Sponzorováno

Gotu kola (Pupečník asijský, Centella Asiatica) a zdraví – na co tuto bylinku použít? 4.94/5 (31)

Gotu kola (Pupečník asijský) a zdravíGotu kola pochází z tropických oblastí Asie, je rozšířená v Číně, Indii, Srí Lance, Jávě. Co se týče Evropy, nejstarší záznamy pocházejí z Francie z roku 1852. Celá staletí ho využívá různá asijská léčitelství, je prastarým léčivem indické ajurvédy. Dokonce si pupečník asijský můžeme vypěstovat i sami. Vyplatí se. Jeho účinky jsou přímo fascinující a všestranné. Ne nadarmo se předpokládá, že předčí i účinky slavného ženšenu.

Proč je Pupečník asijský tak cenný?

 
Pupečník asijský – Gotu kola (Centella Asiatica) je cenný pro svou nať. Droga má vysoký obsah organického vápníku, hořčíku, sodíku, draslíku, chromu, selenu a mnoha dalších cenných složek, které laikovi asi hodně neřeknou.

Jak se Gotu Kola užívá?

Rostlina se používá i v čerstvém stavu (v Asii se běžně přidává do salátů nebo se přidává i do vaření), ale především v sušeném stavu na přípravu nálevu. Vyrábějí se z ní tinktury a různé doplňky výživy, které se dají koupit i na našem trhu. Je doporučená na vnitřní i venkovní použití.

Gotu kola a její účinky na naše zdraví

Účinky, které jí připisují, jsou tak fascinující, až člověk zaváhá, zda toto dokáže skutečně jediná, skromně vypadající rostlinka. Však posuďte sami. Jde o především o tonizující prostředek pro celkovou regeneraci organismu. Prospívá při jakékoliv rekonvalescenci, je silným antioxidantem, působí protizánětlivě.

Účinky pupečníku můžeme shrnout do následujících bodů:

  • Zlepšení paměti
  • Pomáhá při Alzheimerově chorobě
  • Odstraňuje stres, depresi, stavy úzkosti
  • Zmírňuje jakékoliv bolesti
  • Příznivě ovlivňuje činnost srdce, mozku
  • Příznivě ovlivňuje krevní oběh, zlepšuje mikrocirkulaci v cévních kapilárách
  • Zabraňuje ukládání cholesterolu v cévách
  • Snižuje horečku
  • Má široké použití v urologii
  • Zlepšuje naši imunitu
  • Účinný při alergiích
  • Zajišťuje mentální bdělost
  • Zvyšuje koncentraci
  • Výrazně zvyšuje elasticitu kůže a jemnost pleti, zpomaluje její stárnutí
  • Předchází infarktem a mozkovým příhodám
  • Ideální pro rekonvalescenci po mozkových příhodách
  • Zmírňuje bolesti hlavy včetně migrén
  • Preventivně působí proti artróze

 

Tato bylinka je skvělá i pro pokožku

Nyní zpozorní nyní především dámy, když se dozvědí, že při použití zvenku prospívá pružnosti kůže, pokožku zjemňuje, hojí rány, jizvy, vředy, léčí zánět žil, afty a zmírňuje projevy celulitidy. Výrazně přispívá k vyléčení popálenin, pomáhá při lupénce.

Sponzorováno

Tuto cennou rostlinu si můžeme vypěstovat sami. Stačí použít zahradnický substrát. Daří se jí v truhlíku či závěsném květináči. Pozor není mrazuvzdorná. Tato informace mnoho lidí překvapila. Listy mají prý chuť jako ředkvička, dají se tak přidávat do zeleninových salátů a její hezké lístky ozdobí také studenou mísu či obložený chlebíček. Sušenou formu si můžete koupit také.

Perlička na závěr – tuto rostlinu milují indičtí sloni. A výsledek? Dožívají se vysokého věku, těší se vitalitě a nemají celulitidu :)

Gotu kola a kontraindikace

Nějaké kontraindikace platí asi u všech bylinek. A ani zde nebude výjimka. Bylinku nemají užívat těhotné a kojící ženy, děti a starší lidé by měli snížit dávku.

Na co se dá Gotu kola použít?

1. Hojení ran

Gotu kola ulehčí při ošetření pokožky. Saponiny a jiné organické sloučeniny nacházející se v rostlině, stimulují proces hojení v místě rány. Tím, že stimuluje tok krve do buněk achrání proti infekcím, může urychlit proces hojení.

2. Zdraví vaší pokožky

Zmíněné saponiny v této bylince jsou super na zlepšení vzhledu pokožky. Mnoho kosmetických a farmaceutických společnosti má o tuto bylinku enormní zájem, protože má schopnost redukovat vzhled jizev, vrásek a jiných kazů na pokožce. Zejména zamezuje v hromadění zjizvené tkáně, je tak ideální k použití po úrazu či operaci. Tato antioxidační aktivita může také snížit příznaky stárnutí a je jedním z důvodů, proč je gotu kola tak populární na západě od nás.

3. Kognitivní schopnosti

Studie přímo spojeny s Gotu Kolou zjistily, že bylinka přímo přispívá ke zvýšení kognitivních schopností. Hlavním vysvětlením pro toto je pozitivní vliv gotu koly na oběhový systém, čímž se okysličuje více mozku a umožňuje zlepšit právě různé kognitivní funkce. To také dělá z této bylinky velmi populární doplněk užívání při stárnutí obyvatelstva – existují důkazy, že může zpomalit účinky Alzheimerovy choroby a demence.

4. Trávicí systém

Tradiční medicína používá listy gotu kola k léčbě silné bolesti žaludku, který se nyní spojují s žaludečními vředy.

5. Oběhový systém

Gotu kola ve skutečnosti hraje dvě důležité role v oběhovém systému, a oba jsou přínosem pro naše tělo. Za prvé, gotu kola může posílit stěny cév a kapilár, což optimalizuje oběhový systém. Za druhé tak, že stimuluje tok krve, což zvyšuje okysličení různých částí těla a důležitých orgánových systémů, čímž se udržuje jejich funkce efektivní.

6. Úzkost

Přestože přesné chemické důkazy se stále zkoumají, existuje významný důkaz, že gotu kola může mít pozitivní vliv na otázky úzkosti pro širokou škálu pacientů s různými úzkostnými stavy a poruchami.

7. Detoxikace organismu

Gotu kola je již dlouho známá jako mírné diuretikum a proto může stimulovat uvolňování přebytečných toxinů, soli, vody a dokonce i tuku z těla.

8. Vliv na Krevní tlak

Zmírňuje napětí v tepnách a krevních cévách, bylinka je schopna regulovat krevní tlak a snížit napětí na kardiovaskulární systém. To prodlužuje „životní cyklus“ srdce a zabrání ateroskleróze, infarktu a mrtvici.

Sponzorováno

A co vy? Dáváte si někdy Gotu Kolu? Budeme rádi za komentáře.

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva