Cushingův syndrom – příčiny, příznaky a léčba 4.7/5 (23)Častou příčinou Cushingova syndromu je nadměrné užívání léků s kortikosteroidy.

Častou příčinou Cushingova syndromu je nadměrné užívání léků s kortikosteroidy.

Cushingův syndrom (hyperkortisolismus) je stav vysoké produkce hormonu kůry nadledvinkortizolu, kortikosteronu. Cushingův syndrom se vyskytuje tedy kvůli abnormálně vysokým hladinám hormonu kortizolu. A to se může stát z různých důvodů. Nejčastější příčinou je nadměrné užívání léků s kortikosteroidy. Ale jsou i jiné příčiny. Přečtěte si náš článek.

Primární a sekundární forma Cushingova syndromu

Známe primární (periferní) formu a sekundární (centrální) formu. Primární forma je způsobena nadprodukcí kortizolu v kůře nadledvin. Sekundární forma vzniká nadprodukcí adrenokortikotropního hormonu, který je produktem podvěsku mozkového, který ovlivňuje tvorbu kortizolu v nadledvinách. Více postihuje ženskou populaci než mužskou. Ženy mají třikrát vyšší pravděpodobnost vývoje syndromu než muži.

Kortikosteroidy a Cushingův syndrom

Kortikosteroidy jsou nezbytnou součástí lidského těla. Léky, které jsou jim podobné (kotrikoidy, steroidy) jsou jejich napodobeninou, avšak jejich účinky jsou totožné s účinky přirozených hormonů. Léčba kortikosteroidy je osvědčená v situacích kdy je třeba potlačit aktivitu imunitního systému (kožní alergie, astma, po transplantacích orgánů a podobně). Jejich přirozenou vlastností je schopnost potlačit zánět. Vždy je nutné, aby lékař zvážil nutnost podávání kortikosteroidů. Upřednostňuje se spíše lokálně podávání ve formě krémů či sprejů, protože vnitřní podání v nevhodné dávce nebo dlouhodobější může způsobit pacientovi více škody než užitku. Nežádoucí účinky léčení kortikosteroidy se objevují proto, že jsou podávány delší dobu a ve vyšších dávkách, než si tělo samo dokáže vytvořit. Tyto příznaky se podobají Cushingově nemoci, při které nadledvinky produkují příliš vysoké množství steroidních hormonů. Cushingova nemoc tedy vzniká i při onemocněních, kdy je nutná léčba kortikosteroidy.

Speciální formou je paraneoplastický Cushingův syndrom vzniklý na základě produkce ACTH hormonu nádorovými buňkami v tkáni hypofýzy (podvěsku mozkového). Hormonální aktivní nádory vyplavují adrenokortikotropní hormon. Při jeho vyšší koncentraci v krvi tvoří kůra nadledvinek více kortizolu. Důsledkem je obezita obličeje a trupu a současně se oslabují svaly končetin, které se stávají tenčími. Kůže je jemnější, snadno se poraní a v důsledku popraskání podkožního vaziva se v ní vytvářejí tenké strie. Každý nádor kromě produkce svého hormonu může také tlačit na zbytek hypofýzy a bránit jí v normální činnosti. Ostatní hormony hypofýzy se tak tvoří v menším množství než je nutné. Takový stav organismu je vážný, protože pokud přestanou nadledvinky správně fungovat, může to vést i ke smrti.

Jaké jsou příčiny vzniku Cushingova syndromu?

 • nádor kůry nadledvin
 • nádor hypofýzy
 • nádorové buňky produkující kortizol uložené mimo těchto oblastí; nejčastěji jde o adenom nebo karcinom

Příznaky Cushingova syndromu

 • měsíčkovitá tvář
 • akné, strie
 • zvýšený krevní tlak
 • obezita
 • poruchy tolerance glukózy
 • nepřítomnost menstruace u žen
 • impotence
 • svalová slabost
 • psychické poruchy
 • otoky dolních končetin nadměrné ochlupení
 • osteoporóza
 • častější infekce

TIP: Znáte Treacher Collins syndrom?

Cushingův syndrom může také způsobit ztrátu kostní hmoty a někdy i diabetes 2. typu.

Jak se tato nemoc diagnostikuje?

Diagnóza se stanoví na základě anamnézy, klinických příznaků, klinického vyšetření, vyšetření kortizolu v moči, ACTH hormonu v krvi, realizuje se Dexametazonový test, metopirónový test, ultrasonografie, CT nadledvin, CT mozku.

Cushingův syndrom a léčba

Léčbou je chirurgické odstranění nádoru, pokud je nádor jeho příčinou. Váš lékař může v této souvislosti také doporučit radiační terapii nebo chemoterapii. Používáte-li kortikosteroidy, může být nutná změna léku nebo dávkování. Nepokoušejte se sami změnit dávku. Měli byste to udělat pod důkladným lékařským dozorem.

Kde si o Cushingově syndromu přečíst více?

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Hodnocení příspěvku

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Přečtěte si také naše další články

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva