Sponzorováno

Jak správně vybrat čističku vzduchu, která bude přínosem pro naše zdraví? 4.8/5 (5)

Na co se zaměřit při výběru čističky vzduchu?

Na co se zaměřit při výběru čističky vzduchu?

Každý rok přijde jaro, a to s sebou přináší i rozkvetlé květiny a stromy. Pro mnohé z nás je to krásná podívaná. Jsou zde však i lidé, kteří toto období nemají zrovna v lásce a pobyt na rozkvetlé louce je pro ně spíše trestem. Řeč je o alergicích, které trápí pylové či prachové alergie. Pomůže jim čistička vzduchu? A jak může pomoci těm, kteří žádnou alergií netrpí?

Čistička vzduchu není jen pro alergiky

Pro lidi trpící prachovou či pylovou alergií je čistička vzduchu jedna z mála možností jak v klidu a ve zdraví přečkat toto období. Ve vzduchu je však mnohem více znečištění než jen pyl. Je to třeba prach z prádla, různý nepříjemný zápach, chemické prostředky používané při úklidu nebo chlupy z domácích mazlíčků. Čistička vzduchu je tedy určena i pro osoby, kteří žádnou alergií netrpí, ale chtějí mít čistý a příjemný dům bez bakterií, prachu a plísně.

Základní typy filtrů

Jsou tyto základní druhy filtrů:

  • HEPA filtr je vůbec nejdokonalejším typem filtru na trhu. Odstraní až 99,97 % mikro částic o průměru 0,3 mikronu a větší. Využívá se i v lékařských zařízeních.
  • Elektrostatické filtry jsou skvělou alternativou k HEPA filtrům. Dokáží na sebe vázat prachové částice díky plasmové technologii a ionizátoru.
  • TiO2 filtr je skvělý k odstranění mikroorganismů, virů, bakterií či plísně. Pomocí UV lampy dochází k fotokatalytické reakci, která přeměňuje tyto organické látky na vodu a oxid uhličitý.
  • Uhlíkový filtr dokáže odstranit škodlivé plyny z hořáků a neutralizuje zápachy z cigaret.

Pro koho je čistička určena?

Jednoznačně je čistička vzduchu určena pro alergiky, kteří potřebují minimalizovat či zcela odstranit nebezpečné alergeny ze vzduchu. Dále je velmi vhodná pro lidi s onemocněním dýchacího ústrojí či trpí chronickým onemocněním dýchacích cest. Pro tyto osoby je vhodná čistička vzduchu s HEPA filtrem, který dokáže neutralizovat viry a bakterie a zároveň odstraní téměř 100 % pylových a prachových částic, zvířecích chlupů a zbytků roztočů.

Sponzorováno

Pokud patříte mezi kuřáky nebo v takovém prostředí bydlíte, bude pro vás vhodná čistička s elektrostatickým filtrem a ionizátorem. Záporně nabité ionty dokáží neutralizovat zápachy z cigaret nebo plynových hořáků a elektrostatický filtr pak dokáže zachytit jemné částečky popílku a prachu. Další, kdo ocení tento typ čističky, jsou lidé žijící v oblasti znečištěné smogem.

Jak čističku vybrat?

Těchto pár bodů vám pomůže s výběrem čističky:

  1. Pozorně vybírejte vzduchový výkon čističky (uváděn v m3). Říká nám, jaké množství vzduchu dokáže vyčistit za 1 hodinu práce. Výsledné číslo by mělo být přibližně 3-4 krát větší než velikost místnosti, do které je určena.
  2. Správně čističky by měli dokázat odstranit téměř 100 % nečistot. Je tedy důležitý správný výběr filtrace.
    Jedním z nejvýkonnějších filtrů je HEPA filtr. Dnešní čističky však již nabízejí kombinaci více filtrů dohromady, aby dosáhli co možná nejlepšího účinku. Správný výrobce by měl u každého přístroje uvádět jaké filtry jsou v dané čističce a pro jaké nečistoty je čistička nejlepší.
  3. Cena čističky a filtrů. Samotnou čističku vzduchu lze pořídit již od 1500 Kč. Důležitější je však sledovat životnost filtrů a jejich následnou cenu. Některé filtry jsou bezúdržbově, ale jejich životnost je omezena. Jiné potřebují pravidelnou údržbu a jejich životnost je téměř neomezená.
  4. V poslední řadě bychom měli sledovat elektrickou spotřebu čističky a její hlučnost. V případě spotřeby vybírejte čističky s tzv. Stand-by režimem, který významně šetří energii. Význam parametru hlučnost oceníme až v noci, kdy máme čističku umístěnou v ložnici. Moderní čističky však již disponují funkcí tichého režimu.

Potřebujete vzduch zároveň i zvlhčovat?

Mnohé čističky vzduchu již kromě samotného čištění v sobě ukrývají i další přístroje, které alergikům mohou pomoci. Jednou z nich je například pračka vzduchu. Čistička a zvlhčovač vzduchu v jednom odstraňují nečistoty a různé choroboplodné zárodky ze vzduchu a zároveň vzduch příjemně zvlhčují. Někteří však mají problém s vysokou vlhkostí v bytě a tvoří se jim na zdech plísně. K odstranění těchto nepříjemností je naopak určena čistička a odvlhčovač 2v1.

Co dále si na toto téma přečíst?

VIDEO: Čističky vzduchu – Jak vybírat?

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva