Sponzorováno

Co jsou makroživiny a mikroživiny? A proč je to důležité vědět? 4.63/5 (19)

Co jsou makroživiny a mikroživiny? Udělejme si v tom jasno.

Co jsou makroživiny a mikroživiny? Udělejme si v tom jasno.

Naše tělo je docela komplikované. To znamená, že pro to, abychom přežili a fungovali, má tělo nutriční potřeby. Prostě vyžaduje pohon, dodání energie, abychom mohli fungovat. A správné složení naší stravy je nezbytné pro splnění těchto potřeb.

Proto je důležité pochopit dva různé druhy živin, které lze rozdělit na:

  1. makronutrienty či makroživiny (sacharidy, bílkoviny a tuky)
  2. mikronutrienty či mikroživiny (vitamíny a minerály)

Možná jste slyšeli tyto pojmy už dříve, ale co vlastně znamenají? Pojďme si je představit.

Makronutrienty či makroživiny

Všechny tři zmíněné makronutrienty mají své vlastní specifické role a funkce v těle – dodávají nám kalorie nebo energii. Z tohoto důvodu tělo vyžaduje tyto živiny v poměrně velkém množství, ke svému růstu, vývoji, regeneraci a prostě k tomu, abychom se cítili dobře!

Každý makronutrient je téměř vždy zastoupen ve skoro každém jídle, ať už je to třeba kus masa nebo syrová zelenina. Jediný rozdíl je v tom, jak jsou makroživiny v potravině vyvážené. Ukažme si malý příklad. Nutriční složení avokáda je obecně tvořeno ze 75% (dobrých) tuků, 20% sacharidů a 5% bílkovin, a proto je to jasně potravina na bázi tuku. Na druhou stranu banán se sestává z 95% sacharidů, s malým množstvím bílkovin a tuků. Takže je to sacharidová potravina.

Trik je v tom pochopit, že každá makroživina hraje jinou roli v těle a přizpůsobit oak svou stravu odpovídajícím způsobem! Pojďme se podívat na jednotlivé makroživiny detailněji.

1. Tuky

Nebojte se tuků! Tuky jsou nezbytnou součástí zdravé stravy a měly by představovat asi 15-20% toho, co konzumujete. Pomáhají zlepšovat vývoj mozku, celkovou funkci buněk, chrání orgány těla a dokonce vám pomáhají vstřebávat vitaminy nacházející se v potravinách. Zaměřte se na zdravé tuky.

Některé příklady zdravých tuků: mandle, vlašské ořechy, semena (dýně, chia), olivy, avokádo.

2. Bílkoviny (proteiny)

Protein je nezbytný pro opravu a regeneraci tělních tkání a buněk, pro zdravé fungování imunitního systému a výrobu hormonů. To by nebylo možné bez aminokyselin, které se nacházejí v potravinách na bázi bílkovin. Celkově existuje 20 druhů aminokyselin, z nichž 9 je „zásadních“ a lze je nalézt pouze v některých potravinách.

Dobré zdroje bílkovin jsou: Fazole, luštěniny, semínka (konopí, chia, lněná), ořechy, quinoa, avokádo, zelené potraviny (kapusta, špenát), samozřejmě pak také maso, mléčné výrobky, vejce.

Sponzorováno

3. Sacharidy

Sacharidy se skládají z malých řetězců cukru, které trávící tělo rozkládá na glukózu a používá jako primární zdroj energie v těle, a proto se množství sacharidů pohybuje přibližně kolem 45 až 65% ze stravy.

Zdroje sacharidů: jablka, banány, květák, mrkev, oves, hnědá rýže, proso, quinoa, cizrna, fazole. Obecně přílohy a sladké ovoce, chléb, těstoviny.

Co znamená počítat makra?

Chcete-li nabrat, ztratit nebo udržet váhu, mnoho lidí započítá makra, aby se ujistila, že dostanou to, co by měli dostat do svého těla. Například 100 kalorií avokáda by bylo mnohem lepší než 100 kalorií koblihy.

Mikronutrienty, mikroživiny

Mikronutrienty nejsou potřebné ve stejných množstvích jako makra, jsou však stále stejně důležité. Mikronutrienty pracují v tandemu s makronutrienty, aby udržovaly tělo funkční a jsou rozhodující pro udržení energetické úrovně, metabolismu, buněčných funkcí a tělesné a duševní pohody.

Zde je seznam několika běžných mikroživin:

Tyto látky jsou nazývány „mikro“ živinami, protože jsou potřebné pouze ve velmi malých množstvích. Tyto látky umožňují našim tělům produkovat enzymy, hormony a další látky důležité pro vývoj, prevenci nemocí a náš celkový prospěch.

Hledáme mikroživiny v rostlinné stravě

U žádná rostliny nemůže mít jistotu, že obsahuje více mikroživin než jiná, protože tato úroveň závisí do značné míry na minerálním obsahu půdy, v níž rostla každá jednotlivá rostlina. Existuje široká paleta mikronutrientů, od vitamínů A, B, C, K a minerálů, jako je hořčík a zinek, které jsou pro tělo životně důležité. Abyste zajistili, že dostanete dostatečné množství od každého ve vaší stravě, měli byste se pokusit jíst co nejrůzněji, nejpestřeji a jezte barevně – jezte jídla různé různé „barvy“.

Sponzorováno

Mnoho lidí užívá různé doplňky stravy, aby pomohli uspokojit každodenní potřebu vitamínů a minerálů, avšak konzumací kvalitních přírodních potravin dosáhnete stejného cíle. A pozor, zpracované potraviny, které procházejí různými výrobními kroky, mají tendenci odstraňovat tyto základní mikroživiny.

Dále si přčtěte

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva