Sponzorováno

Jak dobře a správně odpočívat? 4.78/5 (9)

Naučte se odpočívat, je to pro vaše zdraví velmi důležité.

Naučte se odpočívat, je to pro vaše zdraví velmi důležité.

Odpočinek je nezbytnou součástí duševní hygieny. Během tohoto procesu naše tělo obnovuje energii, kterou vydalo během dne. Při odpočívání je důležité, abychom se uvolnili a na nic přitom nemysleli, zejména ne na práci.

Odpočinek aktivní a pasivní

Odpočinek dělíme na aktivní (změna činnosti, relaxační cvičení či sport) a pasivní (snížená aktivita, spánek). Z hlediska duševní hygieny je pro naše tělo nejlepší oba typy odpočinku střídat. Pokud má člověk přijít na jiné myšlenky, je zapotřebí zvolit vhodné klidné místo, kterým může být například příroda – ta je pro zotavení těla i duše nejlepším prostředím.

Zejména činnosti jako jsou turistika, sport či manuální práce jsou pro duševního pracovníka nejvhodnější. Denně bychom měli být na čerstvém vzduchu alespoň tři hodiny. Dokonce i nápad „jít na procházku“ je vlastně záměrná relaxace, díky které se nám podaří vymanit z kolotoče povinností. Ideálně bychom měli vyrazit do lesa, případně 15 ve městě do parku. Kontrast mezi ruchem města a přírodou je pomocníkem relaxace.

Již po 30 minutách se budeme cítit svěžeji, je však nezbytné z hlavy odsunout všechny starosti, trápení, konflikty a problémy každodenního života a soustředit se na krásy přírody, ticho a čerstvý vzduch, který se nám dostává do plic.

Odpočívám = jsem líný? Ne.

Jsou lidé, kteří se bojí chvíli si odpočinout, aby si ti druzí nemysleli, že jsou líní. Vedle této nezdravé a falešné představy existuje i jiná – lepší, nadějnější. Ta říká, že je potřeba udržovat sebe – podobně jako třeba auto – v provozuschopném stavu. A aby tomu tak bylo, je nutné něco dělat. Musíme shromažďovat energii, abychom měli co vydávat ve chvílích, kdy to bude nejvíce zapotřebí. Musíme moudře hospodařit s dlouhodobou perspektivou, nejen v krátkodobém horizontu pořád jen pracovat a pracovat a nakonec se dostat do stavu totálního psychického vyčerpání.

Zařaďte odpočinek do svého programu včas, lehkou únavu odstraníte snadněji a rychleji než její těžší fázi. Únava je pro nás poplašným signálem, kdy si tělo říká o potřebný odpočinek. Tento stav vzniká při práci a u dospělého jedince též vlivem pracovního prostředí. Můžeme říci, že tento poplašný signál nepociťují všichni stejně intenzivně a ve stejné době. První typ lidí cítí únavu již po krátkodobé práci, cítí se velmi unavení, přepracovaní, vyžadují od spolupracovníků pomoc a nechávají za sebe dělat jiné. Tito lidé dokážou odpočívat bez výčitek. Druhý typ lidí únavu vůbec nedokáže připustit a pracuje, dokud může. Takovýto lidé jsou přesvědčeni o své zodpovědnosti za svěřené úkoly. Chtějí být potřební, prospěšní a pracovat svědomitě. Tento typ únavy zmáhá zejména lidi s vyšší kvalitou sociálních vztahů.

U duševních i manuálních pracovníků lze aplikovat Sečenovův požadavek aktivního odpočinku ve střídání obou typu prací. Duševní pracovník si odpočine u manuální práce či případně sportem, kdežto fyzicky pracující člověk si nejlépe odpočine u duševní práce. Přitom je třeba zařadit odpočinkovou činnost po vlastní práci. Pro duševního pracovníka má nedocenitelný význam tělesná práce a sport.

Každý člověk regeneruje své síly jinak. Někdo si raději zvolí aktivní odpočinek, jinému zase vyhovuje klidnější činnost, kdy ze sebe nevydá tolik energie. Proto bychom si každý měli najít takovou činnost, která bude ta nejvhodnější pro regeneraci našeho těla a radostně si odpočinek užívat.

Sponzorováno

I vaše srdce umí odpočívat

Srdce je v podstatě sval. Během dne provede obrovské množství práce, při každém stažení ním proudí krev. Na první pohled se zdá, že srdce neodpočívá, ale naopak po každém stažení – systole – následuje diastola – kratičké období odpočinku. Stažení trvá asi jednu desetinu sekundy, uvolnění asi devět desetin sekundy. Tedy odpočinek srdce je asi 9:1. Vidíte, i srdce odpočívá. Protože příroda ví, že je to nutnost.

Jak odpočívat?

Máme pro vás několik základních tipů jak na kvalitní odpočinek:

  • Udělejte si čas na odpočinek a uvolnění. Přiměřený odpočinek je nezbytný pro zdraví a znovunabytí energie.
  • Změřte si své pracovní tempo. Nepokoušejte se dělat víc, než stačí udělat jeden člověk. Nevystavujte se pracovnímu zatížení nad svou kapacitu.
  • Zdokonalujte si svou kvalifikaci praxí a odborným školením. Ale opět do výše toho, co může zvládnout jeden člověk.
  • Naučte se relaxovat i při práci. Správná relaxace zvyšuje výkonnost.
  • Dopřejte si po každých dvou hodinách práce pětiminutovou přestávku. Při sedavém zaměstnání pomáhá rychlá chůze.
  • Plánujte si čas pro svou rodinu a přátele.
  • Dovolenou, byť krátkodobou, si plánujte po pololetí.
  • Dejte si jeden den v týdnu na odpočinek a rozjímání.
  • Zvykněte si pravidelně cvičit.
  • Pokud máte sedavé zaměstnání, ve zbývajícím čase se věnujte raději pohybovým aktivitám, lidé s těžkou fyzickou prací by si měli vybrat relax ve formě masáží, čtení i polehávání v přírodě.

Vnímejte únavu

Existují tři druhy únavy.

1. Toxická únava

První se nazývá toxická únava. Tato únava nás provází zpravidla během nemocí. Proto je třeba čas léčení strávit na lůžku a odpočívat.

2. Hypertonická únava

Hypertonická únava je důsledkem přílišného duševního nebo citového zatížení bez přiměřeného odpočinku. Léčení je pohyb. Tělesný pohyb v tomto případě přináší odpočinek, váš mozek tehdy odpočívá, do těla se vyplavují endorfiny, důležité pro pocit vyrovnanosti a pocitu štěstí.

3. Hypotonická únava

Hypotonická únava je způsobena dlouhou tělesnou činností. Svaly i další části pohybového aparátu jsou unavené po příliš často se opakující činnosti. Prvním příznakem je ztráta výkonnosti. Každé fyzické zatížení potřebuje následně adekvátní odpočinek, například spánek.

Pamatujte: Víkend by měl být časem odpočinku

Věnovaný rodině, přátelům a zálibám. Věnován pohybu, pobytu v přírodě, četbě knih, návštěvě divadla nebo koncertu. Tedy žádné obchodní centra, žádné vysedávání u počítače, či holdování alkoholu. To není odpočinek. Odpočinek neznamená jen přerušení práce. Znamená skutečný odpočinek a relaxaci. Zastavení a zklidnění mysli, pocit klidu a pohody.

Nikdo by neměl podceňovat význam odpočinku! Je to významná prevence proti stresu a vzniku deprese. Nezapomeňme, že jen odpočinutý, klidný a soustředěný člověk může podávat stabilně dobré pracovní výkony. Život nejsou závody ani dostihy. Nemělo by být cílem člověka, být za každou cenu první v cíli. Mnohem důležitější je doběhnout. Není to samozřejmost. Známe mnoho těch, kteří tam nikdy nedoběhli. Často svou vlastní chybou a nezodpovědností. Zapomněli odpočívat.

Nechte práci v kanceláři

Krátký odpočinek během dne je však jen jedna část cesty ke skvělým pracovním výkonům. Druhá spočívá ve schopnosti nechat práci v kanceláři a doma se věnovat výhradně rodině a koníčkům. Pouze tak totiž dopřejete svému mozku i tělu čas potřebný na regeneraci a nabrání nových sil.

Před odjezdem z kanceláře si sepište seznam úkolů na další den a tím svůj pracovní den uzavřete. Pokud si nemůžete pomoci a pracujete i doma, vyhraďte si minimálně hodinu před spánkem jen pro sebe.

Během této hodiny si uvařte bylinkový čaj, napusťte horkou vanu, poslouchejte hudbu nebo si pusťte oblíbený komediální seriál. Zkrátka relaxujte a dostaňte z hlavy všechny pracovní starosti a stresy.

VIDEO: Umění odpočívat – PhDr. Jan Svoboda

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva