Sponzorováno

Hysteroskopie dělohy – co je to a co vás při ní čeká? 4.84/5 (19)

Hysteroskopie dělohy - co je to a co vás při ní čeká?Hysteroskopie je formou minimálně invazivní operace. Chirurg zavede drobný hysteroskop (taková drobná sonda) přes děložní čípek do dělohy. Hysteroskop umožňuje chirurgovi vizualizovat vnitřní stranu děložní dutiny na počítačovém monitoru. Dutina dělohy se pak vyšetří na jakoukoli abnormalitu. Lékař zkoumá tvar dělohy a vyhledává jakýkoli důkaz problému (fibroidy nebo polypy).

Pokud máte třeba těžké menstruace a těžké křeče, nebo lékař potřebuje vědět více o zdraví vašeho reprodukčního systému, může vám doporučit právě hysteroskopii.

Proč můžete někdy potřebovat hysteroskopii?

Během hysteroskopie vám lékař vloží do vaší pochvy hysteroskop – tenkou trubici se světlem na konci. Bude se moci podívat do vašeho děložního čípku a do dělohy. Pokud zjistí něco neobvyklého, může si odebrat vzorek pro pozdější testování.

Mezi nejčastější důvody, proč se hysteroskopie někdy provádí, jsou například menstruační období, která jsou delší nebo těžší než obvykle, nebo i krvácení mezi menstruačními obdobími. A dále například v těchto situacích může lékař také doporučit hysteroskopii:

  • Vaše výsledky Pap stěru jsou abnormální.
  • Krvácíte i po menopauze.
  • Na děloze jsou fibroidy, polypy nebo nějaká jizvení.
  • Máte za sebou více než jeden potrat nebo máte problémy otěhotnět.
  • Váš lékař potřebuje malý vzorek tkáně (biopsie) z vaší dělohy.
  • Pro provedení sterilizační procedury, jako trvalé formy řešení plodnosti.
  • Řešení problémů s nitroděložním tělískem.
  • Odstranění endometriálních nebo cervikálních polypů.
  • Odstranění fibroidů, myomů.
  • Biopsie endometriální výstelky
  • Odstranění intrauterinních adhezí (zjizvení)
  • Endometriální ablace – destrukce děložní dělohy, léčba nepravidelného nebo těžkého menstruačního krvácení
  • Řešení srůstů v této oblasti
  • Různé kontroly po operacích

Jak tedy hysteroskopie probíhá?

Hysteroskopie může být provedena buď v nemocnici, nebo u specializovaného lékaře. Během procedury můžete být buď vzhůru nebo i pod celkovou anestezií. Pokud jste vzhůru, lékař vám dá lék, který vám pomůže uvolnit se. Bude také používat léky nebo nástroje nazývané dilatátory, které vám pomohou otevřít děložní hrdlo.

Sponzorováno

Pravděpodobně použije nástroj nazvaný spekulum, aby vaše pochva byla otevřená.

Dále opatrně vloží hysteroskop přes děložní hrdlo do dělohy. Pak přes hysteroskop vytlačí do dělohy plyn nebo tekutý salinický roztok, aby se rozšířila. To zapříčiní to, že lékař vše potřebné pěkně vidí na monitoru.

Po hysteroskopii se pravděpodobně brzy vrátíte domů. Pokud jste však dostala místní nebo celkovou anestezii, budete potřebovat někoho, kdo vám pomůže dostat se domů. Několik dní po zákroku můžete mít mírné křeče nebo krvácení. Můžete také mít v těchto místech plyn, což může trvat asi 24 hodin. Lékař vám může dát lék na pomoc při jakékoli bolesti.

Obecně se doporučuje vyhnout se sexu po dobu nejméně 2 týdnů po ukončení procedury. Lékař vám dá další informace o tom, co dělat a co nedělat po hysteroskopii.

Většina žen má pocit, že se může vrátit k normálním aktivitám následující den, ačkoli některé ženy se i v ten den vrátí do práce. Možná budete potřebovat několik dní odpočinku, pokud u vás bude použito celková narkóza.

Jaké jsou výhody hysteroskopie?

Doba zotavení je velmi rychlá. Téměř všichni pacienti odcházejí domů ve stejný den po hysteroskopii. Samozřejmě neexistuje žádná břišní rána, takže pooperační bolest je minimální a nejsou žádné infekce.

Co si ještě přečíst o hysteroskopii?

VIDEO: Ambulantní hysteroskopie, dokument

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva