Sponzorováno

Hypotyreóza (snížená funkce štítné žlázy) – příčiny, příznaky a přírodní léčba 4.68/5 (22)

  • Hypotyreóza je stav, při kterém štítná žláza produkuje nedostatečné množství hormonů štítné žlázy (thyroxinu, zkráceně T4, a trijodtyroninu, zkráceně T3). Tyto hormony jsou klíčové pro správný metabolismus těla. Když jejich produkce není dostatečná, mohou se objevit různé symptomy a komplikace.
  • Příčiny hypotyreózy mohou být různorodé, včetně autoimunitních onemocnění (například Hashimotova tyreoiditida), chirurgické odstranění části nebo celé štítné žlázy, léčba radioaktivním jódem, nebo nedostatečný příjem jódu ve stravě.
  • Některé běžné příznaky hypotyreózy jsou: únava, přibývání na váze, citlivost na chlad, suchou kůži, zpomalený tep, deprese, otoky, a problémy s koncentrací. Hypotyreóza může ovlivnit lidi všech věkových skupin, ale je častější u žen a ve stáří.
  • Léčba hypotyreózy obvykle zahrnuje náhradu hormonů štítné žlázy pomocí léků obsahujících syntetický thyroxin (T4). Pacienti s hypotyreózou jsou pravidelně monitorováni lékařem, aby se zajistilo, že hladiny hormonů zůstávají v optimálním rozmezí a symptomy jsou spravovány. Adekvátní léčba obvykle umožňuje lidem s hypotyreózou vést normální život.

Pokud máte nízkou hladinu hormonů štítné žlázy, ovlivňuje to celé vaše tělo.

Pokud máte nízkou hladinu hormonů štítné žlázy, ovlivňuje to celé vaše tělo.

Hypotyreóza znamená, že štítná žláza nevytváří dostatek hormonů štítné žlázy. Štítná žláza je vnitřní orgán ve tvaru motýlku v přední části krku. Vytváří hormony, které ovládají způsob, jakým vaše tělo využívá energii. Pokud štítná žláza nefunguje tak, jak má, může to být opravdu velký problém.

Hypothyroidismus narušuje normální rovnováhu chemických reakcí ve vašem těle. Zřídka způsobuje příznaky v počáteční fázi, ale v průběhu času může neléčená hypotyreóza způsobit řadu zdravotních problémů, jako je obezita, bolest kloubů, neplodnost a srdeční onemocnění.

Pokud máte nízkou hladinu hormonů štítné žlázy, ovlivňuje to celé vaše tělo. Můžete se cítit unavení a slabí. Pokud hypotyreóza není léčena, může zvyšovat hladinu cholesterolu. Během těhotenství může neošetřená hypotyreóza poškodit plod. Hypotyreóza může být léčena léky.

Hypotyreóza (snížená funkce štítné žlázy) - ilustrace

Hypotyreóza (snížená funkce štítné žlázy) – ilustrace

 

Lidé prakticky v jakémkoli věku mohou trpět tímto onemocněním, ale starší dospělí jsou nejrizikovější skupinou. Ženy ve věku 60 let a starší mají obecně nejvyšší riziko. Častěji také onemocní ti, u kterých se nemoc vyskytne v rodině.

Co způsobuje hypotyreózu?

Nejčastějším případem je chronická (tzv. Hashimotova) tyroiditida. Ta způsobuje, že imunitní systém těla napadá štítnou žlázu. Výsledkem pak je, že žláza nedokáže vytvořit dostatek hormonů.

Jiné příčiny, které mohou vést k nízkým hladinám hormonu štítné žlázy jsou:

  • chirurgické odstranění štítné žlázy
  • radiační terapie
  • virové infekce a některé léky, jako je amiodaron a lithium.

Jaké jsou příznaky hypotyreózy?

Hypotyreóza může způsobit mnoho různých příznaků, jako například:

Sponzorováno

  • Pocit únavy, slabosti nebo deprese.
  • Zvýšená citlivost na chlad.
  • Suchá kůže a křehké nehty.
  • Zácpa.
  • Přibývání na váze.
  • Zvýšená hladina cholesterolu v krvi
  • Svalové bolesti, citlivost a ztuhlost
  • Bolest, ztuhlost nebo otoky v kloubech
  • Řídnutí vlasů
  • Zpomalená srdeční frekvence
  • Chrapot
  • Svalová slabost
  • Problémy s pamětí nebo problémy s jasným uvažováním.
  • Těžká nebo nepravidelná menstruace.
Příznaky hypotyreózy - ilustrace

Příznaky hypotyreózy – ilustrace

 

Příznaky se pomalu postupně objevují. Nejprve si jich možná nevšimnete, nebo byste je mohli omylem poskládat za normální (například kvůli stárnutí). Určitě navštivte svého lékaře, pokud máte podobné příznaky, které se zhoršují nebo nemizí.

Jak bývá diagnostikována hypotyreóza?

Váš lékař se vás zeptá na vaše příznaky. Pokud si váš lékař myslí, že máte hypotyreózu, jednoduchý krevní test může ukázat, jestli je hladina thyroidního hormonu příliš nízká.

Léčba hypotyreózy?

Léčba hypotyreózy syntetickým hormonem štítné žlázy je obvykle jednoduchá, bezpečná a účinná. Lékař jen musí určit přesnou dávku, která vám pomůže. Většina lidí se poté začne cítit lépe za týden nebo dva. Vaše příznaky pravděpodobně zmizí během několika měsíců. Ale pravděpodobně budete muset od té doby již stále užívat pilulky.

Je důležité, abyste užívali svůj lék podle pokynů lékaře. V budoucnu budete také muset navštívit svého lékaře aby se ujistil, že máte správnou dávku. Příjem příliš nebo příliš málo hormonu štítné žlázy může způsobit problémy.

Máte-li mírnou hypotyreózu, možná nebudete potřebovat žádnou léčbu. Ale sledujte svoje příznaky, zda se nějak nezhoršují. Pokud máte diagnostikovanou těžkou hypotyreózu, budete muset být v nemocnici okamžitě ošetřeni. Těžká hypotyreóza může vést k vzácnému, ale nebezpečnému onemocnění nazývanému myxedémové kóma.

Standardní léčba hypotyreózy zahrnuje denní užívání syntetického hormonu štítné žlázy levothyroxin (Levothroid, Synthroid, další). Tato perorální medikace obnovuje adekvátní hladiny hormonů.

Léčba také postupně snižuje hladinu cholesterolu, která je zvýšena chorobou, a může se také zvrátit jakýkoli přírůstek hmotnosti. Léčba levothyroxinem je obvykle celoživotní, ale protože dávka, kterou potřebujete, se může změnit, lékař pravděpodobně každoročně potřebuje kontrolovat hladinu hormonů.

Léčba a alternativní medicína

Přestože většina lékařů doporučuje syntetický thyroxin, jsou k dispozici i přírodní extrakty obsahující hormon štítné žlázy pocházející ze štítné žlázy prasat. Tyto produkty obsahují jak tyroxin, tak trijodthyronin. Syntetické léky na štítnou žlázu obsahují pouze tyroxin a trijodothyronin.

Tyto doplňky jsou dostupné pouze na předpis a neměly by být zaměňovány s žlaznatými koncentráty prodávanými v obchodech s přírodními potravinami. Tyto produkty nejsou regulovány správou potravin a léčiv a jejich účinnost a čistota nejsou zaručeny.

Co si dále o hypotyreóze přečíst?

VIDEO: Hashimotova tyreoiditida

Sponzorováno

Studie a zdroje článku

  • Hypothyroidism Autoři: Nikita Patil; Anis Rehman; Ishwarlal Jialal.
  • Zdroj obrázku: tartila.stock.gmail.com / depositphotos.com

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva