Sponzorováno

Estrogen a progesteron – jakou funkci mají ženské pohlavní hormony? 4.75/5 (28)

Jaká je funkce estrogenu a progesteronu v těle žen?

Jaká je funkce estrogenu a progesteronu v těle žen?

V tomto článku se podíváme do ženského těla, přesněji se podíváme na fungování jednotlivých hormonů. A řekněme si rovnou pravdu. Ne, řekněme si dvě pravdy. První je, že těla i mysl žen jsou ovlivňovány hormony neustále. A od chvíle, kdy se hormony, typicky ženské, začnou spolupodílet na dospívání dívek, tak to s nimi / s námi pořádně zamává. Druhou pravdou je, i přesto, že už o nich víme pár informací, že jsou ještě opravdu jen málo prozkoumány, že ještě pramálo známe celkový dopad hormonů či jejich kombinací na nás.

Co to jsou hormony?

Co to vlastně jsou hormony? Jsou to biologicky aktivní látky. Zajišťují tzv. mezibuněčnou komunikaci. Tedy – žlázy, které máme v těle je vyprodukují a vypustí do krve. Krví se pak dostanou tam, kam potřebují, na místo, které mají „ovlivnit“.

Zajímavost: První hormon který se „podařilo objevit“ byl adrenalin a bylo to v roce 1901. Historie výzkumu je tedy ještě krátká.

V době dospívání, nebo nástupu puberty se v našich tělech i duších děje mnoho změn. Můžeme to nechat bez povšimnutí a prostě to jen tak přežít, nebo se můžeme pokusit alespoň zčásti pochopit co se s námi děje a alespoň trochu se v tom nastávajícím zmatku vyznat. Lepší je asi druhá možnost, protože nám může pomoci pochopit, že jsme v pořádku, že je to všechno normální a snad nám / vám to pomůže i lépe zvládnout toto období. I když máme pocit, že jsme najednou jiní, ​​pořád jsme to MY – pořád ty samé, jen projíždějící novým životním příběhem.

Co je důležité vědět – hypofýza

Hypofýza jednoho pěkného dne začne posílat tělu signály, aby začalo vylučovat hormony. Odborně jim říkáme gonadotropní – uvolňující nebo stimulující, v našem případě podporující tvorbu pohlavních hormonů. Ještě se můžete setkat i s pojmem sekrece – a to je vlastně to vylučování, vypouštění hormonů do těla. Tehdy začíná puberta, čas dospívání. Kromě toho hypofýza produkuje i růstové hormony, proto v pubertě nastávají jakoby růstové skoky – tedy najednou rosteme velmi rychle.

Dvě nejdůležitější chemické látky, které se vylučují v dívčích / ženských tělech jsou hormony estrogeny a progestiny. U chlapců je to hlavně hormon testosteron.

1. Podívejme se nejprve na estrogen

Ten ovlivňuje nejen fyzický ale i psychický stav. Vzniká hlavně ve vaječnících (ale část také v kůře nadledvinek nebo v tukové tkáni). Je to typicky ženský hormon, který ženám zajišťuje růst a zrání pohlavních orgánů, ale i krásné ženské tvary, plná prsa, oblé boky, ale stará se nám i o hebkou pokožku. Velmi důležitou roli má při zachování vhodného – v tomto případě tzv. kyselého prostředí v pochvě.

Zde bychom rádi připomněli, že v době dospívání, obvykle pár měsíců pro první menstruací, se právě v pochvě začne tvořit hlenovitý sekret, jakoby hustší tekutina – výtok. Ten má za úkol zvlhčovat pochvu a zároveň ji udržovat vnitřně „čistou“. Na kalhotkách si můžete všimnout žlutavé nebo bělavé fleky. Množství výtoku (i jeho konzistence) se během měsíce mění. Je to normální. Co normálně není – a tehdy třeba zajít za lékařem – je výrazný zápach, svědění nebo pálení v pochvě, či výtok, který vypadá jako sražené mléko.

Sponzorováno

Funkce estrogenu

Vraťme se ale k estrogenu. Jeho nejdůležitější funkcí ale je, připravit naše tělo na rozmnožování. Jeho přítomnost je důležitá pro správné fungování menstruačního cyklu. Množství tohoto hormonu je v jednotlivých fázích menstruačního cyklu různé. Měsíc co měsíc připravuje naši dělohu na zahnízdění oplodněného vajíčka. Způsobí, že její stěna zhrubne. Estrogen také vyživuje již oplodněné vajíčko. Během těhotenství se jeho množství ještě více zvýší. O ovulaci a menstruaci si povíme příště podrobněji.

Estrogeny jsou vlastně zodpovědné za naše typicky ženské, charakteristické znaky. Estrogen dokonce ovlivňuje i naši pozornost a paměť (hlavně verbální). Je to velmi významná ochrana mozku v procesu stárnutí lidí. Na svědomí má ale i náladovost nebo depresivní stavy. Některé ženy před menstruací mívají i „nervóznější období“, jsou podrážděné a nevrlé, což mají na svědomí také tyto hormony. Hovoříme o premenstruačním syndromu. Tehdy je hladina estrogenů a progesteronu nejnižší.

Při potížích pomůže klid a pohoda, někam se zašít, nedat se vyrušovat a „uvolnit se“. Udělejte si čajík ze ženských bylinek. Vhodný je například řebříček, třezalka tečkovaná nebo kontryhel. A můžete si zkusit ulevit tak, že doplníte do těla přírodní fytoestrogeny. Najdete je v sóji, v celozrnných obilovinách, mrkvi, česneku nebo zelené fazolce. Pokud máte raději ovoce, dejte si jablka, třešně nebo datle.

2. Druhý významný hormon je progesteron

Progesteron se tvoří hlavně v žlutých tělíscích ve vaječnících. Tak, jako estrogen, podporuje přípravu dělohy (každý měsíc) na zahnízdění vajíčka, tedy její zhrubnutí. Pokud vajíčko není oplodněno, tak se progesteron přestane tvořit a nastává menstruace. Zatím nejdůležitější zjištěnou funkci má progesteron během těhotenství. Během něj tvoří progesteron i placenta. Tehdy pro změnu tento hormon vyřadí z činnosti menstruační cyklus, vytváří ochranný hlen v pochvě, připravuje mléčné žlázy a tlumí předčasné kontrakce.

Tyto hormony mají i muži, ale jen velmi málo

I v mužských tělech se tyto dva hormony vyskytují, ale v mnohem menším množství. Tvoří se ve varlatech.

Ženské hormony a antikoncepce

Na závěr bychom rádi zmínili i antikoncepční pilulky. Všechny obsahují „hormony“ a naše přirozené hormony (trochu nepřirozeně) ovlivňují. V našich časech se s radostí využívají nejen k zabránění proti početí, ale také k léčbě akné nebo úpravu menstruačního cyklu. A to už v mladém věku – někdy dokonce již u dvanáctiletých dívek! Psát o tom podrobně by bylo na pár dlouhých článků. Jen je třeba se zamyslet nad tím, zda samotný princip fungování hormonální antikoncepce je pro ženu vysloveně pozitivní nebo si začneme uvědomovat i negativa.

A co si dále přečíst?

VIDEO: Ženská pohlavní soustava

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Dara Slánská (více o nás)

     

    Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva