Sponzorováno

Glukometr – jak ho vybrat a jak ho používat? 4.48/5 (23)

Glukometr - jak ho vybrat a jak ho používat?Cukrovka neboli diabetes mellitus je v dnešní době velmi častým onemocněním. Pokud by nebyla adekvátně léčená, může mít neblahý vliv na více orgánů lidského těla. Součástí léčby je kromě dodržování stravovacího režimu také bedlivé sledování hladiny cukru v krvi. K tomu nachází výborné uplatnění jednoduché přístroje pro domácí použití – uživatelsky jednoduché glukometry.

Glukometr je pro cukrovkáře velmi důležitý

Při léčbě cukrovky se nejčastěji využívá úprava stravovacích návyků, adekvátní pitný režim, pravidelný pohyb. Při těžším průběhu je nutné do těla dodávat inzulín. Jeho množství se řídí dle aktuální hodnoty glykémie – hladiny cukru v krvi. Jelikož někdy může být potřebné měřit tuto hodnotu i vícekrát za den, domácí glukometry jsou pro tyto pacienty opravdu nepostradatelným vybavením.

Za ideální hodnoty glykémie je považováno množství cukru v krvi v rozmezí 4 – 5 mmol/l. O cukrovce se hovoří, pokud hodnoty přesáhnou 7mmol/l. Nemalou roli v regulaci hladiny cukru má hormon inzulín. Nejdůležitějším faktorem při vzniku onemocnění je nízká tvorba inzulínu v buňkách slinivky břišní nebo naopak neadekvátní reakce těla na jeho (klidně i zcela dostatečnou) tvorbu.

Glukometr a princip měření

Hlavní výhodou je téměř okamžité zjištění hodnoty glykémie z dodané kapilární krve. V praxi to tedy vypadá tak, že na testovací proužek kápnete z prstu malinké množství krve, zasunete tento vzorek do přístroje a na displeji se objeví požadovaný číselný údaj. Ke každému přístroji je určený přesný typ proužků na měření.
K získání krve z prstu se využívá tzv. odběrové pero. To má opravdu tvar psacího náčiní, na jeho špičce je umístěna jehla, která se při zmáčknutí zapíchne do prstu. Některé přístroje mají již toto pero jako svoji standardně prodávanou součást.

Přesnost získaných dat

Nejpřesnější údaje ohledně hladiny cukru v krvi lze samozřejmě získat laboratorním rozborem. Pokud jsou však domácí glukometry správně používány, je možné i jejich prostřednictvím získat dostatečně přesné hodnoty.

Sponzorováno

Před samotným získáním krve z konečku prstu je důležité si umýt ruce a důkladně je osušit. Pokud by tento krok nenastal, mohly by být na displeji zobrazeny velmi zkreslené údaje. Krev se bere opravdu jen z konečků prstů, ne z jiných částí těla. Snažte se mít ruce zahřáté, aby krev po vpichu volně vytekla. V případě, že se toto nedaří, nesnažte se prst mačkat a krev z něj dostat za každou cenu. Vyčkejte, zda se dočkáte potřebné kapky. Když ne, proveďte nový vpich za chvíli.

Při správném používání glukometru a dodržování stanoveného režimu je možné oddálit poškození těla způsobené cukrovkou a předejít vzniku nebezpečného vychýlení hladiny krevního cukru. Vážným stavem může být zvýšení hladiny cukru (tzv. hyperglykémie), ale na straně druhé i její nadměrné snížení (hypoglykémie).

Kritéria výběru glukometru

Při výběru dbejte na to, aby byl přístroj dostatečně přesný, ale též na ryze praktické věci. Jelikož s glukometrem budete pracovat denně, volte takový, který má dostatečně velký displej a vyhovuje vám způsob jeho používání. Často dokupovanou potřebou jsou testovací proužky. Zajímejte se tedy o jejich typ a cenu. Při vybírání odběrového pera si vyzkoušejte i jeho použití. U některých je možné volit hloubku vpichu jehly do prstu. Na trhu jsou dnes k dostání přístroje, u nichž není nutnost kalibrace při vložení měřícího proužku z nového balení (codefree).

Nebojte se obrátit na svoji zdravoní pojišťovnu

Glukometr vám vždy předepíše odborný lékař. Obraťte se na svoji zdravotní pojišťovnu s žádostí o informace, kolik přispívá na glukometr a na testovací proužky. Jsou zde stanoveny konkrétní limity odvozené od zdravotního stavu pacienta, je přispíváno i na odlišné množství testovacích proužků.

Kde si o glukometru přečíst více?

VIDEO: Návod na použití glukometru

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva