Sponzorováno

Histoplazmóza – příznaky, příčiny a léčba 4.58/5 (43)

Častým výskytem hub, které způsobují histoplazmózu je půda, která je kontaminována výkaly a výkaly infikovaných zvířat (mohou to být holuby, kuřata a podobně).

Častým výskytem hub, které způsobují histoplazmózu je půda, která je kontaminována výkaly a výkaly infikovaných zvířat (mohou to být holuby, kuřata a podobně).

Histoplazmóza je infekce způsobená nadýcháním spór houby, která se často vyskytuje v trusu ptáků a netopýrů. Histoplazmóza je tedy onemocnění vyvolané inhalací spór patogenní houby Histoplasma capsulatum. Tato nemoc se nejčastěji vyskytuje, když se tyto spóry dostanou do vzduchu, často během vyčištění nebo demolice. Nachází se také v trusu netopýrů.

Také půda kontaminovaná trusem ptáků nebo netopýrů může přenášet histoplazmózu, takže zemědělci a krajináři jsou vystaveni vyššímu riziku vzniku nemoci. Například ve Spojených státech se histoplazmóza běžně vyskytuje v údolích řek Mississippi a Ohio, i když se to může objevit i v jiných oblastech.

Většina lidí s histoplazmózou nemá žádné příznaky a často ani nevědí, že jsou infikováni. Ale u některých lidí – především kojenců a pacientů s narušeným imunitním systémem – může být histoplasmóza hodně vážná. Účinná léčba je však dostupná i pro ty nejtěžší formy histoplasmózy.

Příznaky (symptomy) histoplasmózy

Existuje několik typů histoplazmózy. Nejlehčí forma nevykazuje žádné známky nebo příznaky, ale závažné formy nemoci mohou být život ohrožující. Pokud se vyskytnou příznaky, obvykle se objevují 3 až 17 dní po expozici a mohou být následující:

  • Horečka
  • Zimnice
  • Bolest hlavy
  • Bolest svalů
  • Suchý kašel
  • Pocity nepohodlí na hrudníku

Chronická histoplazmóza

U některých lidí může histoplazmóza také způsobit bolesti kloubů a vyrážku. U lidí, kteří mají nějaké plicní onemocnění, jako je emfyzém, se může vyvinout chronická forma histoplazmózy. Příznaky chronické histoplazmózy mohou zahrnovat úbytek hmotnosti a kašel s krví. Příznaky chronické histoplazmózy někdy mohou napodobit příznaky tuberkulózy.

Těžká histoplazmóza – Diseminovaná histoplazmóza

Nejzávažnější forma histoplasmózy se vyskytuje především u kojenců a u lidí s narušenými imunitními systémy. Tato forma, nazývaná Diseminovaná histoplazmóza, může postihnout téměř jakoukoli část vašeho těla, včetně úst, jater, centrálního nervového systému, kůže a nadledvin. Není-li léčena, je diseminovaná histoplasmóza obvykle fatální.

Příčiny histoplazmózy

Histoplasmóza je způsobena reprodukčními buňkami (spóry) houby Histoplasma capsulatum. Spóry jsou extrémně lehké a plavou ve vzduchu, když jsou rozvířeny nečistoty nebo jiný kontaminovaný materiál. Dokonce i v případě, že jste v minulosti měli histoplazmózu, se můžete znovu infikovat. Nicméně, pokud opět dostanete histoplazmózu, bude nemoc pravděpodobně mírnější než počáteční infekce.

Histoplasmózní houba se rozvíjí ve vlhké půdě, která je bohatá na organický materiál, zejména trus z ptáků a netopýrů. Z tohoto důvodu je obzvláště běžná u kuřat a holubů, ve starých stodolách, jeskyních a parcích. V těchto místech se můžete spórů nadýchat. Histoplasmóza není nakažlivá, takže ji nelze šířit z člověka na člověka.

Pravděpodobnost vývoje symptomů histoplazmózy se zvyšuje s počtem spór, které vdechujete. Profese s vyšší pravděpodobností expozice sporům tedy logicky jsou:

  • Farmáři
  • Pracovníci bojující proti škůdcům
  • Chovatelé drůbeže
  • Pracovníci na stavbě
  • Pokrývači
  • Krajináři a zahradníci
  • Jeskynní průzkumníci

Kdo je tedy nejvíce ohrožen těžkou infekcí?

Děti mladší 2 let a dospělí ve věku 55 let a starší mají slabší imunitní systém, takže je pravděpodobnější, že se u nich rozvine Diseminovaná histoplazmóza – nejzávažnější forma onemocnění. Mezi další faktory, které mohou oslabit imunitní systém, patří:

Sponzorováno

  • HIV nebo AIDS
  • Intenzivní chemoterapie rakoviny
  • Kortikosteroidy, jako je prednison
  • Inhibitory faktoru nekrózy nádorů, často používané k léčbě revmatoidní artritidy
  • Léky, které zabraňují odmítnutí transplantací orgánů

Komplikace, které může histoplazmóza způsobit

Histoplazmóza může způsobit řadu závažných komplikací, a to i u zdravých lidí. Pro kojence, starší dospělé a osoby se slabším imunitním systémem jsou potenciální problémy často život ohrožující. Komplikace mohou být například následující:

  • Syndrom akutní respirační tísně (ARDS). Histoplasmóza může poškodit plíce až do okamžiku, kdy se vzdušné vaky začnou plnit tekutinou. Tím se zabrání efektivní výměně vzduchu a může dojít k vyčerpání hladiny kyslíku v krvi.
  • Srdeční problémy. Zánět perikardu (Osrdečníku), vaku, který obklopuje vaše srdce, se nazývá perikarditida. Když se kapalina v tomto vaku zvětší, může zasahovat do schopnosti srdce účinně pumpovat krev.
  • Nedostatek adrenalinu. Histoplasmóza může poškodit nadledviny, které produkují hormony, které dávají nějaké pokyny prakticky každému orgánu a tkáni ve vašem těle.
  • Meningitida. V některých případech může histoplazmóza způsobit meningitidu, infekci a zánět membrán obklopujících váš mozek a míchu.

Prevence

Je obvykle velmi obtížné zabránit vystavení houbám, které způsobují histoplazmózu. To platí zejména v oblastech, kde je onemocnění rozšířeno. I tak mohou tyto kroky pomoci snížit riziko infekce:

  • Zabraňte expozici. Vyhýbejte se prostorům a činnostem, které by vás mohly vystavit houbám, jako je prozkoumání jeskyní a pěstování ptáků, jako jsou holuby nebo kuřata.
  • Můžete postříkat kontaminované povrchy. Předtím, než vykopete půdu nebo pracujete v oblasti, kde by mohla houba, která způsobuje histoplazmózu být, důkladně ji postříkejte vodou. To může pomoci zabránit uvolnění spór do ovzduší.
  • Používejte nějakou kvalitní masku na obličej. Používejte ochrannou masku. Konzultujte s Výzkumným ústavem bezpečnosti práce (VÚBP) a Státním zdravotním ústavem (SZÚ), který typ masky poskytne odpovídající ochranu vaší expozici. Nebo kontaktujte nějakého odborníka v této oblasti.

Jak probíhá diagnóza?

Diagnostika histoplazmózy může být komplikované v závislosti na postižených oblastech. Testování není obvykle nutné pro mírné případy histoplasmózy, ale může být rozhodující pomocí při výběru vhodných léčebných postupů v život ohrožujících případech. Lékař může navrhnout kombinovaný přístup k diagnostice důkazů onemocnění, například:

  • Plicní sekrece
  • Krev nebo moč
  • Biopsie plicní tkáně
  • Kostní dřeň

Léčba histoplazmózy

Pokud máte mírný případ histoplazmózy, léčba obvykle není nutná. Pokud jsou však vaše příznaky závažné nebo jestliže trpíte chronickou nebo diseminovanou formou onemocnění, pravděpodobně budete potřebovat léčbu jedním nebo více protiplísňovými léky. Některé z těchto léků jsou ve formě pilulky, ale nejsilnější léky jsou podávány intravenózně (do žíly).

Sponzorováno

Máte s histoplazmózou nějaké zkušenosti? Budeme rádi za komentáře pod článkem.

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články