Sponzorováno

Intimní hygiena u žen – proč je důležitá? 4.8/5 (15)

Intimní hygiena u ženPro každou ženu je velmi důležité pečlivě dodržovat intimní hygienu. Intimní hygiena přispívá k pocitu zdraví, ke spokojenosti s vlastním tělem a ke zdravému sexuálnímu životu.

Intimní hygiena je součástí celkové hygieny a v žádném případě se nesmí zanedbávat. Pokud ženy věnují svým intimním partiím dostatečnou pozornost, mohou předcházet nepříjemným gynekologickým problémům, jako je svědění, pálení, výtok a zánět poševní sliznice.

Vnitřní ekosystém

Kvůli prevenci těchto nepříjemných onemocnění je důležité seznámit se s přirozenými poševním prostředím, protože poševní ekosystém je velmi snadno zranitelný.

V normální poševní flóře je přítomno široké spektrum mikrobů, které jsou závislé na poševní sliznici. Pochva poskytuje těmto mikroorganismům vhodné fyzikální a chemické prostředí pro jejich život a růst. Mikrobiální osídlení vytváří s poševní sliznicí ekosystém (prostředí), který je v dynamické rovnováze. Změny v poševním prostředí jsou následovány změnami v mikrobiálním osídlení pochvy a to ve smyslu množství a druhu jednotlivých bakterií. Bakteriální osídlení pochvy přináší výhody pro svého hostitele, protože minimalizuje možnost kolonizace pochvy exogenními (vnějšími) organismy, které mohou vyvolat zánět pochvy, horního genitálního traktu a i močových cest.

Najdůležitější součástí vaginální flóry je Lactobacillus vaginalis (Döderleinův laktobacil). Laktobacil se podílí na přeměně glykogenu (cukru) na kyselinu mléčnou a tím udržuje kyselost pochvy, která zastavuje růst mnoha mikroorganismů.

Každodenní intimní hygiena

Je velmi důležité osvojit si základní hygienické návyky, jako je způsob a četnost mytí genitálu a způsob používání toaletního papíru po použití WC. Po použití toalety netřeba zapomínat, že správné utírání je zepředu dozadu. Od konečníku se střevní bakterie mohou velmi rychle dostat do pochvy a způsobit nepříjemnou infekci. Není vhodné mytí genitálií klasickým mýdlem, neboť mění pH pochvy a tím vlastně škodí. Napomáhá tak osídlení pochvy patogenními bakteriemi – tj. bakteriemi, které způsobují zánět. Genitálie je třeba mýt dvakrát denně a na to jsou nejvhodnější gely pro intimní hygienu, které mají kyselé pH a tak nenarušují kyselost vaginální sliznice a její obranyschopnost. Samozřejmě, že existují situace, kdy je třeba umýt častěji, ale sprcha po každém použití WC není nutná. Důležité je dobré osušení, protože vlhké a zapařené prostředí je vstupní branou infekce.

Výplachy pochvy

Výplach pochvy je možné použít, pokud žena ví, že by mohla očekávat problémy. Jsou to situace které ohrožují rovnováhu poševního prostředí – například setrvávání v mokrých plavkách, plavání v chlorovaném bazénu, nechráněný pohlavní styk, neboť ejakulát je zásaditý a narušuje kyselé poševní prostředí. Preventivně lze zasáhnout tak, že žena použije výplach pochvy s dezinfekčním působením, s obsahem kyseliny mléčné nebo s obsahem tea tree oil, či aloe vera. Jsou to volně prodejné přípravky, kterými žena preventivně předchází rozvinutí zánětu pochvy.

Sponzorováno

Depilace intimních partií

Nezpůsobuje žádný problém, ale není vhodné používat žádné agresivní mýdla nebo gely na holení. Oholenou pokožku nelze ošetřovat přípravky s obsahem alkoholu. Vhodné jsou pleťová mléka na citlivou pokožku, protože pleť je po holení citlivější než jindy.

Spodní prádlo

Prádlo hraje velkou roli při udržení intimního zdraví. Nejsou vhodné příliš těsné, silonové neprodyšné kalhotky, které způsobují přehřátí a zapaření a tím vytvářejí prostředí vhodné pro vznik infekce. Samozřejmě, že není třeba vynechat oblíbené tango kalhotky, ale není vhodné používat je stále. Podstatný při výběru spodního prádla je i výběr materiálu, skutečně nejvhodnějším je přírodní materiál, hlavně bavlna. Zásadní je otázka výměny prádla. Ta se mění denně, nebo tak často, jak je to nutné, tedy vždy, když se znečistí, po sportu, po každém sprchování. Domněnka, že kalhotky, které nevypadají špinavé, jsou čisté a možná si je obléci znovu, je mylná.

Životní styl a nevhodné návyky

Životní styl ve velké míře ovlivňuje intimní hygienu ženy. Patří sem způsob oblékání – těsné neprodyšné oblečení, umělá vlákna, vlhké oblečení: typy oděvu, který může způsobit intimní potíže. Četnost kvasinkového zánětu pochvy ovlivňují sladká jídla a také nadváha. Promiskuitní chování ženy zvyšuje ohrožení jejího zdraví hlavně v oblasti genitálií. Intimní zdraví ovlivňuje i psychický stres a pracovní prostředí.

Potravinové doplňky

Jsou to probiotika, které mají příznivý vliv na složení a aktivitu střevní mikroflóry. Střevní mikroflóra fyziologicky osidluje tlusté střevo a tím brání usazení a přemnožení patogenních mikroorganismů a vzniku střevních a poševních infekcí. Probiotika jsou živé bakterie (nejznámější jsou laktobacily a bifidobakterie), používané jsou jako potravinové doplňky. Prebiotika jsou nestravitelné potravinové doplňky, které přednostně stimulují růst a množení laktobacilů a bifidobakterií ve střevě.

Je důležité znát své tělo

Sekrece z pochvy je přirozenou součástí fungování ženského těla. Už v pubertě žena poznává, jak se sekrece z pochvy mění během menstruačního cyklu. Je důležité poznat, co je přirozená sekrece a jaký je výtok způsobený infekcí a zánětem.

Co si ještě přečíst?

VIDEO: Problematika ženské hygieny – MUDr. Karel Pohl

Sponzorováno

Zdroj obrázku: Fotolia.com

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva