Sponzorováno

Co používat po holení? Recepty na domácí a přírodní přípravky po holení (aftershave) 4.77/5 (30)

Udělejte si doma přípravek pro péči o pokožku po holení.

Udělejte si doma přípravek pro péči o pokožku po holení.

Dnešní článek bude o tom, co si na pleť můžeme nanést po holení. Jasně, každý z vás namítne, že si zajde do nejbližší drogerie a koupí si tam nějaký ten „after shave“. To je samozřejmě jedna možnost. Ale přemýšleli jste už o tom, že mnoho takovýchto produktů zakoupených v obchodě obsahuje silné vůně a chemické přísady, které pleť některých lidí špatně snáší nebo jednoduše existují lidé, kteří si nechtějí takové produkty dávat na tělo?

nebo chcete-li prostě získat více kontroly nad tím, co přichází do kontaktu s vaší kůží (+ možná také ušetříte pár peněz), můžete zkusit nějaké přírodní přípravky po holení. My vám je v tomto článku rádi ukážeme.

Proč jsou tradiční přípravy po holení špatné pro pokožku?

To, co si mnozí lidé neuvědomují, je, že aftershave, které používají na obličeji (nebo na nohou), skutečně zhoršuje stav jejich kůže. Většina komerčních značek je nabitá alkoholy a jinými chemikáliemi, které nejsou dobré pro udržení vlhkosti. A nejsou zdravé ani pro udržení pokožku obecně.

Existuje řada důvodů, proč nejsou tradiční, komerční aftershavy nic moc:

  • Vůně: Jedním z hlavních účelů použití přípravku po holení je to, abyste se cítili dobře. I když je to příjemné, je to na úkor zdraví vaší pokožky. Parfemace nezklidňuje kůži, jen ji dráždí.
  • Alkohol: Alkohol je používán jako antiseptikum k léčbě a desinfekce poranění, ale jeho hlavní úlohou je zabíjet bakterie a zabránit infekci – ne uklidnit kůži. Alkohol by neměl být primární látkou v rutině péče o pokožku, protože zpomaluje proces hojení a zrychluje proces stárnutí. I my ho ale používáme. Musí se však používat velmi s citem. Na to pamatujte. U vašich výrobků je vždy ta výhoda, že víte, kolik alkoholu jste použili. U komerčních produktů toto často vůbec nevíte.
  • Přidané chemikálie: Můžete očekávat, že jemné vůně, emulgátory, barviva a další chemikálie jsou v každém komerčním přípravku po holení. Jde ale spíše o pohodlí, nikoli o zlepšení pokožky.

Musíte být tedy pečliví při nákupu takového produktu. Vždy si pečlivě přečtěte štítek se složením, abyste se ujistili, že produkt, který kupujete, není nabitý nevyžádanými látkami.

Alkohol po holení může být problematický ze stejného důvodu, proč byste neměli používat alkohol na nové piercingy nebo náušnice. Hodně zpomaluje hojení.

Zde je tedy několik zajímavých ingrediencí – mnoho z nichž najdete ve vašem domě – které vám mohou pomoci uklidnit pokožku po holení. Z nich si můžete udělat skvělý přípravek po holení (recepty ukážeme níže).

Zajímavé ingredience pro přírodní přípravek po holení

Můžete použít například:

1. Aloe vera

Tuto bylinku pravděpodobně znáte. Aloe vera chladící gel zklidňuje spálenou pokožku, ale tím jeho výhody rozhodně nekončí. Aloe je také levný a velmi lehký balzám pro právě oholenou pleť – a protože neobsahuje alkohol, je ideální i pro citlivé typy pleti. Pro rychle nanesení tohoto gelu je dobré použít čistý hadřík.

2. Jablečný ocet

My ho máme obecně velmi rádi. Ale pozor. Může být velmi silný a dráždivý. Proto je ideální ho zředit stejným poměrem čisté vody. Jablečný ocet je ideální uchovávat v chladničce, takže je navíc osvěžující.

3. Studená (ledová) voda

Po použití hodně studené vody bude vaše kůže trochu hladší. Postříkání tváře studenou vodou pomáhá zavřít póry, které jste otevřeli při holení, a je to také skvělý způsob, jak upokojit podrážděnou pokožku.

4. Rozmarýnový olej

Ten je přirozeně antibakteriální a má příjemnou, lehkou, dřevěnou vůni.

5. Bambucké máslo

Bambucké máslo je samo o sobě výborným přípravkem po holení.

6. Kokosový olej

Kokosový olej funguje sám o sobě – skvěle uklidňuje pokožku po holení.

7. Vilín

Vilín je většinou znám pro své stahující a protizánětlivé vlastnosti. To znamená, že má schopnost stáhnout a tónovat pokožku. To se po holení určitě skvěle hodí. Je také antimikrobiální, což znamená, že pomáhá předcházet infekcím tím, že udržuje řezy a jiné malé rány čisté.

8. Glycerol

Účinný zvlhčovač, což znamená, že udržuje vlhkost v pokožce. Je také dobrým rozpouštědlem, mnohé ingredience se snadněji rozpouštějí v glycerinu než ve vodě nebo alkoholu. Zředěný vodou zvlhčuje pokožku.

9. Alkohol

Alkohol může pomoci zlepšit proniknutí klíčových složek do receptury. Některé alkoholy také působí jako kluzná činidla, hydratační činidla a / nebo změkčovadla. Musí se s ním zacházet opatrně, co se přípravků po holení týče.

10. Různé květinové esence

Květinové esence jsou bylinné nálevy, vyrobené z kvetoucí části rostliny. Také můžete použít.

11. Esenciální oleje

Esenciální olej je koncentrovaná kapalina, která má výraznou vůni a vlastnosti dotyčné rostliny. Používejte ty nedráždivé, ale spíše hojící a čistící.

12. Byliny

Hřebíček, rozmarýn, heřmánek, levandule, šalvěj, nové koření, bobkový list, skořice, máta apod. Přinášejí své aroma a vlastnosti, které jsou fajn pro ošetření pokožky po holení.

13. Přírodní kůry

Pomerančová, citrónová, limetková a grapefruitová kůra mohou být používány většinou pro jejich vůni, ale také pro jejich čistící a tonizační vlastnosti.

Několik receptů na na domácí, přírodní přípravek po holení (aftershave)

Recepty pro péči o pleť po holení mohou být od velmi základních až po náročné a sofistikované. Jsou určeny pro všechny ty dobrodruhy a experimentátory, kteří chtějí si chtějí v koupelně udělat vlastní přípravek po holení.

Tyto recepty budou vyžadovat nějaký čas a úsilí, ale jsou poměrně snadné. Nebojte se, zvládnete je v pohodě udělat i vy. Shromáždili jsme některé z nejpříjemnějších domácích receptů na přípravky po holení.

Sponzorováno

1. Domácí přípravek po holení pro podrážděnou pokožku

Voňavý recept bez alkoholu. Nebude pálit ani nic jiného, takže se dokonale hodí pro podrážděnou pokožku. Co budete potřebovat?

  • 1 sklenice vody
  • 2 čajové lžičky květinové esence z heřmánku

Uvařte vodu a jemně v ní promíchejte heřmánek. Nechte vychladnout, poté přefiltrujte přes kávový filtr a vložte do ledničky, aby se krásně ochlazoval. Ponořte do směsi bavlněnou látku a nechte ji na podrážděné pokožce asi 10 minut.

2. Uklidňující domácí přípravek po holení bez alkoholu

Pokud vaše kůže (nebo vy) nemá ráda alkohol jde to v pohodě i bez něj. Co budete potřebovat?

  • 2 šálky extraktu vilínu
  • 4 lžíce růžové vody
  • 4 polévkové lžíce Aloe Vera (gel je dobrý, čerstvý je nejlepší)
  • 1 polévková lžíce glycerinu
  • Několik kapek esenciálního oleje dle výběru (heřmánek, levandule, máta, eukalyptus, jakýkoliv dle vás)

A jak na přípravu? Vložte všechny ingredience do misky a jemně promíchejte. Nalijte směs do nádoby, zakryjte a skladujte v chladničce. Aplikujte na kůži poklepáním (klasicky rukama, jako naši dědové).

3. Bylinný aftershave s alkoholem

Úžasně uklidňující recept na přípravek po holení, který moc pěkně voní. Tento recept vám dá asi 2 šálky přípravku po holení. Co budete potřebovat:

  • 2 šálky s alkoholem (alkohol se ale obecně nedoporučuje na citlivou, dětskou a kojeneckou pokožku a oční okolí). Ideálně alkohol denaturovaný, který je bez zápachu.
  • 1 polévková lžíce glycerinu
  • 1 polévková lžíce sušené levandule
  • 1 čajovou lžičku sušeného rozmarýnu
  • 1 čajovou lžičku sušeného hřebíčku

Vložte všechny ingredience do misky a jemně promíchejte. Nalijte směs do nádoby, zakryjte ji a vložte do chladničky po dobu 3 až 4 dnů. Každý den směs protřepte, aby přísady zůstaly pěkně promíchané. Když je směs (po těch několika dnech) připravena k použití, přelijte směs přes sítko, abyste oddělili byliny od kapaliny. Použijte vždy jen to, co aktuálně potřebujete, a zbytek vraťte je zpět do chladničky. Můžete uchovat maximálně 2 měsíce.

4. Osvěžující přípravek po holení

Domácí recept po holení, který uklidní a osvěžuje pokožku.

Co budete potřebovat:

  • 1/2 šálku Aloe Vera (gel je dobrý, nejlépe ale čerstvý)
  • 1/2 lžíce destilované vody
  • 1 lžíce vilínu
  • 10 kapek Esenciální oleje nebo vonného oleje (např. levandulový, pomerančový, heřmánek nebo cokoliv, čemu dáváte přednost)

Vložte všechny ingredience do misky a jemně promíchejte. Nalijte směs do nádoby, zakryjte ji a vložte do chladničky. Použijte to, co potřebujete, a zbytek vraťte zpět do ledničky.

5. Aftershave pro námořníky a piráty – Vodka & Rum

Úžasné aftershave s pro muže. Co potřebujete:

  • 1/3 až 1/2 šálku vodky
  • 2 lžíce jamajského rumu
  • Pomerančová kůra
  • 2 sušené bobkové listy
  • 1 Skořice
  • ¼ čajové lžičky nového koření

Získejte pomerančovou kůru z malého pomeranče. S citem promíchejte všechny ingredience do misky a přeneste směs do nádoby, která může být následně uzavřena. Dejte nádobu do ledničky na dobu 14 dnů. Pak přelijte vše přes kávový filtr nebo plátno, abyste oddělili bylinky od tekutiny. Pak je vše připraveno k použití.

6. Džentlmenský aftershave

Mírně sofistikovanější. Ideální pro pány. Budete potřebovat:

  • 4 lžíce perlivé minerální vody
  • 1 lžíci vodky nebo čistého alkoholu
  • 8 lžící vilínu
  • 1 lžíce glycerinu
  • 5 kapek skořicového esenciálního oleje
  • 5 kapek esenciálního oleje ze santalového dřeva
  • 5 kapek bergamotového esenciálního oleje

Než začnete, je potřeba říci, že esenciální oleje jsou čistě na vás. Můžete použít jiné a nebo je nemusíte v tomto receptu používat vůbec.

Smíchejte všechny ingredience do misky a přeneste je do skleněné láhve, která může být uzavřena. Před použitím je znovu protřepejte. Poté ponořte do směsi čistou tkaninu a potřete / masírujte čistou pokožku. Nebo to dělej staromódním způsobem, vložte do dlaně a položte na tvář (ano, Macaulay Culkin v Sám doma ;-)

Pomocí měkké tkaniny pak můžete odstranit přebytečnou tekutinu.

7. Bylinný aftershave s alkoholem

Na tento přípravek po holení budete potřebovat:

  • 1/2 šálku destilované vody
  • 1/2 šálku alkoholu
  • 1 polévková lžíce extra panenského olivového oleje
  • 1/4 šálku vilínu
  • 1/2 šálku sušených bylin (rozmarýn, šalvěj, skořice, levandule)
  • Pomerančová nebo citronová kůra
  • 3 kapky benzoinového oleje

Smíchejte všechny ingredience jemně do misky, přeneste je do nádoby a zavřete ji. Uchovávejte ji v lednici 2 nebo 3 dny a často směs protřepte. Nakonec zceďte pryč bylinky a váš přípravek po holení je připraven.

8. Přípravek po holení s kokosovým olejem

Kokosák je také super na přípravu aftershave. Budete potřebovat:

  • 1 šálek nebo více pevného kokosového oleje
  • 1 šálek bambuckého nebo kakaového másla, změkčené, ale ne roztavené
  • 2 lžičky mandlového oleje
  • 1 polévková lžička Vitamínu E (olej)
  • 1 kapka skořicového esenciálního olej (vynechte, pokud je vaše pleť citlivá)
  • 5 kapek hřebíčkového oleje
  • 15 kapek sladkého pomerančového oleje

A jak na jeho přípravu?

  1. Jemně mixujte kokosový olej na nízkou rychlost po dobu 2-3 minut. Chcete, aby to byl hladký.
  2. Přidejte bambucké máslo, mandlový olej a vitamín E + zvedněte rychlost na střední.
  3. Mixujte, dokud nejsou všechny malé drobky úplně rozmělněny.
  4. Přidejte esenciální oleje a mixujte další minutu.
  5. Skladujte ve skleněné nádobě. Použijte po holení k uklidnění a zvlhčení pokožky.

Sponzorováno

A co vy? Jaký přípravek po holení používáte? A zkoušeli jste si nějaký udělat doma?

Co si přečíst o holení?

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva