Cvičení dle svalového testu 4.75/5 (4)Cvičení dle svalového testuJedná se analytický způsob výcviku svalové síly, která vychází z dané polohy dle svalového testu (ST) s vyloučením iradiace aktivity do dalších svalů.

Daný sval je možno takto posilovat jen do stupně 3 dle ST, neboť potom se tento sval zapojuje do komplexních pohybových řetězců. Při této reeduaci jde totiž o pohyb ne o sval. Na základě přesné diagnostiky je nutno vždy znát, zda je daný sval pouze oslaben (pak je vhodná reedukace podle ST a způsob dle Kenny), nebo zda jsou motoneurony příslušného svalu zničeny a nelze očekávat zlepšení podle předcházejícího postupu.

Potom jsou na místě metody syntetické, při nichž nahrazujeme daný postižený sval nepostiženými svaly.

Jednotlivé stupně

0. stupeň

Je v případě zcela nefunkčního svalu (nevidíme žádný pohyb ani záškub). Pacient je indikován ke stimulačním výkonům.. Vhodné je i polohování, pasivní pohyby, které udrží elasticitu svalu. Při stimulacích elektrickým proudem je nutné si dávat pozor na poruchu citlivosti a možné popálení pacienta.

1. stupeň

U prvního stupně vidíme ve svalu záškub. Zůstává stejný postup jako u 0-tého stupně a navíc přidáváme cvičení izometrické kontrakce (výdrž v jedné pozici).

2. stupeň

Začínáme cvičit s dopomocí (pomáháme překonávat odpor gravitace), cvičí se v závěsu, ve vodě, na hladké podložce. Je nutné přizpůsobovat délku a náročnost cvičení dle aktuálního stavu jedince. Aby nedošlo k velké únavě a vzniku souhybů jiných svalů.

3. stupeň

Upouštíme od cvičení s dopomocí a o polohování. Jiné jsou impulzy, používané k elektrostimulaci. Cvičení je aktivní.

4-5. stupeň

Aktivní cvičení s postupným zvyšováním odporu. Manuální odpor terapeuta je postupně nahrazován přesně dávkovaným odporem posilovacího zařízení. Mezi nejjedodušší pomůcky pro výcvik svalové síly patří činky, pružiny, therabandy a siliče.

Co si dále přečíst na toto téma?

VIDEO: Vyšetřovací metody – Svalový test

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Hodnocení příspěvku

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Přečtěte si také naše další články

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva