Jak správně vybrat čističku vzduchu, která bude přínosem pro naše zdraví? 4.8/5 (5)Na co se zaměřit při výběru čističky vzduchu?

Na co se zaměřit při výběru čističky vzduchu?

Každý rok přijde jaro, a to s sebou přináší i rozkvetlé květiny a stromy. Pro mnohé z nás je to krásná podívaná. Jsou zde však i lidé, kteří toto období nemají zrovna v lásce a pobyt na rozkvetlé louce je pro ně spíše trestem. Řeč je o alergicích, které trápí pylové či prachové alergie. Pomůže jim čistička vzduchu? A jak může pomoci těm, kteří žádnou alergií netrpí?

Čistička vzduchu není jen pro alergiky

Pro lidi trpící prachovou či pylovou alergií je čistička vzduchu jedna z mála možností jak v klidu a ve zdraví přečkat toto období. Ve vzduchu je však mnohem více znečištění než jen pyl. Je to třeba prach z prádla, různý nepříjemný zápach, chemické prostředky používané při úklidu nebo chlupy z domácích mazlíčků. Čistička vzduchu je tedy určena i pro osoby, kteří žádnou alergií netrpí, ale chtějí mít čistý a příjemný dům bez bakterií, prachu a plísně.

Základní typy filtrů

Jsou tyto základní druhy filtrů:

  • HEPA filtr je vůbec nejdokonalejším typem filtru na trhu. Odstraní až 99,97 % mikro částic o průměru 0,3 mikronu a větší. Využívá se i v lékařských zařízeních.
  • Elektrostatické filtry jsou skvělou alternativou k HEPA filtrům. Dokáží na sebe vázat prachové částice díky plasmové technologii a ionizátoru.
  • TiO2 filtr je skvělý k odstranění mikroorganismů, virů, bakterií či plísně. Pomocí UV lampy dochází k fotokatalytické reakci, která přeměňuje tyto organické látky na vodu a oxid uhličitý.
  • Uhlíkový filtr dokáže odstranit škodlivé plyny z hořáků a neutralizuje zápachy z cigaret.

Pro koho je čistička určena?

Jednoznačně je čistička vzduchu určena pro alergiky, kteří potřebují minimalizovat či zcela odstranit nebezpečné alergeny ze vzduchu. Dále je velmi vhodná pro lidi s onemocněním dýchacího ústrojí či trpí chronickým onemocněním dýchacích cest. Pro tyto osoby je vhodná čistička vzduchu s HEPA filtrem, který dokáže neutralizovat viry a bakterie a zároveň odstraní téměř 100 % pylových a prachových částic, zvířecích chlupů a zbytků roztočů.

Pokud patříte mezi kuřáky nebo v takovém prostředí bydlíte, bude pro vás vhodná čistička s elektrostatickým filtrem a ionizátorem. Záporně nabité ionty dokáží neutralizovat zápachy z cigaret nebo plynových hořáků a elektrostatický filtr pak dokáže zachytit jemné částečky popílku a prachu. Další, kdo ocení tento typ čističky, jsou lidé žijící v oblasti znečištěné smogem.

Jak čističku vybrat?

Těchto pár bodů vám pomůže s výběrem čističky:

  1. Pozorně vybírejte vzduchový výkon čističky (uváděn v m3). Říká nám, jaké množství vzduchu dokáže vyčistit za 1 hodinu práce. Výsledné číslo by mělo být přibližně 3-4 krát větší než velikost místnosti, do které je určena.
  2. Správně čističky by měli dokázat odstranit téměř 100 % nečistot. Je tedy důležitý správný výběr filtrace.
    Jedním z nejvýkonnějších filtrů je HEPA filtr. Dnešní čističky však již nabízejí kombinaci více filtrů dohromady, aby dosáhli co možná nejlepšího účinku. Správný výrobce by měl u každého přístroje uvádět jaké filtry jsou v dané čističce a pro jaké nečistoty je čistička nejlepší.
  3. Cena čističky a filtrů. Samotnou čističku vzduchu lze pořídit již od 1500 Kč. Důležitější je však sledovat životnost filtrů a jejich následnou cenu. Některé filtry jsou bezúdržbově, ale jejich životnost je omezena. Jiné potřebují pravidelnou údržbu a jejich životnost je téměř neomezená.
  4. V poslední řadě bychom měli sledovat elektrickou spotřebu čističky a její hlučnost. V případě spotřeby vybírejte čističky s tzv. Stand-by režimem, který významně šetří energii. Význam parametru hlučnost oceníme až v noci, kdy máme čističku umístěnou v ložnici. Moderní čističky však již disponují funkcí tichého režimu.

Potřebujete vzduch zároveň i zvlhčovat?

Mnohé čističky vzduchu již kromě samotného čištění v sobě ukrývají i další přístroje, které alergikům mohou pomoci. Jednou z nich je například pračka vzduchu. Čistička a zvlhčovač vzduchu v jednom odstraňují nečistoty a různé choroboplodné zárodky ze vzduchu a zároveň vzduch příjemně zvlhčují. Někteří však mají problém s vysokou vlhkostí v bytě a tvoří se jim na zdech plísně. K odstranění těchto nepříjemností je naopak určena čistička a odvlhčovač 2v1.

Co dále si na toto téma přečíst?

VIDEO: Čističky vzduchu – Jak vybírat?

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Hodnocení příspěvku

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Přečtěte si také naše další články

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva