Detoxikace střev – TOP 10 domácích metod a receptů 4.82/5 (60)

Sponzorováno

Jak na detoxikaci střev doma?

Jak na detoxikaci střev doma?

Tlusté střevo, které je součástí trávicího systému, je zodpovědné za extrakci vody, soli, vitamínů a živin z nestravitelné potravinové hmoty, a odstraňování pevného odpadu z těla. Když tlusté střevo nefunguje správně, začne absorbovat toxiny namísto jejich odstraňování, což způsobuje problémy, jako jsou bolesti hlavy, nadýmání, zácpa, plynatost, přibývání na váze, únava a různá nepříjemná chronická onemocnění.

Tyto problémy mohou být způsobeny také nestrávenými potravinami – většina potravin, které se dnes jíme je bohužel plná různých přísad, konzervačních látek a jiných chemikálií, které vedou k hromadění hlenu v tlustém střevě. Následně produkují toxiny, které postupně toxikují (tráví) tělo.

Nicméně, s pomocí detoxikace, neboli pročištění tlustého střeva, se můžete relativně snadno zbavit škodlivých toxinů a podpoříte také zdravou střevní mikroflóru. Pomůže vám to k získání více energie, zlepší se vstřebávání vitamínů a živin do vašeho těla. K dispozici je docela hodně způsobů pro pročištění tlustého střeva. Pro mnoho lidí však je však stále nejlepší možností využít přírodních, domácích prostředků pro samotnou detoxikaci tlustého střeva.

Zde je TOP 10 domácích prostředků pro pročištění tlustého střeva. Před zahájením jakékoliv pročištění tlustého střeva se poraďte se svým lékařem. Zejména to platí pokud užíváte nějaké léky nebo trpíte nějakou nemocí apod.

1. Voda

To nejlepší, co pro pročištění tlustého střeva můžete udělat, je pít hodně vody. Je nezbytné vypít alespoň 10 až 12 sklenic čisté vody za den. Pravidelná konzumace vody dodá vašemu tělu tekutiny a jakési „mazání“ potřebné k odplavení škodlivých toxinů a odpadu z těla – a to zcela přirozeným způsobem.

Pití hodně vody bude také stimulovat přirozenou peristaltiku – pomáhá jídlu se pohybovat přes trávicí systém. Voda je také nezbytná, aby vaše tělo bylo dobře hydratované. Spolu s vodou můžete také pít čerstvé ovocné a zeleninové šťávy. To je na detoxikaci střev super.

2. Čerstvá jablečná šťáva

Čerstvá jablečná šťáva je jedním z nejlepších domácích prostředků pro pročištění tlustého střeva. Pravidelné pití jablečné šťávy podporuje pohyby střev, odbourává toxiny a zlepšuje zdravotní stav jater, jakož i trávicího systému. Čerstvě vymačkaná jablečná šťáva má určitě nejlepší výsledky – v případě, že není k dispozici, můžete použít balený 100% jablečnou šťávu.

  1. Začněte svůj den s jednou sklenkou nefiltrovaného jablečného džusu.
  2. Po 30 minutách vypijte jednu sklenici vody.
  3. Tuto rutinu několikrát opakujte po celý den a pokračujte po dobu 3 dnů. Mezitím můžete také pít jednu sklenici džusu ze švestek. Při uplatňování tohoto postupu, je vhodné, abyste nejedli pevnou stravu.

3. Citronová šťáva

Citrón má skvělé antioxidační vlastnosti a jeho vysoký obsah vitamínu C je vhodný pro trávicí systém. Z tohoto důvodu může být citronová šťáva použita pro čištění střeva. Jak na to?

  1. Smíchejte šťávu z jednoho citronu, špetku mořské soli a trochu medu ve sklenici vlažné vody. Pijte tento nápoj na lačný žaludek hned ráno. Budete mít více energie, zlepší se pohyb střev a stav kůže.
  2. Přidejte dvě polévkové lžíce čerstvě vymačkané citronové šťávy do sklenice jablečné šťávy. Pijte třikrát až čtyřikrát denně.

Postupujte podle těchto doporučení po dobu několika dní.

4. Čerstvé zeleninové šťávy

Pro pročištění tlustého střeva je důležité, abyste si odpočinuli od zpracovaného a vařeného jídla na jeden nebo dva dny. Namísto pevné stravy pijte několikrát denně vodu a taky čerstvé zeleninové šťávy. Zelenina obsahuje cenný chlorofyl, který pomáhá odstranit toxiny. Také obsahuje vitamíny, minerály, aminokyseliny a enzymy – všechny tyto cenné látky pomáhají udržet tělo zdravé a bez napětí. Můžete také pít bylinné čaje.

Nepoužívejte hotové zeleninové šťávy, protože ty velmi často neobsahují účinné enzymy, které pomáhají vašemu tělu. Můžete si snadno vytvořit čerstvé zeleninové šťávy z mrkve, červené řepy, kukuřice, dýně, špenátu, kapusty, a podobně. Úplně stačí odšťavňovač nebo mixér.

5. Potraviny bohaté na vlákninu

Jíst potraviny bohaté na vlákninu pomůže očistit střeva od škodlivých toxinů. Vláknina pomáhá udržet stolici měkkou a zlepšuje pohyb střev, což v konečném důsledku podporuje schopnost těla „vyhnat“ a vyloučit odpadní látky. Zároveň vás potraviny bohaté na vlákninu zbaví jakýchkoliv střevních problémů.

Jak přidat vlákninu do jídelníčku? Můžete přidat spoustu vlákniny do svého jídelníčku konzumací čerstvého ovoce, jako jsou maliny, hrušky a jablka, stejně jako konzumací čerstvé zeleniny, jako jsou artyčoky, hrášek a brokolice. Obiloviny, celá zrna, žitný chléb, ořechy, fazole a semena také obsahují pěkné množství vlákniny.

6. Jogurt

Pravidelné konzumace čerstvého jogurtu je to dobrý způsob, jak udržet tlusté střevo zdravé. Obecně probiotické potraviny, jako jogurt, zvláště ten se živými a aktivními kulturami, dodá „dobré“ bakterie do střeva, které pak podporují trávení. Tyto bakterie také bojují proti zánětlivým onemocnění střev.

Jogurt navíc obsahuje dobré množství vápníku, který zamezuje růstu buněk lemujících tlusté střevo. Jogurt také na určité úrovni řeší různé žaludeční potíže, jako jsou poruchy trávení, nadýmání, nepravidelné pohyby střev a mnoho dalšího.

Můžete jíst jogurt jen tak, nebo přidejte nějaké čerstvé ovoce, jako jsou jablka, citrusy, banány a různé bobule. Upozornění na závěr. Bavíme se o kvalitním jogurtu. Některé jogurty v nabídce obchodů nejsou jogurty ale blaf. Na to pamatujte při výběru jogurtu.

Sponzorováno

7. Lněná semínka

Lněné semínko je dobrým zdrojem omega-3 mastných kyselin, antioxidantů a vlákniny. Tedy přidání lněného semínka do vašeho jídelníčku je skvělý způsob, jak očistit své tlusté střevo. Lněné semínko bude absorbovat vodu a bude expandovat v tlustém střevě = bude pomáhat při odstraňování toxinů a hlenu. Kromě toho lněné semínko pomáhá také při prevenci rakoviny, srdečních onemocnění a cukrovky.

Jak lněné semínko jíst? Můžete přidat lněné semínko na cereálií, jogurtu, ovoce, do vaší ranní kaše. Rychlejších výsledků dosáhnete, pokud přidáte jednu polévkovou lžíci mletého lněného semínka do sklenice vody a vypijete 30 minut před jídlem. Pokud jíte tato semínka celá, nezapomeňte je řádně pokousat, jinak projdou vaším traktem a nebudou mít takový užitek.

8. Mořská sůl

Další účinnou složkou pro pročištění tlustého střeva je mořská sůl. Má opravdu super detoxikační vlastnosti.

  1. Smíchejte jednu polévkovou lžíci mořské soli ve sklenici pitné vody a povařte.
  2. Pijte tento nápoj teplý nebo studený, hned ráno (jako první).
  3. Počkejte několik minut, a pak si lehněte a masírujte břicho dole, v oblasti tlustého střeva (mírně masírujte). To bude stimulovat váš pohyb střev a pomůže odstranit škodlivé toxiny, nahromaděné výkaly, parazity a bakterie z trávicího traktu.
  4. Dělejte to až 5x za měsíc.
  5. Jelikož pití tohoto nápoje může způsobit průjem, je důležité pít dostatek vody a džusů po celý den. Vyhněte se užívání tohoto nápoje, pokud trpíte vysokým krevním tlakem nebo máte nějak nemocné srdce.

9. Aloe vera

Aloe vera je známá pro své detoxikační schopnosti, působí jako projímadlo, a proto je považovaná za účinný čistící prostředek tlustého střeva. Léčivé vlastnosti přítomné v aloe vera gelu nejen zlepší zdraví vašeho tlustého střeva, ale pomáhá také léčit další zdravotní problémy, jako jsou bolesti hlavy, kožní infekce, průjem, žaludeční bolesti a zácpa.

Přidejte šťávu z jednoho citronu na čerstvý aloe vera gel. Dejtet směs do mixéru, vznikne hladká šťáva / smoothie. Ponechte džus v lednici po dobu dvou až tří hodin. Pijte několikrát denně po dobu 3 dnů.

10. Zázvor

Zázvor obsahuje složky, které mohou přispět ke snížení nadýmání. Zároveň stimuluje funkci tlustého střeva a udržuje ho bez odpadů a škodlivých toxinů. Podporuje trávení tím, že stimuluje sekreci trávicích šťáv.

Můžete užívat zázvor prakticky v jakékoliv formě, jako je strouhaný, v podobě džusu nebo nařezané kusy zázvoru. Dle vaší chuti. Jednou z možností je smíchat jednu lžičku zázvorové šťávy, čtvrt šálku citronové šťávy a půl šálku horké vody. Můžete také přidat trochu medu na chuť. Rozdělte roztok na 3 porce a pijte toto po celý den. Můžete také přidat zázvor do bylinného čaje.

Poznámka: Zázvor se nedoporučuje pro ženy, které jsou těhotné.

Bylinky používané k detoxikaci střev

Existují i bylinky, které se k detoxu střev používají. Jsou to:

1. Řešetlák Purshův

Řešetlák Purshův je jednou z nejoblíbenějších bylin na pročištění tlustého střeva. Obsahuje látky zvané Antrachinony, které fungují jako bylinné projímadlo a přispívají k posílení svalového tonu stěn tlustého střeva. Silnější svalový tonus vede třeba k odstranění zácpy.

Tato bylina také pomáhá stimulovat produkci žluči v játrech, což také přispívá k urychlení odstraňování toxinů z vašeho systému.

Řešetlák se vyskytuje v několika různých formách, včetně kapslí, kapalných extraktů i jako sušená kůra. Vysušená kůra může být použita k udělání čaje, který je znám pro svou hořkou chuť. Tato bylina není určena pro děti a dospělí by ji neměli užívat po dobu delší než sedm dní po sobě.

2. Ptačinec

Další skvělá bylina pro úlevu od zácpy a k pročištění tlustého střeva. Jedná se o relativně rychle působící bylinu a obvykle způsobí na pohyb střev už během několika hodin. Pomáhá vyplavovat toxiny, pomáhá v prevenci zácpy. Ptačinec žabinec je na trávení opravdu super.

3. Jilm

Pokud hledáte nějakou „všestrannou bylinu“, která je prospěšná pro tlustého střeva, pak jilm je bylina pro vás. Je velmi účinná u zácpy a průjmu. Tato úžasná bylina normalizuje stolici, uklidňuje. Funguje nejlépe, pokud budete pít hodně vody.

4. Senna

Senna je další silná bylinka pro tlusté střevo. Pracuje velmi rychle; obvykle krátce poté, co si ji vezmete.

Tato bylina se obvykle užívá v čajovém formě a funguje také jako projímadlo a stimuluje peristaltické kontrakce –
pomáhá výkalům z tlustého střeva a čistí tak střevo velmi přirozeně. Upozornění: Někteří lidé hlásí, že po senně se jim dělá nevolno. Přidejte trochu zázvoru nebo skořice do čaje. To může pomoci zmírnit nevolnost.

5. Rebarbora

Tato bylina se tradičně používá v čínské medicíně, obsahuje sloučeniny antrachinony, které podporují pohyby střev. Také obsahuje další sloučeniny zvané taniny, které zmírňují průjem a snižují zánět v tlustém střevě.

6. Psyllium

Psyllium je pravděpodobně nejpopulárnější bylina k pročištění tlustého střeva.

Psyllium se obvykle užívá jednou až třikrát denně. Když budete používat tento bylinný lék, ujistěte se, že pijete hodně vody po celý den.

Co si o střevech dále přečíst?

VIDEO: Cviky pro pravidelnou stolici a čisté tlusté střevo – s předmluvou

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

    6 Komentářů u článku “Detoxikace střev – TOP 10 domácích metod a receptů”

    1. lilina napsal:

      Taky jsem se dala na jarní detox spojený s očistou střev. Koupila jsem si na doporučení parazitex a pomohl mě, cítím se daleko líp, nejsem tak unavená.

    2. wendyska napsal:

      Kde se dá sehnat? Je možnost i přes internet?

    3. lilina napsal:

      Já jsem ho koupila normálně v lékárně. Ale předtím jsem si pročetla paratizex.cz, abych věděla do čeho jdu.

    4. Irma napsal:

      Můžu se pustit do očisty i během plného kojení?
      Děkuji.

      • Rehabilitace.info napsal:

        Obecně se detoxikace při kojení nedoporučuje. Pokud ale detoxikací myslíte zdravé stravování, více pití vody a podobně, to jistě nemůže při kojení ublížit a určitě to doporučíme.

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva