Sponzorováno

Důvody nadýmání – proč vás trápí? 4.75/5 (28)

Jaké jsou nejčastější důvody nadýmání?

Jaké jsou nejčastější důvody nadýmání?

Nadýmání rozhodně není nic příjemného. Kromě toho, že se můžete cítit nafouklí, může způsobovat také lehké bolesti v oblasti břicha, stejně jako nesmíme zapomenout na tolik nepříjemnou plynatost. Proč vás trápí? Podívejte se na nejčastější důvody nadýmání.

1. Potraviny

Většina z vás jistě ví, že nadýmání mohou způsobovat i různé potraviny. Příkladem může být:

Jaké potraviny je třeba při nadýmání raději vynechat? Omezte zejména:

  • luštěniny (čočku, fazole, hrách)
  • česnek a cibuli
  • zelí, květák, brokolici, kapustu
  • sušené švestky, rozinky
  • kořeněná a přesolené jídla
  • alkoholické nápoje, zejména pivo
  • pozor na šumivé nápoje a limonády – i z bublinek (ať už alko nebo nealko) nadýmá

Nejedná se ale o jediné příčiny nadýmání. Pokud máme být konkrétní, tak různých dalších může existovat celá řada. A o nich už mnoho z nás moc neví. Podívejte se společně s námi, o jaké konkrétní se může jednat. Možná i vás výrazně překvapí to, co může s nadýmáním a celkovým stavem nafouklého břicha souviset. Pokud se vám zdá, že rizikové potraviny nejíte a přesto se cítíte nafouklá a nadýmání je váš nepřítel, nemusíte nutně hledat pomoc v segmentu různých léků. Obvykle může stačit to, že změníte jenom styl vašeho života a následně už si můžete být jista jenom tím, že nadýmání postupem času skutečně rychle a zcela přirozeně odezní.

2. Nedostatek tekutin

Dehydratace je obecně poměrně velkým problémem, který může zcela pochopitelně souviset s celou řadou nepříjemných zdravotních problémů. Málokdo z nás ale ví, že právě nedostatek tekutin může mít za následek nadýmání. Pokud dlouhodobě nepijete tolik, kolik byste měli, může to mít za následek právě nadýmání.

Důvod je poměrně jasný. Pokud nemáte dlouhodobě dostatek tekutin, vede to zcela pochopitelně k tomu, že vaše tělo začne zadržovat veškerou vodu, kterou tělu dodáte. A to právě kvůli tomu, aby se dokázalo bránit situaci, kdy jí bude mít nedostatek. Právě tato obranná reakce vašeho těla má však za následek to, že budete mít výrazně nafouklé břicho. Zbavíte se ho poměrně snadno. Začnete více pít. Ideálně potom čistou neperlivou vodu, která je na hydrataci organismu tou nejlepší možnou volbou.

3. Alergie na potraviny

Trpět alergií není v současné době zase až tak nic výjimečného. Většina z nás zná ty hlavní alergické reakce, které jsou spojené třeba s pylem. Jsou ale i případy alergií na jídlo. Pokud jsou spíše slabšího rázu, znamená to, že se jako alergická reakce dostaví právě nadýmání. Tento stav tedy není způsoben tím, že by konkrétní potravina přímo nadýmala, ale je způsobený tím, že vyvolává v těle alergickou reakci. Pokud máte na určitý druh potravin podezření, není nic jednoduššího, než ji z jídelníčku vyloučit a pozorovat, zda nastane změna. Pokud ano, je důvod v podstatě jasný. Potvrdit vám toto může následně i alergolog, který udělá příslušné testy. Když se podíváme na hlavní problémy spojené s alergií na jídlo, tak se do popředí dostává:

4. Málo spánku

Snažíte se toho stihnout co nejvíce, což se následně projevuje tím, že chodíte spát velmi pozdě a naopak se velmi brzy budíte? Pokud ano, jistě trpíte nedostatkem spánku. To může znamenat nejenom riziko únavy, ale aniž si to možná uvědomujete, může být nedostatek spánku příčinou také nadýmání. I zde má daný důvod celkem prosté lékařské vysvětlení.

Sponzorováno

Pokud spíte méně, než byste měli, může to být spojeno s vylučováním hormonu, který nese název kortizol. Vlivem něho následně dochází k tomu, že dojde k rozhození vašeho trávicího a zažívacího systému. Mezi hlavní příčiny potom zcela určitě patří také zácpa, která už má přímý vliv právě na to, že se cítíte nafouklí. A to se projevuje i nafouklým břichem, a mnohdy se k tomu přidávají také výraznější pocity hladu.

5. Hormonální změny vašeho těla

Jsou případy související s nadýmáním, které zkrátka a jednoduše neovlivníte. Sem zcela určitě patří hormonální změny ve vašem těle (týká se žen). Jedná se například o období, které je spojeno s vaším menstruačním cyklem. Ano, i toto je konkrétní doba, kdy může dojít k tomu, že se cítíte nafouklá a dostavuje se také nadýmání. Stejně tak se mohou podobné pocity objevovat třeba i ve chvíli, kdy menstruace končí. Nejedná se ale o jediné možné hormonální změny. Během svého života jich ženy mohou zažít skutečně poměrně mnoho, a to všechno je spojeno i se situací, kdy se cítíte nafouklá. Zde pochopitelně pomůže hlavně kombinace vhodné stravy a různých doplňků, které mohou nadýmání zmírnit. Hormonální změny zkrátka a jednoduše upravit nelze a tak je třeba jenom mírnit konkrétní následky.

6. Výrazné množství stresu

Žijeme v době, kterou lze označit skutečně za výrazně uspěchanou. Vlivem toho nejenom že nic nestíháte, ale nelze zapomínat také na fakt, že se můžete cítit ve stresu. Dnes jím trpí mnoho z nás a odborníci upozorňují, že z dlouhodobého hlediska může být stres skutečně celkem velkým problémem. Co bychom rozhodně neměli dále opomíjet, to je i fakt, že intres může mít vliv na fungování vašeho těla. A to primárně s ohledem na to, že se můžete cítit nafoukle a že dlouhodobý stres bude způsobovat nadýmání. Ani to není v dnešní době nic výjimečného, a pokud nechcete být nafouklí, je dobré umět nejenom odpočívat, ale je vhodné umět také dostatečně vysadit a neřešit vše sama. Uvidíte sami, že se to pozitivně projeví i na tom, jak vaše tělo funguje a bude fungovat nadále. Stres je prostě pro zdraví i zažívání obrovským problémem.

7. Špatné návyky i onemocnění

Za nadměrnou plynatost může být kromě dráždivé stravy odpovědné i nadměrné polykání vzduchu při pojídání (pokud jíte velmi rychle, nebo během jídla mluvíte), nedostatek trávicích enzymů (dají se nahradit enzymy v tabletách), či žluči, která se vylučuje do tenkého střeva. Důvodem však může být i jiná choroba. Onemocnění, při kterých je dominantním příznakem nafukování, mohou pocházet z horní i dolní části trávicí trubice, žlučníku a žlučových cest, ale i slinivky. Lze je rozdělit na funkční a organické. Funkční poruchy jsou spojeny s poruchou činnosti dolního jícnového svěrače, motility žaludku nebo dvanáctníku, syndromem dráždivého tračníku, ale i funkčními poruchami činnosti konečníku. Jejich velmi častou příčinou bývají také nádory, ale i těžké chronické záněty (např. Crohnova choroba žaludku nebo tenkého střeva).

Co pomáhá na nadýmání?

Máme pro vás několik tipů:

  • přidejte si do jídla rozmarýn, kmín, šalvěj, nebo fenykl – zmírňují nafukování i v takovém jídle, které přirozeně způsobuje plynatost
  • pravidelně užívejte kvalitní probiotika
  • vyměňte velké porce za menší a jezte častěji
  • pozor na kouření, žvýkání žvýkačky, jedení zmrzliny a pěny, sladkostí – vše podporuje nadýmání
  • uvařte si čaj proti nadýmání – vhodný je čaj z máty, fenyklový čaj, čaj z kmínu, heřmánku, či hořce žlutého
  • jezte pomalu a žvýkejte se zavřenou pusou
  • vyhněte se žvýkačkám

Vsaďte na prevenci

I při problému s nadýmáním platí, že pomáhá prevence. Ta spočívá podle lékařů zejména poměrně často ve správné životosprávě. Její dodržováním, resp. vyhýbáním se určitým druhům potravin a užíváním probiotik, se dají mnohdy úspěšně potlačit jeho projevy při funkčních trávicích poruchách, bez ohledu na to, porucha funkce jehož trávicího orgánu je způsobuje. Vždy však třeba hledat příčinu, která k němu vede a tu pak léčit spolu s nadýmáním.

Co si dále o nadýmání přečíst?

VIDEO: 5 tipů jak se konečně zbavit nadmutosti a plynatosti

Sponzorováno

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva