Sponzorováno

Jak zlepšit své trávení? Vše začíná u jídla 4.85/5 (20)

Jak zlepšit trávení?

Jak zlepšit trávení?

Máte problémy s trávením a nechcete je nutně řešit různými medikamenty? Potom je nutné začít více vnímat jídlo, které konzumujete. Pokud změníte své zažité stravovací návyky, můžete si být jisti tím, že se vám povede zlepšit i trávení vašeho těla. S námi se můžete podívat na šestici zajímavých tipů, které když zkombinujete, pozitivní výsledek se zaručeně dostaví. Tak pojďme na to.

1. Potravu je třeba dokonale rozmělnit

Co se lépe tráví – velké kusy, nebo dokonale rozmělněné jídlo? Je pochopitelné, že to druhé. Pamatujte proto na fakt, že trávení můžete zlepšit právě tím, že budete potravu mnohem lépe zpracovávat. Na mysli máme situaci, kdy budete jídlo dostatečně kousat a spolknete ho až ve chvíli, kdy bude dokonale rozžvýkané. Čím větší kusy jídla budete polykat, tím hůře a déle bude pochopitelně tráveno. Navíc musíme upozornit na fakt, že tělo ve své složitosti funguje tak, že když výrazně koušete, lépe to aktivuje trávicí enzymy, než když jídlo jenom rychle zhltnete. I to je další důvod, proč jídlo dostatečně rozkousat.

2. Nebojte se hořkého

Jídla mohou být slaná nebo sladká, hodně nebo málo kořeněná, stejně jako mohou být i hořká. I když na první pohled není hořkost vyhledávanou chutí, rozhodně byste na takové potraviny zapomínat neměli. Proč? Jelikož i ony dokážou velmi dobře podpořit trávení. Pokud je sníte, je aktivována takzvaná peristaltika střev. O co se jedná z laického pohledu? O situaci, kdy hořké jídlo dokáže velmi dobře zvýšit pohyb stěn samotných střev. Stejně tak má ale hořké jídlo pozitivní vliv na tvorbu žaludečních šťáv, které tak pomocí svých enzymů dokážou jídlo v žaludku mnohem lépe rozložit a zpracovat. A jaké jsou potraviny, které splňují definici hořkosti? Jedná se třeba o:

  • Zázvor a skořici
  • Česnek
  • Artyčok

TIP: Jak zvolit stravu pro lepší trávení?

3. Konzumujte i jablečný ocet

Tato látka je velmi prospěšná ve chvíli, kdy máte zájem dokonale vybělit zuby přírodní cestou. Stejně tak ale přijde vhod i ve chvíli, kdy potřebujete zlepšit a celkově podpořit vaše trávení. Když se podíváme na složení daného octa, musíme jasně vyzvednout hlavně obsah takzvaných probiotik. Jedná se v podstatě o bakterie, které však dokážou velmi dobře podporovat trávicí procesy v těle.

Navíc je jablečný ocet kyselejší, což pomáhá vytvořit správné prostředí ve vašem žaludku, které by mělo být pro zajištění správného efektu také kyselé.

A jak na samotnou konzumaci? Prioritou by mělo být konzumovat jablečný ocet v syrové, tedy přírodní a studené formě. Můžete ho například rozmíchat ve vodě a vypít ho, stejně jako nemusí být problémem ani to, pokud ho přidáte do studených jídel, jako jsou třeba různé zeleninové saláty. Vytvoříte velmi dobrý dresink a zároveň podpoříte tolik důležitý trávicí proces. Navíc s blížícím se létem se jedná o vcelku dobrý tip na chutné a přirozeně také lehké jídlo.

Sponzorováno

4. Nezapomínejte na vlákninu

U potravin, které konzumujete, by vás měl rozhodně zajímat i obsah různých živin. Na jakou se soustředit nejvíce? Je to vláknina. Ta je velmi doporučována hlavně při hubnutí, ale její pozitiva se týkají i situace, kdy vaše tělo netráví tak, jak by mělo. Když se na vlákninu podíváme blíže, tak má velmi pozitivní vliv na naše vyprazdňování a celkovou činnost střev.

Stejně tak je její velmi dobrou vlastností i to, že na sebe dokáže vázat různé škodliviny v trávicím traktu. Díky tomu, že je z našich střev odstraníme, pochopitelně zajistíme jejich lepší fungování. Dále neopomíjejme ani fakt, že jídla bohatá na vlákninu musíme obvykle delší dobu kousat, než je spolkneme. A to souvisí s tvorbou trávicích enzymů, jak jsme naznačili výše. Důvodů pro zařazení této látky do stravy je více než dost.

Určitě vás proto zajímá, kde všude můžete vlákninu najít. Variant je celá řada. My doporučíme:

  • Zeleninu a luštěniny
  • Celozrnné těstoviny a tmavou rýži
  • Celozrnné pečivo

5. Jezte zdravě a méně

Když sníte 300 gramů tučného bůčku, budete ho trávit podstatně delší dobu, než když sníte 300 gramů zeleniny. Podobných srovnání bychom našli stovky. A právě daná srovnání jsou klíčem k našemu dalšímu tipu, který se týká zdravého stravování. Čím zdravější jídla jíte, tím méně zatěžujete svůj organismus s ohledem na nutnost náročného trávení.

Lehké jídlo tedy tělo stráví nejenom podstatně rychleji, ale i jednodušeji. Navíc máte jistotu, že vám daný proces nebude brát nijak velké množství běžné energie. Opomíjet nesmíme ani to, že vliv na trávení má i množství jídla. Když si svůj žaludek nacpete až k prasknutí, bude vašemu tělu trvat skutečně velmi dlouho, než všechno jídlo zpracuje. Když budete jíst střídmě, bude to znamenat, že dané potraviny projdou vaším trávicím traktem mnohem snadněji a rychleji. Proto je ideální rozdělit jídla raději na několik menších porcí, které budete konzumovat během celého dne. Nejenom, že trávení bude probíhat přirozeně a optimálně, ale vy zároveň nebudete pociťovat nepříjemné pocity hladu. Dalším pozitivem této cesty je i fakt, že při vyváženosti jídelníčku a optimální kalorické hodnotě se vám jednoduše povede i shodit nějaké to kilo své hmotnosti.

6. Pijte vodu

Pití vlažné vody po jídle může pomoci v procesu trávení, pomáhá rozebrat jídlo v žaludku. Teplá voda také lépe spláchne staré jídlo, které vám zůstalo v zažívacím traktu, tlusté střevo se vyčistí a vyprázdní.

Sponzorováno

Pití vlažné vody může také pomoci odstranit odpady z kvašení. Teplá voda s citrónem lépe odstraní nejen vodní kámen v konvici, ale stejně rozpustí i váš odpad ve střevech, které se stanou funkčnější a střevní funkce plynuleji. Vlažná voda umí zabránit i průjmu či zácpě.

Co si ještě přečíst o trávení?

VIDEO: Zajímavý dokument o stráveních, žaludku a střevech

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva