Sponzorováno

Granátové jablko je plné zdraví – jak nám prospívá? 4.96/5 (25)

Granátové jablko je plné zdravíNěkteří se domnívají, že Eva nedostala v rajské zahradě obyčejné, ale granátové jablko. Vzhledem k jeho účinkům by se ani nebylo čemu divit. Granátové jablko je zásobárnou antioxidantů, ale i více vitaminů a minerálů. Pomáhá tělu vyrovnat se s mnoha civilizačními onemocněními.

Původem je granátové jablko asijským plodem. Podle dochovaných informací totiž existuje již od starověku a jeho domovem byl kdysi asijský kontinent. Odtud se však jeho pěstování rozšířilo dále do Evropy, zejména do středomořských zemí. Můžete ho najít i pod názvy Granatapfel či pomegranate. V latině zní jeho název jako punicagranatum.

Granátové jablko – doslova srdeční záležitost

Granátové jablko se vyznačuje schopností napomáhat lidskému organismu lépe se bránit a bojovat proti kardiovaskulárním problémům. Přišlo se na to, že pročišťuje tepny od nánosů a tak zabraňuje jejich ucpání, čímž vlastně bojuje i proti ateroskleróze. Také dokáže zabránit progresi ischemické choroby srdeční.

Kromě toho dokáže:

  • snížit hladinu oxidačního stresu
  • snížit hromadění lipidů v srdečním svalu
  • snížit EKG abnormality
  • snížit krevní tlak a cholesterol
  • pomoci předcházet rakovině
  • pomoci při hemoroidech a křečových žilách
  • zlepšit tvorbu červených krvinek
  • pomoci kostem a zubům
  • být prospěšný při ledvinových kamenech
  • uvolnit zácpu

Proti zánětům i infekcím

Granátové jablko se vyznačuje i protizánětlivými vlastnostmi. V souvislosti s touto jeho schopností bylo provedeno již několik studií, které prokázaly jeho sílu i v této oblasti. Kromě zánětů umí granátové jablko bojovat i proti infekcím. Má totiž širokou škálu antibakteriálních a antivirových vlastností. Navíc i povlaky, které zanášejí tepny, jsou často zanesené sekundární bakteriální, či virovou infekcí, například i hepatitidou typu C.

Sponzorováno

Co granátové jablko obsahuje?

  • vitamíny: C, E, K, ale i vitamíny skupiny B, například B6 – pyridoxin, nebo B9 – kyselinu listovou
  • minerály: měď, zinek, draslík, mangan, selen, sodík, fosfor, hořčík, ale i vápník, zda železo
  • antioxidanty – granátové jablko jich obsahuje více než zelený čaj, či červené víno
  • vlákninu
  • bílkoviny
  • taniny – působí hojivě na trávicí systém

Kdy je granátové jablko zralé a jak ho jíst?

Granátové jablko je zralé, když je červené nebo mírně nažloutlé. Postupem času začíná stárnout a hnědnout. Pokud ho však koupíte čerstvé, výhodou je, že v chladu a temnu vám vydrží velmi dlouho. Někdy i půl roku. Konzumuje se jen jeho vnitřek, slupka ne. Obsahuje desítky (v jednom plodu jich může být až 600) zrníček syté červené barvy, které se z něj vydlabávají trochu hůře. Ty jsou jedlé, ale tak jako u obyčejných jablek, ne každému chutnají. Pozor však na oblečení. Pokud vám šťáva z jadérek zašpiní oděv, jen těžko se dá vyprat. Někteří doporučují při manipulaci s ním používat rukavice, protože barví i kůži. V minulosti se šťáva z nich používala i na barvení různých textilií. Jedno granátové jablko pořídíte za zhruba 20 Kč.

Sponzorováno

Také milujete jemně kyselé granátové jablko?

Dále si u nás přečtěte

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Bez komentáře u článku “Granátové jablko je plné zdraví – jak nám prospívá?”

  1. […] lahůdkou je šťáva z granátového jablka, kterou můžete pít samotnou nebo přimíchány do koktejlů. Zajistí množství energie a také […]

  2. […] koriandr, saturejka, máta a hřebíček. Dále se používají česnek, cibule, chřest, granátová jablka a […]

Zanechat komentář ke článku

Zpráva