Heřmánek pravý léčí i zkrášluje 4.92/5 (13)Heřmánek a zdravíZ pestré palety dostupných a vzácných bylinek se i díky zázračným hojivým účinkem ocitl v našem zdravém žebříčku všem známý heřmánek pravý. V moudrých knihách a encyklopediích léčivých bylin je heřmánek znám také pod latinským jménem – Matricaria chamomilla. A proč se do něj vyplatí investovat?

TIP: čtěte o Tea Tree Oil

 

Heřmánek pravý v minulosti

Bohatá historie ne vždy svědčí o stejně slavné současnosti, ale to, co lidem pomáhalo již ve středověku bude určitě využitelné i dnes. Tak je to i s heřmánkem, který byl na severu našeho kontinentu dokonce posvátnou bylinkou uctívanou jako symbol slunce. Evropští předchůdci dnešních babek bylinářek heřmánkem léčili zimnici, bolesti hlavy, onemocnění jater, a zmírňovaly ním i bolesti žen při menstruaci.

Květy heřmánku se dnes využívají při výrobě různých odvarů, mastí, tinktur či obkladů. Mají přímo neuvěřitelné hojivé účinky, uvolňují křeče, podporují pocení, působí protizánětlivě a dezinfekčně. Heřmánková koupel léčí jakékoliv kožní onemocnění od vyrážek až po ekzémy a je citlivý k pokožce, kterou zanechává čistou a jemnou. Čaj z heřmánku zase pomáhá při nadýmání, žaludečních potížích a kolikách. Příznivě působí i na nervový systém, takže je také skvělým pohlazením pro duši zkoušenou hektiky pracovních dnů.

Heřmánek je super pro naši pokožku

Podzim i zima je nemilosrdná k pokožce a vlasům a pokud jste se rozhodli neupadnout do podzimní deprese kvůli suché pleti a hnízdu na hlavě, v boji proti chybičkám krásy vám je tato bylinka nápomocná. Jednoduché oplachování vlasů s vývarem z heřmánku, či přikládání čajových sáčků na pokožku vás rozzáří i během pochmurných dní. Další benefit heřmánku, kterou zmíníme je jeho příznivý účinek proti nespavosti. Stačí jeden šálek půlhodinu před spaním a zaručujeme vám nerušené sladké sny končící až za pompézních zvuků ranního buzení.

Jak si heřmánek připravit?

Nejčastějším a nejjednodušším způsobem udělat si z heřmánku čaj. Heřmánkový čaj má výhodu, že nemá nepříjemnou hořkou chuť jako některé léčivé byliny, proto se příjemně popíjí i bez dochucování. Pomáhá zejména při křečích v břiše, při plynatosti, průjmech, bolestech žaludku jak dospělým, tak i malým dětem. Ženám pomáhá ulevit od menstruačních bolestí či jiných problémech s podbřišku a doporučuje se i při vynechávání menstruace. Stejně pomáhá i při horečkách a chřipce, protože podporuje pocení.

Stejné uklidňující účinky má i heřmánková koupel, která pomáhá i dětem při nespavosti. Když si už takovou koupel (zápar ze čtyř hrstí květů vlejete do napuštěné vany) připravíte, nezapomeňte si jím umýt obličej i vlasy. Tvář omývána heřmánkovým nálevem je svěží a stejně se zlepšuje i stav problematické pleti. Vlasy od heřmánku budou zase krásně vonět a zejména blondýnkám zvýrazní jejich plavou barvu a dodají lesk.

Hojně se využívají i heřmánkové obklady. Tím, že bylina působí díky obsahu silic protizánětlivě a dezinfekčně, má široké využití v hojení ran. Brzdí záněty všeho druhu, od zánětu sliznice až po kožní vyrážky, kloktá se při bolestech zubů, hojí popáleniny, svědící a mokvající ranky a vyrážky.

Dalším ze způsobů, jak využít léčivé vlastnosti heřmánku, je inhalování páry. Pomůžete si tak při se senné rýmě, astmatu, kataru či bronchitidě a ulevíte čelním dutinám. Stačí na to jedna lžíce sušených květů, litr vroucí vody a ručník.

TIP: Jaké zdravotní benefity pro nás má heřmánkový olej?

VIDEO: Heřmánek pravý – využití bylinky

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Hodnocení příspěvku

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Přečtěte si také naše další články

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva