Sponzorováno

Jak správně jíst? Naučte se to. Pomůžete svému tělu v mnoha oblastech 4.91/5 (11)

Jak správně jíst? Stačí dodržet pár pravidel.

Jak správně jíst? Stačí dodržet pár pravidel.

Stravovací návyky Čechů nejsou zase až tak špatné, ale rozhodně o nich nemůžeme říci ani to, že jsou dokonalé. Mnoho z nás totiž dělá při svém stravování poměrně velké chyby. Vlivem nich nejenom výrazně zatěžujeme své tělo, ale také mu celkem výrazně škodíme. Aniž bychom to věděli. Podívejte se společně s námi na to, jak správně jíst.

Bez snídaně to nejde

Také si rádi pospíte, což má následně za následek hlavně to, že nestíháte snídani? Pokud si říkáte, že stejně nemáte hlad, a že by snídaně jenom přinesla další kalorie, velmi se mýlíte. I když nemáte pocit hladu, vaše tělo toto jídlo potřebuje. Hlavně z důvodu, že ho dokáže nakopnout a rázem začnete cítit potřebnou energii. S tou je spojený i fakt, že vám vydrží i několik hodin. Díky tomu budete aktivnější, než pokud vynecháte snídani. Samozřejmostí je i nutnost dbát mna vyvážený poměr živin. Chybět nesmí:

A jak je to s tím hubnutím? Když se obáváte ranních kalorií, nezapomeňte zohlednit i to, že snídaně vaše tělo nastartuje. Spustí tedy i samotný metabolismus, který bude lépe spalovat tuky, než když budete o hladu. V konečném důsledku tedy vlivem snídaně nijak nepřiberete.

TIP: Snídaně by měla nastartovat náš organismus a také měla by být přiměřená našim aktivitám.

Velké množství kávy je kontraproduktivní

Proč během dne musíte vypít tolik kávy? Odpověď je celkem jednoduchá. Káva obsahuje kofein, vlivem kterého můžete výrazně nastartovat své tělo a získat energii. To je neoddiskutovatelný fakt. Málokdo z vás ale ví, jak kofein přesně funguje. To, co jsme popsali, skutečně umí, ale ne sám od sebe. Pokud si lehnete a dáte si kávu, velmi brzy usnete. Je to dáno tím, že vás zvládne i utlumit. Aby měl takové účinky, jaké má mít, je třeba začít vyvíjet aktivitu. Následně dojde k tomu, že tělo kofein využije a dostatek energie je tu.

Pokud však kávy vypijete hodně, může to mít za následek dvě věci. Tou první je minimalizace jeho účinku, jelikož vaše tělo bude stále ve stejném tempu a ke konkrétní stimulaci tedy nedojde. Druhým negativem je to, že si tělo na kofein zvykne. A co to znamená? Že se káva stane jenom obyčejným nápojem, bez účinku. Proto kávu nepijte na litry, ale dejte si šálek jenom ve chvíli, kdy už cítíte, že začínáte být velmi unavení.

Spěch při jídle je to nejhorší

Mezi špatné stravovací návyky patří i to, že během jídla spěcháte. Správně jíst znamená nutnost udělat si na každý pokrm dostatek času. Bohužel žijeme v době, kdy je to stále více podceňováno, jelikož trendem posledních let je zvládnout vše v co nejkratší okamžik. A tak se jídlo stává tím, co zkracujeme nejvíce. A to je pochopitelně velká chyba. Důvody jsou zřejmé:

Sponzorováno

  1. Nemožnost si jídlo vychutnat
  2. Riziko brzkého hladu
  3. Konzumace nekvalitních potravin a polotovarů

Se spěchem při jídle často souvisí i fakt, že mnoho z nás jí během práce. Třeba u počítače, při jízdě autem a v rámci dalších situací. Ani to není nic správného. Váš mozek se více soustředí na práci než na jídlo, což se projeví na tom, že vaše tělo nebude mít pocit dostatečného nasycení, ani toho, že již proběhla potřebná pauza.

Víte, že: Hlavním jídlem dne by měl být oběd, a to jak z hlediska objemu, tak z hlediska obsahu.

Voda je nezbytná

Jak správně jíst? I tak, že nebudete zapomínat na tekutiny. Pokud jde o tekutiny spojené s jídlem, jsou nezbytné. Nejenom, že díky nim můžete dosáhnout lepšího rozmělnění potravy ve vašich ústech, ale dojít může také k tomu, že jídlo snadněji doputuje i do vašeho žaludku. Proto při jídle pijte a jídlo zapíjejte. Bude se vám to hodit i při dietě, jelikož žaludek bude dříve nasycený – vlivem tekutin, a vy tak nebudete mít potřebu jíst více.

Opomíjet pochopitelně nelze ani to, že voda je nezbytnou tekutinou i proto, aby vaše tělo fungovalo tak, jak má. Při nedostatku tekutin může nastat dehydratace, které začne bolestmi hlavy a únavou, a může přejít až k pocitům malátnosti, nebo k tomu, že omdlíte. Proto se správným stravováním vždy souvisí dostatečný příjem tekutin. A pijte ideálně čistou vodu. A zapomeňte na sladké kolové nápoje nebo ovocné džusy.

Čím více porcí, tím lépe

Tím nenaznačujeme, že byste měli během dne sníst několik kilogramů jídla a mít stále plný žaludek. Chceme tím říci, že správným trendem ve stravování je rozdělit si denní příjem jídla do více porcí. Optimální počet je pět. Tedy obligátní snídaně, oběd a večeře, ke kterým přidáte ještě ranní a odpolední lehčí svačinu. A proč takto? Prvním důvodem je to, že nebudete mít hlad, což dokáže ovlivnit i váš pracovní výkon. Dalším důvodem je možnost dodání tělu dalších látek, které souvisí s tím, že bude mít stále dostatek energie.

Navíc nezapomínejte na to, že pravidelná strava je doporučovány i při dietě. Proč? Pokud bude jídlo vyvážené a rozmanité, dostane vaše tělo vše, co potřebuje. Když si na tento režim zvykne, nebude mít žádnou potřebu živiny ukládat, protože bude vědět, že mu je dáte. To znamená, že nebude mít potřebu tvořit ani tukové zásoby. Ty stávající spálíte v rámci klasického metabolismu nebo sportu, a konečně získáte postavu, jakou chcete. A to jenom díky tomu, že jste se naučili, jak správně jíst, a tento postup budete i nadále dodržovat.

Nedávejte si příliš velké porce

Je to fakt. Dáváme si velké porce, zvykli jsme si na ně. S velikostí porce to opravdu nepřehánějte. Váš žaludek si na menší porce za chvíli zvykne.

Nezapomínejte na zeleninu

Zeleninu v jídelníčku hodně z nás ignoruje. A není to dobře. Dejte si i jako přílohu na oběd (k masu nakrájená rajčata a hlávkový salát) nebo si jen tak kupte kedluben a snězte ho. Neignorujte zeleninu v jídelníčku. Ubližujete tím sami sobě.

Sponzorováno

TIP: Jezte pomalu a dobře žvýkejte – je to zdravé

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva