Sponzorováno

Jak na deprese bez antidepresiv? Zkuste tyto bylinky i další naše tipy… 4.8/5 (10)

Jak na deprese bez antidepresivDeprese v pravém smyslu slova není jen o jednom či dvou dnech, kdy máme náladu pod psa a nic se nám nechce. Skutečná deprese trvá většinou několik týdnů a spojují se s ní typické symptomy – úzkost, osamělost, obviňování sebe samého, sebevědomí na bodu mrazu, únava, poruchy koncentrace, popřípadě hněv, agresivita. Léčba patří do rukou odborníka. Zpravidla jde o kombinaci farmakologické léčby a psychoterapie.

Příčiny deprese jsou různé

Deprese je skutečný chorobný stav a nemusí být pouze důsledkem nějakých vnějších okolností, jako je například úmrtí blízké osoby, rozchod s partnerem, ztráta zaměstnání, vážně nemocné dítě apod. Příčinou mohou být i různé biologické faktory, související například i s genetikou, přestože není dědičná deprese, ale spíše určitá duševní zranitelnost.

Při depresi nastává v mozku chemická nerovnováha a důsledkem jsou pak stavy únavy, úzkosti, negativní pocity, ztráta schopnosti rozhodování apod. Deprese se u někoho může objevit jednou, u jiných se objeví v zátěžovém období, například známá poporodní deprese, a jsou i tací, kteří s ní bojují po celý svůj život. Depresi může spouštět i užívání některých léků, alkohol, drogy, ale na jejím vzniku se může podepsat i nedostatek denního světla.

Pomocnou ruku někdy mohou alespoň částečně podat i tyto tipy.

1. Vyzkoušejte třezalku tečkovanou

Tato léčivá rostlina je známá stovky let. Zdá se, že by mohla posloužit i při léčbě deprese. Podle informací publikovaných na stránkách National Center for Complementary and Integrative Health až 29 vědeckých studií naznačuje, že třezalka tečkovaná může být lepší než placebo nebo stejně účinná jako standardní antidepresiva k léčbě mírné až středně závažné deprese. Přičemž třezalka má méně vedlejších účinků než antidepresiva. V případě, že chcete účinky třezalky tečkované vyzkoušet, je nutné poradit se s lékařem, protože to může mít negativní interakce s antidepresivy i dalšími léky na předpis.

Třezalka účinkuje na depresi podobným mechanismem jako antidepresiva, brzdí zpětné vychytávání serotoninu, noradrenalinu a dopaminu (působí i na hladinu GABA). Za antidepresivní účinek třezalky je v největší míře zodpovědný hyperforin, ale i jiné složky než hypericin, pseudohypericin a některé flavonoidy, se přímo či nepřímo podílejí na efektu. U nás se doporučuje zejména v léčbě mírných depresí. Nástup jeho účinku se pozoruje po 10-14 dnech užívání, přičemž pokud se stav v průběhu 4-6 týdnů nezlepšuje, je třeba vyhledat lékaře.

Tip na přípravu čaje z třezalky: 1 kopcovitá čajová lžička drogy se přelije 250 ml vroucí vody, nechá se chvíli louhovat a procedí se. Pijí se 2 až 3 šálky denně.

2. Podpořte přirozenou tvorbu serotoninu

Serotonin se nazývá i hormonem dobré nálady a právě jeho nedostatek je jednou z častých příčin deprese. Jeho tvorba je závislá na spánku a slunečním záření. Takže v rámci možností je dobré udělat vše pro kvalitní a dostatečně dlouhý spánek a přiměřený čas trávit venku na slunečním světle. Samozřejmě, tvorbu serotoninu lze podpořit i konzumací potravin, které obsahují aminokyselinu tryptofan – prekurzor serotoninu. Z potravin, které jsou dostupné u nás, jsou dobrým zdrojem tryptofanu, například:

Sponzorováno

  • dýňová semínka (576 mg / 100 g)
  • sója (575 mg / 100 g)
  • mozzarella (571 mg / 100 g)
  • jehněčí, vepřové a hovězí maso (415 mg / 100 g)
  • kuřecí a krůtí maso (404 mg / 100 g)
  • tuňák (335 mg / 100 g)
  • korýši (330 mg / 100 g)
  • ovesné vločky (335 mg / 100 g)
  • fazole a čočka (115 mg / 100 g)
  • vajíčka (167 mg / 100 g)

3. Vsaďte na „zimní třešeň“

Zimní třešeň je název, který označuje bylinku využívanou v ajurvédě – tam je známá jako Ashwagandha (Withania somnifera). Obsahuje například alkaloidy, aminokyseliny a další látky. V ajurvédě je ceněna jako adaptogen, tedy pomáhá lépe zvládat stres a nervozitu, zlepšuje koncentraci, eliminuje úzkostné a depresivní stavy, pomáhá navodit klidný a kvalitní spánek. Podává se lidem, kteří mají potíže s mentální a fyzickou slabostí. Tuto rostlinu seženete i u nás v podobě organických prášků nebo extraktů.

Náš tip: Zimní třešeň si můžete vypěstovat i doma v květináči ze semínek. Nevyžaduje žádnou speciální péči, avšak má ráda slunce. Využívá se kořen i nadzemní části. V ajurvédě se kořen vaří v mléce, ale dá se z něj připravit i čaj – kořen se zalije vroucí vodou a nechá 10 minut louhovat. Denní dávka by neměla překročit 3 gramy.

4. Hýbejte se v mírné intenzitě

Ne nadarmo se říká, že pohyb udržuje v kondici nejen naše tělo, ale i mysl. Prý na to stačí už 30 minut každý den, přičemž i tento čas si lze rozdělit na menší dávky. Potvrzují to i vědecké studie. Odborníci z University of Nebraska Medical Center jsou toho názoru, že aerobní cvičení, jako například jogging, plavání, jízda na kole, ale i chůze, zahradničení či tanec, prokazatelně snižují úzkost a depresi. Přičemž pro většinou pacienty jsou vhodné aktivity v mírném tempu, provedené kdykoliv během dne. U lidí s vážnějšími problémy se jako lepší jeví strukturované skupinové programy.

5. Meduňka lékařská

Nejen, že je čaj z meduňky lékařské nápomocen, ještě k tomu i skvěle chutná. Je to hotový balzám na duši, i tělo. Pomáhá uklidnit podrážděné nervy, zbavuje pocitu depresí, ale pomáhá i při zapomnětlivosti či nespavosti. Má nádhernou citrónovou vůni a sbírá se několikrát do roka. Vypěstovat si ji můžete v květináči na balkoně nebo v zahrádce, protože není náročná. Suší se ve stínu a průvanu, nebo v sušárně při teplotě do 35 °C. Meduňka obsahuje třísloviny, pryskyřici a 0,2% silice.

Návod na čaj z meduňky: použít můžete čerstvé lístky, ale i sušené. Pokud máte čerstvé lístky, na jeden pohár (2 dcl) vám postačí 5 – 7 lístků meduňky. Sušené směsi použijte 3 lžičky. Zalijte 200 ml vroucí vody, nechte louhovat 10 minut a pijte 2 – 3 krát denně.

6. Heřmánek

Bylinka, která blahodárně působí na napjaté „nervy“. Čaj z této byliny zklidňuje podráždění, zlepšuje depresivní nálady a hladí duši. Obsahuje množství účinných látek a éterických olejů, které napomáhají zmírnit psychické napětí. Heřmánek se suší v temné a dobře větrané místnosti na plechu v řídkých vrstvách. Kromě problémů s psychikou řeší heřmánek i jiné neduhy, například nadýmání, trávicí potíže, střevní problémy, posiluje imunitu, pomáhá při kašli a nachlazení, nespavosti, nečisté pleti, ale například i při zánětech močových cest

Návod heřmánkový čaj: si můžete připravit z čerstvých květů, nebo ze sušených. 1 čajovou lžičku sušené směsi zalijte 200 ml vroucí vody a nechte 10 minut vyluhovat. Pijte jeden šálek denně nalačno.

Zkuste i heřmánkové kapky: 2 hrsti heřmánkových květů zalijte 300 ml lihu a dejte na 1 měsíc odležet na teplém místě. Potom roztok přeceďte a nalijte do tmavé lahve a skladujte v chladu a temnu. Užívejte 1 – 3 krát denně 10 – 30 kapek.

A co si dále o depresi přečíst?

VIDEO: Aleš Kalina – 3 důvody deprese

Sponzorováno

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva