Sponzorováno

Co nejčastěji způsobuje problémy vašich očí? 4.71/5 (14)

Co nejčastěji způsobuje problémy vašich očí?Každý z nás někdy zažije nějaké nepříjemnosti s očima. Některé jsou méně významné a samy o sobě přejdou a snadno je vyléčíte doma. Jiné zase potřebují péči očního specialisty. Ať už to je tak či onak, existují věci, které můžete udělat, abyste měli oči v pořádku. Pokud vás špatné vidění opravdu hodně trápí, určitě si zajděte k oftalmologovi, to je nejlepší rada, jakou můžete dostat.

Podívejte se v našem přehledu na nejčastější problémy očí, které se vyskytují.

1. Nemáte alergii?

Možná je problémem vašich očí jenom to, že máte alergii. Není to nic výjimečného. Jasnými příznaky je hlavně to, že vás začnou pálit a také vypadají zarudle. Stejně tak se může objevit svědění. Mějte na paměti, že alergie se může objevit kdykoliv, doslova ze dne na den. I když jste nikdy dané problémy neměli, přijde jaro a je to tu. V případě takového podezření doporučíme návštěv u lékaře, který zjistí, jaký alergen je tím, který způsobuje ony hlavní problémy. Potom už je pomoc celkem snadná.

  • Vyhýbejte se alergenu
  • Užívejte antihistaminika
  • Používejte kapky do očí a ty vyplachujte čistou vodou

2. Bakterie, nebo viry

To už může být problém, který je celkem komplikovaný. To znamená, že je vhodné navštívit lékaře, který diagnostikuje danou komplikaci a také navrhne optimální léčbu. Pokud je původcem právě bakterie, nebo nějaký virus, poznáte to hlavně podle toho, že se objeví nejenom zarudnutí, ale oči vás začnou také svědět. Doprovodným znakem je také časté slzení. Tím tělo reaguje na problém a snaží se oko čistit. Pokud se však nezapomínáte líčit, je takové pravidelné slzení celkem velký problém. Jestliže chcete problém krátkodobě oddálit, je dobré oči vymýt studenou vodou, která je i lehce znecitliví. Bez čeho se však při dlouhodobých potížích neobejdete, to je právě nutnost navštívit lékaře.

3. Nespavost

Trápí vás, že se nemůžete dokonale vyspat? Primárně se to negativně podepíše na vašem zdraví, ale i na tom, že jste následující den zcela bez energie. Dokonce je to na vás i vidět. A nejenom proto, že vypadáte malátně, až apaticky. Také je to vidět na vašich očích, kterými tak dáváte jasně najevo, že jste toho moc nenaspali. Jasným poznávacím znakem je zarudnutí očí. A to ze dvou prostých důvodů. Tím prvním je to, že se očím nedostane tolik kyslíku, kolik by mělo. Dále je negativem to, že oko není dostatečně navlhčeno a tak se objevuj zarudnutí. Aby na vás ráno nebylo nic vidět, dejte si silné kafe neb o energetický drink a do očí aplikujte kapky, které jsou určeny na eliminaci zarudnutí. A příští noc? Zajistěte si dokonalý spánek. Vliv na něj má:

  • Pohodlnost matrace i ložního prádla
  • Správná teplota a vlhkost vzduchu
  • Dostatečná tma a také ticho

4. Poškození oka & úraz

I když si toho nemusíte být nijak vědomi, mohlo dojít k tomu, že vaše oko bylo poškozeno. Třeba nějakou pevnou prachovou částečkou, nebo něčím podobným. Plusem je, že ve většině případů to váš zrak nijak výrazně neochromí, a už vůbec ne s ohledem na budoucnost. Přesto je ale takové poškození celkem problém. Poznáte ho podle toho, že je oblast vašeho oka na určitém místě zarudlá, celkem bolestivá a také se objevuje zvýšená citlivost. Pokud je bolest velká, je dobré navštívit očního lékaře. Pokud jde o menší problém, plně postačí oko příliš nenamáhat, vyhýbat se prašnému a podobně špatnému prostředí a dále stačí aplikovat Framykoin, nebo podobnou mast, která je osvědčeným pomocníkem na poranění v oblasti očí.

Sponzorováno

Pozor také na úrazy, při kterých vzniká poškození očí. Výjimkou v tomto případě není ani to, že je oko nadobro poškozeno.

5. Prasklá cévka

Na první pohled může daný stav vypadat opravdu hrozivě, a to z toho důvodu, že nejde jenom o klasické zarudnutí, ale z toho důvodu, že se ve vašem oku skutečně objeví krev. Pokud necítíte žádnou bolest, ani se neobjevuje otok nebo citlivost, nejedná se o vnější poranění a tak můžete být v klidu. Tedy než si uvědomíte, že vypadáte opravdu hrozně a je lepší zůstat následující dny raději doma. A co je tedy tím hlavním problémem, který toto způsobuje? Je to prasklá cévka v oku, k čemuž dojde proto, že se jednoduše zlomí. Jde o poměrně častý jev při nadměrné fyzické námaze, ale i ve chvíli, kdy si silně kýchnete, nebo budete intenzivně kašlat. V případě daného poranění nepropadejte panice, jelikož zrak vám to rozhodně nepoškodí. Dané oko však bude vypadat poraněné i několik týdnů – záleží na intenzitě prasklé cévky. Většinou je to za pár dní v pohodě.

6. Nadměrné množství alkoholu

Může to samozřejmě souviset s tím, že jste nevyspalí. Pokud se večírek protáhl a vy jste museli následně brzy vstávat, hledejte problémy právě v nevyspání. I když se ale vyspíte dobře, můžete mít oči výrazným způsobem zarudlé. Opět se nejedná o nic, nad čím byste se měla znepokojovat – tedy až na to, že je to znamení, že jste toho vypila poměrně dost. A jak je možné, že oči tak zčervenají? Ten důvod je poměrně jednoduchý. Pokud pijete alkohol, dochází k tomu, že se vám rozšiřují cévy. A spolu s tím, jak jimi protéká i více krve, jsou pochopitelně mnohem lépe vidět. Působí ve vašem oku intenzivněji, než drobní žilky. To má vliv právě na efekt vašich červených očí. Když ale alkohol z vašeho těla vyprchá a to začne opět fungovat normálně, tak se cévy stáhnou a vy máte opět oči přirozeně a dokonale bílé.

7. Namáhané oči

Každý, kdo čte hodiny, pracuje dlouho na počítači nebo řídí auto na dlouhé vzdálenosti, o tomhle problému moc dobře ví ví. Stává se to, když přetěžujete oči. Nemrkáte dost často a podobně. Jsou vysílení a potřebují odpočívat, stejně jako každá jiná část těla.

Pokud se vaše oči cítí napjaté, dejte jim nějaký čas volno. Pokud jsou po několika dnech stále unavené, poraďte se se svým lékařem, abyste se ujistili, že to není nějaký další problém.

8. Vrozená vada

A nakonec jsme si nechali asi tu nejčastější příčinu problémů s očima. A tou je nějak vrozený problém oka. Často jsou to onemocnění geneticky podmíněná nebo někdy také onemocnění způsobená nitroděložním postižením plodu nějakou infekcí (například toxoplazmózou a podobně). Existují takové problémy očí jako vrozený rozštěp víčka nebo vrozený šedý zákal.

Co si dále přečíst o očních vadách?

VIDEO: Oční vyšetření | Vyšetřovací metody

Sponzorováno

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva