je proto lepší jídlo dobře rozžvýkat.

Na jídlo se soustřeďte

Sponzorováno

A ještě jedna věc. Hodně důležitá. U jídla nekoukejte do mobilu, tabletu, nepracujte na počítači, nedívejte se na televizi. Proč? Protože pak se na jídlo nesoustředíte a sníte ho o dost víc. Opravdu. Jsou na to studie. Když se na jídlo soustředíte, vychutnáte si ho víc a méně ho sníte. A to už stojí za to ne?

A co dalšího si o zdravé konzumaci přečíst?

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva