Sponzorováno

Dusičnany v jídle – jsou rizikem? A jak velkým? 4.9/5 (10)

Dusičnany v jídle – jsou rizikem? A jak velkým?Kvalitní a zdravá strava je rozhodně cestou k celkovému zdraví lidského těla. Pokud je něco, co je doporučováno skutečně vždy a v každém zdravém jídelníčku, tak se jedná o ovoce a zeleninu. S obojím ale mohou být spojené také problémy. Tyto problémy nesou název dusičnany a platí, že se mohou objevovat na různých místech. A to primárně:

  • V půdě
  • Ve vodě
  • V hnojivech

Je tedy jasné, že z tohoto důvodu se dostávají také do potravin a z nich už přímo do lidského těla. A to je poměrně velké riziko. Proto je vhodné podívat se na tento problém blíže. Jak s ohledem na to, jak velkým mnohou být dusičnany rizikem, s jakými se lze setkat, nebo i s ohledem na to, jak se jich nejlépe zbavit.

Jaké problémy mohou dusičnany přinášet?

Podívejme se nejprve na to, jaké s nimi mohou být spojené komplikace. Je třeba objektivně říci, že je jich hned několik. V některých případech může dojít třeba i k tomu, že se mohou v lidském těle pozvolna měnit na rakovinotvorné látky. Není to ale jediný problém. Stejně tak může docházet také k omezování přenosu kyslíku krví. Zde jsou ohroženy především malé děti, jelikož dospělý zdravý organismus si s tímto dokáže poradit – i když to pro něho také není příjemné.

Jsou ale i další choroby, které jsou připisovány právě těmto konkrétním látkám. Jako jasný příklad můžeme uvést třeba Alzheimerovou chorobou, která se už nemusí vyskytovat jenom u velmi starých lidí, ale projevuje se i u mladší generace. Když se k tomu přidají třeba i problémy se střevy, a s trávením obecně, je více než jasné, že je to problém, který by se měl rozhodně začít řešit co možná nejrychleji.

Jaké jsou nejznámější dusičnany?

Podívejme se na to, jaké látky dnes mohou škodit nejvíce. Je jich poměrně dost a nutno dodat, že se do těla nemusí dostávat jenom z ovoce a zeleniny, ale některé mohou být do potravin přidávány jako konzervanty, nebo jiné látky, které mají pomoci zachovat vzhled, nebo barvu. Mezi ty nejznámější, se kterými se můžete setkat, patří tato trojice:

Velmi často jsou obsaženy třeba v různých sýrech, stejně jako v řadě konzerv, ale mohou být součástí i masných výrobků, jako jsou nakládaná masa, ale i uzeniny. Samozřejmě roli v tomto směru hraje hlavně jejich množství. Pokud je zanedbatelné a konzumované jenom nárazově, tak se dá říci, že takovým problémem být nemusí. V opačném případě je však vhodné bít na poplach.

Dá se obsah dusičnanů v potravinách zjistit?

Jste běžní strávnici a zajímá vás, kolik konkrétně může být obsaženo dusičnanů v konkrétní potravině? Rozhodně ano. Pokud jde o hotový výrobek, je u některých uvedeno i přesné množství, které se do potravin přidává. A to buď na obalu, nebo to může být také k dohledání na internetu, popřípadě lze o tuto informaci požádat výrobce. Potom jsou ale situace, kdy to z obalu vyčíst nelze.

Sponzorováno

Opět se dostáváme právě k ovoci a také zelenině, kde lze jenom málokdy zjistit, jedním pohledem, kolik dusičnanů existují. Jsou však různé testery, které fungují na jednoduchém principu. Stačí je v podstatě zapíchnout do dané plodiny a počkat si na výsledek. Pozitivem je, že nemusí být dostupné pouze pro laboratoře, jelikož jestli vám na obsahu dusičnanů skutečně záleží, lze si je pořídit i do domácnosti. A to za cenu okolo tří tisíců korun.

Jak se dusičnanům vyhýbat?

I to je důležitá otázka, která by měla být pro každého z vás prioritou. Zvláště, pokud vy i vaše rodina chcete žít zdravě. Ideální možností je kupovat jenom ty potraviny, u kterých se nepoužívají – nebudou tedy uvedeny na obalu ve složení. Pokud jde o vypěstované plodiny, je dnes lepší vsadit na produkty v bio kvalitě. I když se často může jednat o marketingové lákadlo, jsou pěstitelé, kteří si skutečně zakládají na tom, aby jejich produkty byly v dokonalé kvalitě, bez použití chemie. Právě takové jsou nejlepší.

Nemusí to ale znamenat, že ovoce nebo zelenina z ekologické farmy dusičnany obsahovat nebude. Jak jsme zmínili, mohou být v půdě i ve vodě a tak přímé kontaminaci nikdy nejde úplně zabránit. Na druhou stranu takto obsažené množství bude skutečně velmi malé a tak se dá s nadsázkou říci, že se není čeho obávat.

Jak příjem dusičnanů omezit jednodušeji?

Pokud si nechcete příliš lámat hlavu tím, co kupujete, nebo domácím měřením, jsou i jiné osvědčené postupy, jak dusičnany z jídel eliminovat. Pokud jde o zeleninu, je vhodné u té listové nekonzumovat košťály a stonky. Stejně tak si dejte pozor na stopky a kořeny, jelikož i zde se jich vyskytuje nejvíce. Roli hraje třeba ale i roční období, a tak během zimy má vypěstované ovoce dusičnanů více, než to, které vyrostlo během léta.

Poslední radou je tepelná úprava. I když se z jídla odstraní důležité látky, jako vitamíny a minerály, dokážou se tepelnou úpravou eliminovat i ty špatné. Pokud potravinu uvaříte, odstraníte až 75 procent obsahu samotných dusičnanů. To je postup, který je dlouhodobě osvědčený a chybu s ním zcela určitě neuděláte. Tím si můžete být jisti stoprocentně.

Přehled dusičnanů v zelenině.

Přehled dusičnanů v zelenině.

A co více si o dusičnanech přečíst?

VIDEO: Kojenecká voda a dusičnany

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva