Sponzorováno

Domácí bylinky, které se vyplatí pěstovat 4.8/5 (10)

Domácí bylinky, které se vyplatí pěstovatPěstování bylinek doma je zábava a užitečný koníček, který také prospívá vašemu zdraví. Kromě toho, že vás potěší v kuchyni, ty nejlepší bylinky jsou plné antioxidantů a esenciálních živin. Polovina nutričních hodnot rostlin se ztrácí během třiceti minut po jejich sklizni. Pokud tedy doma pěstujete své vlastní bylinky, můžete je použít ihned, jak budete potřebovat, a zachováte všechny živiny. Zde je deset nejzdravějších bylinek spolu s tipy na jejich využití.

Rozmarýn

Tato krásná aromatická bylina obsahuje látky, jako například kyselina karnosolová, které prokazatelně pomáhají v boji proti rakovinným buňkám. A co víc, vůně rozmarýnu dokonce zlepšuje paměť. V nedávné studii ve Velké Británii opravdu zjistili lepší výsledky pro různých paměťových úkolech, v případě, že byla do místnosti přidána vůně rozmarýnu.

Rozmarýn potřebuje slunce a časté zalévání. Zasaďte jej na místo, kudy často chodíte. Všechno, co na uvolnění jeho aroma třeba, je dotknout se ho, když půjdete kolem.

Tymián

Tymián byl dlouho používán jako bylinný lék na dýchací problémy, jako je bronchitida, a také pro jeho antiseptické vlastnosti. Co je však ještě lepší, tymián je prakticky bez kalorií a poskytuje vynikající podporu chutí do polévek, salátů. Možná vás to zatím nenapadlo, ale zkuste ho přidat i do šampaňského. Objevíte nové dimenze jeho chutě Tymián je vhodný pro vnitřní i venkovní pěstování, protože si zachovává malou velikost. Jen se ujistěte, že má přístup k dostatku slunečního světla.

Levandule

Levandule je nejen hezká rostlina, nese v sobě také mnoho zdravotních výhod. Její vůně má uklidňující účinky, které vám pomohou usnout. Dokonce obsahuje antioxidanty známé jako polyfenoly, které bojují s nafouknutým břichem. Pokud tedy trpíte tímto problémem, sáhněte po levanduli.

Levandule je poměrně velká rostlina, která nejlépe roste venku. Vyberte jí slunné místo, na kterém dostane osm hodin světla denně. Pokud ji už chcete pěstovat uvnitř, ujistěte se, že má dobře propustnou půdu a na dně květináče dostatečně velké otvory pro odtok vody.

Bazalka

Bazalka je známá schopností uklidnit nervy, je také dobrým zdrojem vlákniny a má detoxikační účinky na játra. Po proflámované noci ji tedy určitě začleňte do snídaně. Bazalka vám určitě pomůže i svými protizánětlivými účinky. Raději ji tedy mějte vždy po ruce a udělejte z ní stabilní součást vaší stravy. Bazalka je odolná rostlina, která roste rychle, uvnitř i venku. Nepotřebuje mnoho péče a polévání jí stačí obden.

Sponzorováno

Petržel

Pokud je součástí přílohy, nenechávejte ji na okraji talíře. Petržel je totiž plná živin. Obsahuje vitaminy A a C, a jen jedna polévková lžíce nabízí více než polovinu doporučeného denního příjmu vitamínu K, živiny, která je nezbytná pro krvetvorbu. Pěstovat petržel je opravdu snadné, protože nepotřebuje tolik slunečního světla nebo péče. Jen se ujistěte, že půda není příliš suchá, jakmile začnete mít pocit, že vadne. Petržel sice roste pomaleji než jiné byliny, ale stojí za to čekání.

Šalvěj

Mnohé kosmetické výrobky obsahují šalvěj v seznamu složek, a není divu! Tato bylinka má antiseptické a antioxidační vlastnosti, které mohou pomoci v boji proti předčasnému stárnutí, což je vlastnost, kvůli které ji využívají kosmetické výrobky. Slouží také jako přírodní lék na úzkost a únavu, a podporuje myšlenkové procesy a funkci paměti. Šalvěj je trochu náročnější na péči. Potřebuje dostatek slunečního světla, dobrou půdu a polévání obden.

Koriandr

Základ mexické a asijské kuchyně – koriandr dodává tělu vlákninu a železo a pomáhá dostat těžké kovy z těla. Koriandr se váže na rtuť, olovo a jiné toxické těžké kovy a čerpá je z vašich tkání. Vzhledem k hlubokým kořenům koriandr potřebuje hlubokou půdu se a je jednou z mála bylin, které jsou skutečnou výzvou pro domácí pěstování. Na druhé straně, pokud má vaše rostlina semena, nevyhazujte je. Jsou právě tím chutným kořením.

Pažitka

Tato chutná bylina může pomoci posílit váš imunitní systém. Mnohé studie dokonce naznačují, že jíst zeleninu jako česnek a cibule, snižuje riziko vzniku některých druhů rakoviny, včetně onemocnění prostaty, žaludku a prsu. Pažitka roste rychle, může se pěstovat v interiéru a nepotřebuje mnoho světla. Roste sice do výšky, ale jinak nepotřebuje mnoho prostoru.

Kopr

Tato bylina je chutná nejen do omáčky nebo kompotovaných okurek! Je to skvělý zdroj antioxidantů, např. beta – karotenu, a také léčí škytavku. Příště, když se vám bude škytat, smíchejte lžičku koprových listů s šálkem vařící vody, nechte louhovat, a pak tekutinu pomalu vypijte. Kopr vyžaduje plné slunce a nejlépe se mu daří v hluboké půdě. Je třeba ho zalévat pouze jednou týdně, pokud jste ho zasadili venku, pokud uvnitř, může vyžadovat více pozornosti.

Čtetě také: Lékaři v květináčích – o bylinkách a zdraví

Máta

Máta je bohatým zdrojem vitamínu A, dvě polévkové lžíce poskytují více než polovinu doporučeného denního příjmu. Kromě toho je dobrá pro dech, trávení, pomáhá při nevolnosti, bolesti hlavy, poruchách dýchání, astmatu, akné a problémech s dutinami.

Potřebujete další důvod, proč používat tuto bylinu? Nedávná studie zjistila, že esenciální oleje v mátě peprné mají pozitivní vliv na sportovní výkon, dechovou frekvenci a krevní tlak. Tato bylina roste rychle a potřebuje dostatek prostoru. Pěstujte ji raději venku na vyvýšeném prostoru, aby nedusila jiné rostliny v okolí.

VIDEO: Bylinky Vám pomohou i v zimě

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva