Sponzorováno

Helicobacter pylori – příznaky, léčba a jak se testuje 4.93/5 (40)

helicobacterZájem o problematiku Helicobacter pylori stále roste. Vztah Helicobacter pylori k chronickým žaludečním potížím a zánětem žaludeční sliznice podtrhuje význam a aktuálnost tohoto tématu. Otázce HP se věnují mnohé články v novinách, časopisech a na internetu. Informovanost veřejnosti roste, velká část veřejnosti se již setkala s touto otázkou.

Žaludeční potíže jsou velmi rozšířeným zdravotním problémem

Žaludeční potíže jsou nepříjemné, chronické a recidivující zdravotní problémy. Trápí mnoho lidí. Postihují ve velké míře i mladou a produktivní generaci. Výskyt Helicobacter pylori neustále roste. Postihuje 30-50% populace. Vysoký výskyt HP hlásí Evropa, ale i Čína a Jižní Amerika. V Česku je výskyt HP poměrně vysoký, i když podle odborníků postupně klesá. Snad díky lepší diagnostice a účinnější léčbě. Helicobacter pylori je bakterie spirálovitého tvaru, která osidluje žaludek. Ne každá kolonizace žaludku Helicobacter pylori musí znamenat klinické potíže. Množství pacientů, kolonizovaných Helicobacter pylori je zcela bezpříznakových. Infekce HP nemá typické projevy, většina pacientů popisuje žádné, nebo jen sporadické žaludeční problémy. Vědci izolovali několik různých kmenů HP s rozdílnou virulencí.

Zdrojem Helicobacter pylori může být člověk, nebo zvíře

Přenáší se slinami, kapénkovým přenosem, v menší míře vodou a potravinami. Přibližně čtvrtina infikovaných pacientů popisuje klinické potíže. Různé intenzity, od lehkých až po výrazné žaludeční a trávicí problémy. Popisují dyspepsii, nevolnost, bolesti břicha, pocity na zvracení, nechutenství a pocit špatného a nedokonalého trávení.

Podkladem klinických obtíží je takzvaná helicobacterová gastritida. Ve volném překladu zánět žaludeční sliznice způsobený přemnožením HP. Tato forma zánětu může přejít do chronicity a v horších případech až do vředové choroby žaludku a dvanáctníku. Neléčená chronická HP infekce a vznik vředové choroby může znamenat ohrožení zdraví a života v důsledku některé komplikace tohoto onemocnění. Vzniku akutního vředu, krvácení, či perforace vředu.

Diagnostika Helicobacter pylori využívá invazivní a neinvazivní postupy

Invazivní postup znamená odebrání vzorku ze žaludku při gastroskopickém vyšetření. Tato diagnostika je přesná a spolehlivá. Nevýhodou je invazivní postup a zátěž pacienta. V praxi se častěji využívají neinvazivní diagnostické postupy. Zjišťování Helicobacter pylori ze stolice, nebo detekci protilátek proti HP z krve. Oblíbenou metodou je i zjišťování Helicobacter pylori dechovou zkouškou. Tato metoda je rychlá, bezpečná a pohodlná. Rýchlá a spolehlivá diagnostika je předpokladem rychlé a úspěšné léčby.

Sponzorováno

Vyšetření na základě vzorku

Má někdo ve vaší rodině HP nebo máte podezření, že jste jeho nositelem? Jděte na vyšetření. Váš žaludek zkontrolují endoskopicky získáním bioptických vzorků ze sliznice žaludku. Tohoto zákroku se bát nemusíte. I když se vám při pomyšlení na hadičky, které vám budou dávat do krku, zamlžuje před očima, nemusíte se obávat. Biopsie je bezbolestná a celé endoskopické vyšetření trvá 1 až 2 minuty. HP vám mohou zkontrolovat i biochemicky, tzv. rychlým ureu testem. Vzorek z vaší sliznice gastroenterolog ponoří do močoviny a v případě, že se rozloží na amoniak a oxid uhličitý (CO2), znamená to, že jste infikováni. Bakterie HP totiž produkuje enzym ureázy, která štěpí močovinu na tyto látky.

Dechový test

Jakou máte z endoskopie nepřekonatelný strach, čekáte miminko, nebo jde o vaše malé děti, stačí využít neinvazivní vyšetřovací metodu, tzv. dechový test. Je velmi přesný, jeho princip je podobný jako při ureu testu. Nepotřebujeme k tomu vzorek sliznice žaludku, stačí, když vypijete roztok močoviny se specificky označenou molekulou uhlíku. Pokud se ve vydechovaném vzduchu takový uhlík objeví, je téměř na 100% jisté, že HP máte.

Novinkou v ČR je i velmi spolehlivý test na zjištění antigenu HP ze stolice. Výsledek je pozitivní už na začátku infekce. Toto vyšetření však zatím realizují jen některé ambulance a laboratoře.

Zápach z úst

I když se většina hostitelů HP stěžuje na žádné potíže, některé může potrápit bolest žaludku či pocit jeho plnosti a nechutenství. Velmi frekventovaným příznakem infekce HP je zápach z úst, tzv. halitóza. HP je totiž schopen produkovat sulfid vodíku a metylmerkaptan. Tvorba těchto látek může podmiňovat zapáchající dech. Tyto látky také poškozují buňky sliznice trávicího traktu, i ústní dutiny. Někteří pacienti dokonce ke gastroenterologovi přicházejí pouze se zápachem z úst jako s jediným příznakem HP.

Léčba Helicobacter pylori je antibiotická

Sponzorováno

Léčba Helicobacter pylori spočívá v podání dvojkombinace antibiotik. Nejčastější kombinace je klarytromycin a amoxicilin. Tato kombinace antibiotik je doplněna podáváním omeprazolu, tedy přípravku na ochranu žaludku a snižování tvorby kyseliny v žaludku. Indikací k léčbě jsou klinické žaludeční potíže pacienta. Léčba se doporučuje u pacientů s diagnostikovanou vředovou chorobou a u pacientů dlouhodobě léčených nesteroidními antirevmatiky, nebo kyselinou acetylsalicylovou. Léčbu stanoví lékař. Stanoví ji cíleně a individuálně. Lékař racionální zhodnotí klinický stav pacienta, jeho anamnézu i všechny rizikové a doprovodné faktory.

Alarmující fakta o Helicobacter pylori

  • 100% lidí s HP dostane chronický zánět žaludeční sliznice, ale nemusí mít žádné potíže.
  • Z toho 30 – 40% nemocných má problémy trávicího charakteru – pocit plnosti žaludku, nesnášenlivosti, nechutenství, někdy bolesti v oblasti žaludku, častým příznakem je zápach z úst, tzv. halitóza.
  • 10 až 15% infikovaných dostane v průběhu života duodenální nebo žaludeční vřed.
  • 1% skončí s rakovinou žaludku.
  • V ČR je hostiteli HP 30 – 40% lidí. Jsou však země, kde 100-procentní. Čím nižší sociální status, tím vyšší nemocnost.

Co si také přečíst?

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    5 Komentářů u článku “Helicobacter pylori – příznaky, léčba a jak se testuje”

    1. Smolová Lenka napsal:

      Dobrý den, měla bych dotaz. V loňském roce jsem se léčila s HP a úspěšně. Bohužel se mi po roce dostali stejné příznaky (bolest žaludku, nevolnost, nechuť). Je možné, že se HP může opět navrátit? Děkuji za Váš čas s odpovědí. Smolová L.

      • katarina vranova napsal:

        Dobrý den. Mně se to stalo. Když mi ho zjistili poprvé, tak klasika – antibiotika. Pak asi po 2 letech jsem začala mít stejné potíže a udělala jsem si test doma a vyšel pozitivní, ale chtěla jsem vyzkoušet něco přírodního (mezičasem se nám rozrostla rodina :)).Vyzkoušela jsem a zabrala mi chioská masticha. Je to sice dlouhodobější záležitosť, ale vyplatila se. Doporučuji užívat masticha active tobolky. A preventivně žvýkám krystaly. Nevím jestli je tu možnost uvádět odkazy – zkuste se podívat na mastichaterapie.cz

        • Hanka napsal:

          Dobrý den,helicobactera mám již po třetí,nereaguje ani na antibiotika,Četl jsem,že je dobrá brokolice vařená s mořskou solí.Napište podrobnosti s mastichou a jak dlouho jste ji užívala.Jak je nejlépe koupit množství a výhodně.Je lepší krystalická nebo tobolky?Děkuji.Hanka

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva