Sponzorováno

Co nejíst při průjmu? Rozhodně těchto 10 potravin! 4.85/5 (126)

  • Při průjmu je důležité dbát na stravování, které minimalizuje dráždivost střev a usnadňuje trávení. V tomto článku je seznam potravin a nápojů, které byste měli při průjmu omezit nebo se jim vyhnout.
  • Mléčné výrobky: Laktóza, která se nachází v mléce a mléčných výrobcích, může být obtížně stravitelná během průjmu. Vyhněte se mléku, jogurtu a sýrům.
  • Káva a alkohol: Omezení kávy a alkoholu je důležité, protože mohou dráždit střeva a zhoršit průjem.
  • Olejnaté a tučné potraviny: Tučné potraviny, smažené potraviny a těžké omáčky mohou ztížit trávení a zhoršit průjem.
  • Sycené nápoje: Sycené nápoje, jako je kola nebo perlivá voda, mohou zvýšit tvorbu plynu a nafouknutí.
  • Ovoce s vysokým obsahem vlákniny: Ovoce s hrubou vlákninou, jako jsou hrušky, jablka a citrusy, by mělo být omezeno, protože mohou zvýšit střevní pohyby.
  • Kořeněná a silně kořeněná jídla: Kořeněná jídla mohou dráždit trávicí systém a způsobit zhoršení průjmu.
  • Umělá sladidla: Některá umělá sladidla mohou způsobit střevní potíže u některých jedinců.
  • Cukry (sladidla) alkoholy: Některé cukry alkoholy, jako xylitol nebo sorbitol, mohou zvýšit tvorbu plynu a způsobit průjmy.

Mléko nebo chilli si při průjmu rozhodně nedávejte!

Mléko nebo chilli si při průjmu rozhodně nedávejte!

Průjem je rozhodně hodně nepříjemný stav. A určitě jsme ho už zažili všichni, ať už byla jeho příčina jakákoliv. Zatímco klasický průjem je obvykle krátkodobý, jeho příznaky nás někdy mohou trápit déle a v některých případech se mohou dokonce s časem zhoršovat. Každodenní věci, jako je strava, užívané léky, pitný režim a stres hrají klíčovou roli v tom, jak se vaše tělo s průjmem vypořádá. A jídlo, které v období, kdy máme průjem přijmeme, hraje velmi důležitou roli při léčbě nebo zhoršení tohoto nepříjemného stavu.

Potraviny, které jsou při průjmu nevhodné jsou třeba ty, které obsahují velké množství umělých složek, olejů, koření nebo stimulantů (jako je kofein). Ale pojďme se na ně podívat blíže. Zde je 10 potravin, kterým je třeba se vyhnout, když trpíte průjem.

1. Mléko

Laktóza v mléce a jiných měkkých mléčných výrobcích, jako je tvaroh, smetanový sýr, zmrzlina a zakysaná smetana, je něco, co vaše oslabené střevo prostě nemůže zvládnout, když trpíte průjem. Když konzumujete příliš mnoho laktózy, jde přímo do tlustého střeva, což ještě zhoršuje váš stav. Můžete však uklidnit trávicí systém tím, že jíte jogurty a tvrdé sýry, protože ty mají jen málo laktózy.

Pokud trpíte nesnášenlivostí laktózy, můžete si do značné míry vsadit na to, že z konzumace potravin obsahující laktózu budete mít průjem. Mezi další příznaky intolerance laktózy patří plynatost, křeče, nadýmání a špatný dech. Abyste předešli průjmům kvůli nesnášenlivosti laktózy, vyvarujte se mléka a obecně mléčných výrobků.

2. Chilli papričky

Dalším jídlem, které může zhoršit váš průjem, jsou chilli papričky. Je známo, že sloučenina zvaná kapsaicin, která je ve velkém obsažena právě v chilli papričkách, spouští průjem.

Dráždí žaludeční výstelku během trávení, což má za následek průjem, plynatost, nadýmání a pocit pálení v žaludku. Jak semena, tak i zbytek chilli papriček mohou být pro oslabený trávicí trakt opravdu těžké. Proto si je při průjmu určitě nedávejte.

Při studii z roku 2007 vědci zjistili, že požití chilli způsobilo ještě více bolesti břicha a pocitu pálení u pacientů se syndromem dráždivého střeva než u zdravých dobrovolníků. Pro zdraví jsou chilli papričky super, ale ne, když máte nějak oslabené trávení.

3. Káva

Když aktuálně trpíte průjem, musíte si prostě odpustit pravidelnou kávu. Kofein v kávě přispívá k uvolnění stolice. Kofein má navíc diuretický účinek, který může zhoršit dehydrataci způsobenou průjem. Bylinný čaj se zázvorem nebo mátou jsou vynikající alternativy, které skutečně uklidní vaše střevní pohyby. Ale pozor, není to jen káva, ale všechny potraviny, které obsahují kofein. Ty mohou ještě více podráždit trávicí trakt a urychlit tak ztrátu tekutin a elektrolytů.

4. Alkohol

Pokud trpíte průjem nebo jinými problémy se žaludkem, nepijte alkoholické nápoje. Alkohol je toxický pro žaludeční výstelku a také mění metabolismus jater. Pití příliš velkého množství alkoholu může způsobit poruchu trávení, což opět může zhoršit váš stav při potížích s průjmem. Alkohol může navíc zabránit řádné rehydrataci organismu a způsobit ztrátu vody, což opět může ještě zhoršit váš průjmový stav. A ještě jedno negativum. Alkohol někdy narušuje léky užívané k léčbě průjmu. Prostě ho nepijte, když máte tyto problémy.

Sponzorováno

5. Luštěniny

V seznamu potravin, kterým byste se měli určitě vyhnout, když máte průjem, nemohou chybět luštěniny. Ať už jíte sójové boby, fazole, čočku nebo hrách, luštěniny procházejí do tenkého střeva a vstupují nestráveny do tlustého střeva. Takto nestrávené luštěniny jsou jednou z hlavních příčin plynatosti a průjmu. Nejezte luštěniny, jestliže trpíte průjem.

6. Umělá sladidla

Dalším pachatelem způsobujícím průjmy jsou umělá sladidla jako sorbitol, manitol a xylitol, které se běžně vyskytují ve žvýkačkách bez cukru, sladkostech a i v lécích. Vyhněte se těmto sladidlům, jestliže trpíte průjem.

Tato sladidla jsou absorbována mnohem pomaleji než klasický stolní cukr. Mají tendenci dosáhnout tlustého střeva, aniž by byly absorbovány, což pak prostě způsobuje průjmy. Navíc, bakterie v žaludku „jedí“ tyto cukry a produkují více plynu.

7. Ořechy

Ořechy a sušené ovoce jsou bohaté na nerozpustnou vlákninu, které mohou způsobit průjem ještě horší. Ořechy jsou těžko stravitelné a mohou podráždit výstelku vašich střev, zvláště když trpíte žaludeční nevolností. Takové potraviny mohou rovněž způsobit nadměrné nadýmání. Nahraďte ořechy a sušené ovoce jiným zdravým občerstvením, jako je vařená mrkev nebo zralý banán, který může být příjemný pro váš žaludek.

8. Červené maso

Zatímco červené maso je dobrým zdrojem mnoha dobrých živin, jeho trávení trvá dlouho. Konzumace červeného masa také zvyšuje hladinu C-reaktivních proteinů a feritinu, což jsou zánětlivé chemikálie. Vyvarujte se červeného masa během průjmu.

Kromě toho je červené maso spojené s kardiovaskulárními chorobami, rakovinou a diabetem, v nichž hraje klíčovou roli zánět. Pokud aktuálně trpíte průjmem, vyvarujte se červeného masa a vyhledejte jiné zdroje bílkovin.

9. Citrusové ovoce

Citrusové plody, jako jsou ovoce se semínky, ananas, třešně, rybíz a hrozny, mohou také přispívat k vašim potížím když řešíte průjem. To se stává zvláště tehdy, když dochází k malabsorpci fruktózy z ovoce, což přispívá k uvolnění stolice. Ideální z ovoce jsou například banány.

10. Křupavá zelenina

Když máte průjem, tak zelenina, jako je brokolice, karfiol, zelí, květák a kysané zelí může zhoršit váš stav. Tato zelenina obsahuje složitý sacharid, který je obtížně zpracovatelný. Také obsahuje nerozpustnou vlákninu, která zhoršuje průjem a plynatost v gastrointestinálním systému. Kromě této křupavé zeleniny také omezte příjem artyčoků, růžičkové kapusty, cibule, šalotky, pórku a chřestu.

Co při průjmu naopak jezte?

  • Potraviny, které pomáhají snižovat zánět a obnovují zdravé bakterie v trávicím traktu jsou například brambory, bílá rýže, těstoviny, ovesné vločky, mandlové mléko, vejce, zeleninové polévky, losos, makrela, banány, papája, kuřecí maso, avokádo.
  • Jezte malá jídla každé tři až čtyři hodiny a vyhněte se velkým jídlům, abyste minimalizovali příznaky průjmu.
  • Pijte hodně vody nebo perorální roztok po celý den pro rehydrataci organismu. Pokud trpíte chronickým průjmem, hrozí hodně riziko dehydratace.
  • Vyřaďte nadýmavou a špatně stravitelnou zeleninu. Vhodná je zelenina vařená a dušená, např.: mrkev, celer, petržel, dýně, špenát, lisovaná zelená fazolka, rajský protlak k přípravě polévek a omáček apod.
  • Vhodné je bílé pečivo – housky, rohlíky, veka, bílý toastový chléb, netučná vánočka, mazanec nebo starší chléb. Nevhodné je celozrnné pečivo, čerstvé kynuté pečivo, buchty, koláče, koblihy, kupovaný polévaný perník, müsli.
  • Vejce si dát můžete, ale pozor na jejich úpravu. Používejte je k přípravě pokrmů, ve kterých jsou tepelně zpracována. Vhodná jsou vařená vejce. Nevhodná jsou míchaná smažená vejce.
  • Pít nemusíte jen vodu, i když ta je nejlepší. Jsou vhodné neperlivé nápoje, mírně slazený slabý černý čaj, zelený čaj, bylinné čaje, ovocné čaje, obilninová káva (Melta, Vitakáva, Caro), káva bez kofeinu, v malém množství ovocné a zeleninové šťávy získané lisováním, např. z mrkve, pomeranče, jablka, červené řepy.
  • Vhodnými příkrmy jsou brambory, bramborová kaše, rýže, těstoviny, knedlíky, noky.

Sponzorováno

A co vy? Dáváte si při průjmu pozor na to, co jíte? Napište nám do komentářů.

Co si ještě přečíst o průjmu?

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva