Sponzorováno

Doba opalování se blíží. Jak je to s opalovacím faktorem? 4.89/5 (9)

Jak je to s opalovacím faktorem?Jaro je tady v plné síle. Dříve, než se nadějete, tu bude i začátek sezony dovolených. A to znamená nejenom možnost trávit čas u vody, ale znamená i možnost spojenou s tím, že se budete chtít opalovat. Bronzová pokožka sice dokáže výrazně podpořit vaši přirozenou krásu, ale zároveň nesmíte zapomínat na to, že sluneční paprsky mohou být i nebezpečné. Proto je vhodné používat opalovací krémy se správným ochranným faktorem. Jaký bude pro vaši pokožku ten pravý?

Co znamená označení SPF?

Ochranný faktor označovaný jako SPF má celkem jasné vysvětlení. Pokud ve volbě konkrétního čísla nemáte jasno, podívejte se s námi nejprve na to, co přesně udává. Jedná se o násobek doby, po kterou se můžete pohybovat na slunci, než se spálíte. Máme-li být konkrétní, je nutné nejprve poznat svou pokožku a to, jak dlouho jí trvá, než se spálí. Pokud vám to trvá bez ošetření zhruba 10 minut, a koupíte si krém s ochranným faktorem 10, máte ochranu po dobu celých 100 minut (10 x 10). Samozřejmě dodat musíme i to, že vliv má hned celá řada dalších venkovních faktorů, které se pobytu na slunci mohou týkat. Roli hraje třeba i:

  • Jasnost oblohy
  • Konkrétní geografická poloha
  • Stupeň současného opálení

TIP: Jak na opalování u dětí?

Pozor i na váš fototyp

Konkrétní teoretické informace o tom, co znamená ochranný faktor neboli SPF již znáte. Nyní se podívejme i na to, co hraje další roli při výběru správného opalovacího krému. Je to takzvaný váš fototyp. Co chápat pod tímto konkrétním pojmem? Nejedná se o nic jiného, než označení reakce vaší kůže na první pobyt na slunci. Tedy situace, kdy po zimě vystavíte svou pokožku prvním slunečním paprskům a doslova čekáte na to, co se stane. Čím tmavší fototyp máte, tím déle můžete na slunci zůstat. Od toho se odvíjí i to, jaký ochranný faktor je pro vás ten správný. U tmavé pleti to může být i ten nižší.

Ne vždy musíte fototyp zjišťovat jenom tak, že své tělo vytavíte slunečním paprskům a doslova čekáte na spálení. Toto všechno bylo již testováno a tak vám můžeme předložit výsledky. Aktuálně existují hned čtyři skupiny, které rozdělují konkrétní osoby podle odolnosti jejich pokožky. Do nich se můžete na základě nejenom svého vzhledu, ale často i na základě svých předchozích zkušeností zařadit. Pokud jste na vážkách, raději zvolte fototyp nižší. Proč? Jelikož budete mít jistotu vyšší ochrany, která na škodu rozhodně není, ani na škodu nikdy nebude. A jaké to jsou?

Sponzorováno

  • 1 – Světlá pleť, pihy, zrzavé vlasy
  • 2 – Světlejší pleť, blond vlasy, tmavší oči
  • 3 – Světle hnědá pleť, šedé a hnědé oči, hnědé vlasy
  • 4 – Tmavší pleť, tmavé oči

Ochranný faktor není vše

Je jasné, že lidé s nižším fototypem budou potřebovat daleko vyšší ochranný faktor, aby na slunci mohli bez případného spálení vydržet stejnou dobu, jako lidé s ochranným faktorem nižším. SPF však není to jediné, na co se při výběru správného krému dívat. Také nezapomínejte na to, že roli by měla hrát také ochrana před UV zářením. Všechny sluneční paprsky se totiž skládají z infračerveného světla, stejně jako z toho ultrafialového.

Právě to může být s ohledem na vaši pokožku velmi nebezpečné. Dělí se do několika skupin, jako jsou UVA, UVB a UVC. Poslední se na zem vůbec nedostane a tak není důvod přemýšlet nad ochranou. Pokud jde o první dva zmíněný typy ultrafialových paprsků, je dobré, aby krém obsahoval ochranu proti oběma z nich. První totiž způsobuje výrazné poškození kůže a pigmentové skvrny, zatímco ten druhý je nebezpečný pro riziko spálení pokožky.

Na značce záleží

Možností na našem trhu je skutečně více než dost. Pokud má být ochrana před sluncem kvalitní, je dobré vsadit na správnou značku. Tedy na takového výrobce, který má nejenom odpovídající testy, ale který je také známý. Proč? Jelikož tím eliminujete riziko toho, že konkrétní obsah by neodpovídal tomu, co je vyobrazené na obalu. Pamatujte, že v daném směru se nevyplatí šetřit. Pokud ušetříte na krému a spálíte se, dáte peníze za přípravky určené k chlazení, stejně jako k regeneraci vaší pokožky. A celá péče vás může ve výsledku stát ještě mnohem více, než prvotní investice do kvalitní značky, u které máte jistotu, že nabídne to, co se píše na obalu.

Nanášejte správné množství

Sponzorováno

Rady spojené s výběrem jsou u konce. Na závěr doporučíme už jenom to, že byste neměli podceňovat doporučené množství. Je jedno, zda se jedná o krém, emulzi, nebo olej. Čím více snížíte doporučenou dávku, tím menší ochranu získáváte. Na druhou stranu není dobré s krémem plýtvat. Jelikož i u těch voděodolných je dobré ochranu lehce obnovovat, může být lepší cestou několik slabších vrstev, než jedna výrazná, která se vám však po prvním skoku do vody výrazným způsobem ztenčí.

Co si ještě přečíst na toto téma?

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Dara Slánská (více o nás)

     

    Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva