Sponzorováno

Jak užívat omega 3, 6 a 9 polynenasycené mastné kyseliny? 4.83/5 (12)

Zvláště vysoký obsah omega-3 mastných kyselin má maso např. lososa, sardinky, tuňáka, doporučuje se však zvýšit spotřebu všech druhů ryb a mořských plodů...

Zvláště vysoký obsah omega-3 mastných kyselin má maso např. lososa, sardinky, tuňáka, doporučuje se však zvýšit spotřebu všech druhů ryb a mořských plodů…

Omega 3 mastné kyseliny jsou jedním z nejpopulárnějších výživových doplňků. Lidské tělo je potřebuje k provádění mnoha tělesných funkcí od tvorby zdravých buněk po udržení mozkové a nervové funkce. Naše těla si je nedokážou vytvořit a jediným zdrojem je potrava. V USA je užívá asi třetina obyvatelstva a při některých indikacích jejich dokonce předepisují lékaři.

OMEGA-3 (ω-3) mastné kyseliny

Omega-3 (ω-3) mastné kyseliny jsou vedlejším produktem metabolismu kyseliny linolenové a vyskytují se hlavně v masitých pokrmech, především v rybím tuku (tučné ryby jako losos, sleď, makrela, ančovičky nebo sardinky), ale i v semínkách lnu, konopí a ve vlašských ořechách. Pro zdraví jsou nejdůležitější omega-3-mastné kyseliny DHA (kyselina dokozahexaénová) a EPA (kyselina eikosapentaenová).

Působení DHA v organismu je důležité pro ochranu srdce a cév, podporuje vitalitu mozku, snižuje riziko Alzheimerovy choroby a degeneraci sítnice. Působení EPA v organismu pomáhá při psychických problémech spojených s depresemi, při problémech koncentrace, paměti, při emocionální nerovnováze, stresu a při chronických zánětlivých onemocněních (cév, mozku, kloubů). ALA, neboli kyselina alfa-linolenová se nachází v lněných a konopných semínkách. Super zdrojem je také chia olej.

OMEGA-6 (ω-6) mastné kyseliny

Omega-6 (ω-6) mastné kyseliny jsou esenciální tuky na rostlinné bázi, z nichž nejznámější je kyselina gama-linolenová (GLA). Přirozeným zdrojem mastných kyselin skupiny OMEGA-6 je zelenina, ovoce, ořechy a semena. Dalšími zdroji jsou: lněný olej, olej ze semínek černého rybízu, olej z brutnáku lékařského a olej z pupalky dvouleté.

Sponzorováno

OMEGA-9 (ω-9) mastné kyseliny

Omega-9 (ω-9) mastná kyselina, jinak nazývaná i kyselina olejová nepatří mezi esenciální mastné kyseliny, protože tělo ji může produkovat za předpokladu, že esenciální mastné kyseliny omega-3 a omega-6 jsou zahrnuty ve stravě. Je však považována za jeden z nejzdravějších zdrojů tuků ve stravě. Omega-9 mastné kyseliny jsou velmi důležité pro celkové zdraví a jsou důležitou součástí prevence srdečních chorob a rakoviny. Kyselina olejová tvoří 55-80% olivového oleje. Strava bohatší na kyselinu olejovou zpomaluje rozvoj onemocnění srdce a podporuje produkci vlastních antioxidantů.

Vyměňte máslo a smetanu za nenasycené oleje

Nasycené tuky, které pocházejí hlavně ze živočišných zdrojů, zvyšují LDL cholesterol, který ucpává tepny. Nenasycené tuky z rostlinných olejů, ořechů a ryb mohou pomoci snížit hladinu cholesterolu. Nahrazení nasycených tuků nenasycenými je jednou z nejdůležitějších změn pro zdraví.

Příklady jednoduchých způsobů:

  • pokud smažíte jídlo, místo másla použijte rostlinný olej (ideálně kokosový nebo sezamový)
  • zeleninu pokapejte olivovým olejem místo másla
  • na chléb místo másla použijte olivový olej, zralé avokádo, oříškové nebo Semínkové máslo (konopné, mandlové, dýňové, z kešu oříšků)
  • smetanové omáčky vyrábějte z nízkotučného jogurtu, ještě lépe z kokosové smetany nebo mléka nebo z avokáda
  • jako salátové dresinky používejte rostlinné oleje (olivový olej, apod.), avokádo a pasty ze semínek

Nebezpečné nízkotučné diety

Většina nízkotučných diet je nebezpečná pro nedostatek omega-3 kyselin. Ideální poměr mezi omega-6 a omega-3 se pohybuje v rozmezí od 6: 1 do 3: 1. Většina lidí konzumuje tyto nenasycené mastné kyseliny v poměru 10:1 až 20:1 (výrazná, pro zdraví nepříznivá převaha omega-6). Některé oleje obsahují malé množství omega-3, ale velké množství omega-6. Je to například olej z vlašských ořechů a pšeničných klíčků. Jejich nevýhodou je, že spolu s omega-3 obsahují i hodně omega-6 tuků, a to částečně ruší příznivé účinky omega-3. Rybí olej (tuk) obsahuje již takzvané „hotové omega-3“ s dlouhým řetězcem, které tělo přímo využívá bez nutnosti metabolické přeměny, jako je tomu u lněného/ konopného oleje.

Jíst tuky je jednoduše potřeba, vybírat si však musíte ty zdravé. Jestli jste tedy ze svého jídelníčku vyházeli jogurty a sýry, které na svém obalu nemají nápis nízkotučné, jestli si do salátu nedáváte olivový olej a nejíte lososa, ořechy, avokádo a další s tím, že jsou tučné, děláte chybu. Ty totiž obsahují onen zdravý tuk – ten obsahuje esenciální mastné kyseliny, které se označují jako omega 3 a omega 6.

A kam dál?

VIDEO: Vliv omega-3 nenasycených mastných kyselin na organismus

Sponzorováno

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva