Sponzorováno

Dýchání kyslíku či kyslíková terapie – proč to dělat a na co je dobré? 4.62/5 (21)

Dýchání kyslíkuBez kyslíku by život nebyl možný. Bez jídla člověk vydrží pár týdnů, bez vody pár dní. Ale bez kyslíku jen pár minut. To poukazuje nejen na to, jak důležitý je kyslík v našem životě, ale i to, jak musí jeho nedostatek vyvolávat nemoci a zkracovat život. Nedostatek kyslíku výrazně urychluje stárnutí. Jelikož má člověk za normálních okolností k dispozici dost kyslíku, vlastně by po této stránce nemělo jít o žádný problém. Faktem však je, že pro nesprávné a mělké dýchání mnozí lidé trpí nedostatkem kyslíku, a přitom na to ani nepřijdou.

Tělové buňky mohou svou přirozenou životnost v plné míře realizovat pouze pod podmínkou, že budou dostatečně zásobovány kyslíkem. To není nijak zajištěno zejména ve stáří, kdy poklesne vitální kapacita plic; v osmdesátce bývá sotva poloviční. Velmi negativní dopad to má zejména na mozkové buňky, které mají největší spotřebu kyslíku. Protože se neregenerují, není za ně žádná náhrada když odumřou. Nejlepší výživou pro buňky je čerstvý kyslík. Zlepšuje tělesné funkce, zvyšuje obranyschopnost a podstatně prodlužuje život. To se však dá dosáhnout pouze při optimálním dýchání.

Zdravotní přínos kyslíkové terapie

Kyslíková léčba zvyšuje množství kyslíku, které proudí do plic a krevního oběhu. Pokud máte velmi špatnou hladinu kyslíku v krvi, je možné takto získat více kyslíku, který vám pomůže lépe dýchat a déle žít.

Aby zůstaly buňky zdravé a v dobré kondici, potřebují dostatečnou zásobu kyslíku. Nedostatek kyslíku způsobuje narušení látkové přeměny a obnovování buněk. Smog, zvýšená koncentrace ozónu, špatně větrané místnosti a nedostatek pohybu může způsobit nedostatečný příjem kyslíku. Kyslíkové koncentrátory umožňují kyslík koncentrovat, a zrychlit tak okysličování mozku, svalů a celého těla.

Existuje několik způsobů, jak dodat tělu kyslík, např.:
• koncentrátory kyslíku
• kyslíkové plynové lahve
• pomocí kapalného kyslíku

Nemusíte zůstat doma nebo v nemocnici a využívat kyslík. Kyslíkové systémy jsou přenosné. Můžete je použít, zatímco provádíte vaše každodenní úkoly i doma.

Přečtěte si více o oxygenoterapii v našem článku.

Proč inhalovat kyslík?

  • Kyslík zpomaluje stárnutí lidských buněk.
  • Kyslík pomáhá při bolestech hlavy.
  • Kyslík pomáhá při únavě.
  • Kyslík posiluje imunitu.
  • Kyslík zlepšuje dýchání u pacientů trpících astmatem či alergiemi.
  • Kyslík zdokonaluje psychologický stav osob trpících depresemi.
  • Kyslík zvyšuje fyzickou kondici až o 25%.

Jaký je fyziologický princip působení?

Kyslík se po vdechnutí do plicních komor váže v plicních kapilárách na krevní barvivo hemoglobin, které obsahují červené krvinky – erytrocyty. Výměna plynů tj. kyslíku a oxidu uhličitého záleží na pasivní difuzi plynu z vyššího tlaku do nižšího. Tlak kyslíku v plicních komorách je 13,3 kPa (100 mmHg), v plicních kapilárách je tlak kyslíku okolo 5,8 kPa (40 mmHg). Spádově tedy kyslík proudí z alveol do plicních kapilár a váže se na hemoglobin. Bariéra, přes kterou plyn difunduje (proniká) je u zdravých osob velmi tenká, měří přibližně 0,5 um. Difúze plynů přes alveolokapilární povrch záleží na tloušťce této bariéry. Přenos kyslíku je obvykle úplný v průběhu oběhu kapilárním řečištěm. Erytrocyty proudí plicními kapilárami přibližně 0,75s a v tomto časovém úseku se za normálních okolností uskuteční přenos kyslíku (proces difúze). Kyslík je životně důležitý pro metabolismus, nejcitlivější k nedostatku je centrální nervový systém.

Sponzorováno

Dá se využít vdechování kyslíku při studiu?

Plynný kyslík je potřebný nejen k vyššímu výkonu svalů a vytrvalosti celého organismu, ale potřebuje ho také mozek – k bezchybné činnosti a duševní koncentraci. Při dostatečném nasycená čistým kyslíkem najednou pocítíme „druhý dech“ podobně jako sportovci. Únava a stres jsou důsledky námahy, náhle ustoupí, dýchání se zklidní a soustředěnost se rychle obnoví.

… a při práci?

Jistě jste se již ocitli ve vydýchané kanceláři nebo nevětrané místnosti. I nepatrný pokles koncentrace kyselých v důsledku vydýchání jen o 0,5% – 0,7% v kombinaci se zvýšenou teplotou a duševním napětím totiž najednou vedou k pocitům těžkosti, zvýšené únavě, mikrospánku, zbytečným bolestem hlavy a křečím. Řekněte si – žádný problém, na to jsou přece přestávky, aby se větralo. Je vůbec možné získat dostatek potřebného kyslíku vyvětráním v průmyslovém městě, zatíženým dopravou a smogem? Studie potvrzují prokazatelné zvýšení rizika respiračních chorob u profesí, které tráví většinu pracovního času v prašných ulicích.

Kyslík a jeho využití u sportovců

Plynný kyslík potřebují nejen svaly k vyššímu silovému výkonu a vytrvalosti, ale i mozek k duševní koncentraci. Díky kyslíku se začínají spalovat tukové zásoby, které obsahují dvakrát tolik energie, jako jaterní a svalový glykogen a svalové bílkoviny. Sportovec nasycený čistým kyslíkem to pocítí jako blahodárný „druhý dech“. Únava hned zmizí (i únavová kyselina mléčná – laktát – se odbourává díky kyslíku), rytmus dýchání se zklidňuje, obnovuje se duševní koncentrace a počáteční stres z nástupu únavy mizí.

Při čem kyslík pomáhá?

Přísun kyslíku může zmenšit a odstranit následky těchto potíží. Také je možné pozitivně ovlivnit chronickou bronchitidu, potíže spojené s pokročilým věkem, zrakové a sluchové potíže.

zlepšuje koncentraci a paměť
• čistí krev
• posiluje obranyschopnost
• má léčivé účinky
zlepšuje spánek
• reguluje trávení
posiluje zrak
• zpomaluje stárnutí
• přirozenou cestou odstraňuje bolesti hlavy a migrény
• odstraňuje negativní účinky spojené s požitím alkoholu (kocovinu)
• posiluje srdce
zmenšuje riziko srdečních onemocnění
zvyšuje odolnost organismu
• zrychluje rekonvalescenci po fyzické námaze
• umožňuje snížení hmotnosti bez pomoci léků
• snižuje škodlivé působení znečištěného životního prostředí a ovzduší
uklidňuje a stabilizuje nervový systém
• je zdrojem dobré nálady

Sponzorováno

A co vy? Zkoušeli jste někdy takovéto dýchání kyslíku?

Dále si přečtěte o dýchání toto

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva