Co jsou to bezlepkové potraviny? 4.83/5 (6)



bezlepkové potravinyBezlepkové potraviny jsou určeny pro lidi s celiakií. Přestože základem při tomto onemocnění je vyloučení lepku z jídelníčku, i tak ho může dle platné legislativy ČR a EU obsahovat malé množství.

Legislativní vymezení pojmů

Jaké jsou potraviny vhodné pro lidi trpící celiakií:

Jsou to potraviny pro osoby s nesnášenlivostí lepku a jsou pro zvláštní výživu, jsou speciálně vyrobené, upravené nebo zpracované tak, aby splňovaly zvláštní výživové požadavky osob s nesnášenlivostí lepku.

Co je to gluten:

Je to bílkovinná frakce z pšenice, žita, ječmene, ovsa, nebo jejich kříženců a derivátů, na kterou mají některé osoby nesnášenlivost a která je nerozpustná ve vodě a 0,5 M roztoku chloridu sodného.

Co je to pšenice:

Je to jakákoliv odrůda Triticum.

Obsah lepku a označování potravin pro celiakií

Všechny potraviny vhodné pro bezlepkovou dietu musí mít po zpracování žádný nebo minimální obsah lepku do 100 mg / kg. Pro odstranění lepku z potravin kde se používá pšenice nebo jiné obiloviny se používají speciální postupy.

  • Označení potraviny jako „bez lepku“, mohou mít potraviny, které obsahují maximálně 20 mg lepku / kg.
  • Označení potraviny jako „potravina zvlášť zpracována s cílem redukce lepku“ mají limit pro gluten 20 – 100 mg / kg v potravině. Tyto potraviny se označují jako nízkogluténové nebo „low gluten“.

Jiné postavení má pro své odlišné vlastnosti obilnina oves a výrobky ze speciálně pěstovaného ovsa, přičemž obsah lepku nesmí být v definitivním výrobku více než 20 mg / kg.

Podle platných zákonů, které určují obsah Codex Alimentarius SR musí bezlepkové potraviny splňovat obecné požadavky na bezpečnost a také požadavky na potraviny používané s ohledem na zvláštní výživu a na výživové doplňky. Pro potraviny určené k celiatické dietě je nutné speciální označení a uvedení složení na obalu nebo příbalovém letáku. Dietetická potravina pro celiaky je používána pro zvláštní lékařské účely a je vytvořena na spolehlivém léčebném principu a zásadách pro správnou výživu. Její použití podle návodu výrobce musí být bezpečné, užitečné a účinné při uspokojování konkrétních nároků na výživu osob.

Testování lepku v potravě

Obiloviny jsou jednou z nejběžněji používaných přísad i jiné než obilné stravy. Používají se také jako zahušťovadla u masných, či zeleninových jídlech a při výrobě masných i mnoha jiných výrobků např. párků, masových konzerv a podobně. Pro kontrolu obsahu lepku v potravinách se používají testy ELISA vypracované na základě monoklonálních nebo polyklonálních protilátek schopných rozeznat toxické složky ve vzorcích potravin.

TIP: Přečtěte si o bezlepkové dietě

VIDEO: Bezlepkový chleba za 2 minuty

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Hodnocení příspěvku

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost




Přečtěte si také naše další články

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva