Sponzorováno

Chutě na sladké – proč je máte a jak se jich zbavit? 4.62/5 (13)

Mnoho z nás má problémy se závislostí na sladkém. Jak z toho ven?

Mnoho z nás má problémy se závislostí na sladkém. Jak z toho ven?

Je jedno, zda aktuálně hubnete, nebo jste jenom v situaci, kdy si váhu držíte. V obou případech platí, že pokud máte až nadměrnou chuť na sladké, rozhodně to není dobře. Z jakého důvodu? Mohou být hned tři a týkající se rizika:

  • Obezity
  • Cukrovky
  • Zatěžování lidského organismu cukrem a dalšími látkami

Dát si čas od času něco sladkého není zase až tak velký problém. Když se dané chutě objevují pravidelně, už to komplikace být může. Hlavně, pokud jim nezvládnete odolat klasikou pevnou vůlí.

Co tedy zabere jiného? S tím vám umíme poradit.

Pořádná snídaně

Možná to zní zvláště, jako rada spojená s přejídáním, ale fakt je takový, že dobrá a zdravá snídaně opravdu umí zahnat chuť na sladké třeba i na celý den. Kromě toho, že by snídaně měla být vydatnějšího charakteru, by měla obsahovat trojici důležitých látek. Těmi jsou bílkoviny, sacharidy a dále vláknina. Tato kombinace pomáhá jak při eliminaci váhy, tak při eliminaci chuti na sladké. Příkladem dobré snídaně je třeba celozrnné pečivo s kvalitní šunkou, nebo natvrdo vařeným vajíčkem. Vhodných dalších kombinací ale jistě najdete více než dost.

Ovoce

Chuť na sladké samozřejmě můžete jednoduše zahnat i tím, že si ho dáte. Ne ale jídla, která jsou v tomto směru špatná a nezdravá. Pokud vás skutečně honí mlsná, rozhodně zapomeňte na zákusky, sladkosti sušenky a další produkty, které mají mnoho jednoduchého cukru. Chuť zaženete tím, že si dáte pár kousků ovoce. Uspokojíte tak poptávku svého těla, zajistíte mu příděl sladkého a zároveň prospějete svému zdraví, jelikož krom toho, že je ovoce sladké, obsahuje u mnoho vitamínů a také minerálů. Zároveň ovoce obsahuje i velké množství vody, která se hodí i k tomu, že se vám povede dodržet pitný režim.

Potraviny s dobrým glykemickým indexem

Glykemický index je hodnota, která ukazuje to, jak vyvážené je jídlo, které jíme. A to s ohledem na kolísání krevního cukru. Udává se číslem, které ukazuje rychlost spojenou s tím, za jak dlouho se cukry dostanou do krve. Čím je dané číslo menší, tím u potravin lépe, jelikož hodnota krevního cukru nijak výrazně nekolísá.

A proč to uvádíme? Jelikož potraviny s dobrým, tedy nízkým glykemickým indexem dokážou zajistit celkovou rovnováhu, a to i dlouhodobě. A tento stav vede k tomu, že můžete chuť na sladké snadno odbourat. Stačí jenom dané potraviny pravidelně zařazovat do svého jídelníčku. Abychom vám pomohli, jsou tu i příklady těch, které máme na mysli a které lze označit jako ty dobré.

  • Kořenová zelenina a zelí
  • Rajčata, papriky, brokolice
  • Sójové boby, ořechy burské i vlašské

Ten správný nápoj

Není nic tajného, že pokud pijete po celý den sladké nápoje, tak svou chuť na sladké spíše podpoříte, než aby se vám povedlo dát jí sbohem. Může za to hlavně fakt, že pití takových nápojů začne hýbat s hodnotou krevního cukru. Dané sladké nápoje totiž mají glykemický index celkem vysoký. Problémy nemusí způsobovat jenom klasické limonády. Problémy můžou způsobovat také různé doslazované džusy, ale i široká škála alkoholických nápojů.

Sponzorováno

Nejenom tedy, že byste dané sladké nápoje neměli pít, ale je v hodné vyměnit je za ty lepší. Za takové, u kterých budete mít stoprocentní jistotu toho, že se vám povede zahnat chutě. Doporučovány jsou hlavně různé neslazené formy čajů, kam lze řadit nejenom ten zelený, ale i černý, nebo bílý. Nic nezkazíte ani tím, když budete pít klasickou vodu z kohoutku. Čistá voda je pro naše tělo naprosto perfektní nápoj, jak z pohledu zdraví, tak z pohledu pitného režimu.

Hořká čokoláda

Ano, máte pravdu. Můžeme ji zařadit do kategorie cukrovinek. Zároveň ji však lze zařadit do kategorie zdravých produktů. Mohou za to kakaové boby, kterých hořká čokoláda obsahuje velké množství. Tedy pokud koupíte tu správnou. Vyhýbejte se náhražkám a doslazovaným variantám. Tu správnou poznáte podle toho, že má velký podíl kakaových bobů (kakaa). Platí, že čím je daný podíl vyšší, tím pro vás lépe. Nejenom, že svou chuť na sladké ukojíte, ale také prospějete svému zdraví a zároveň nijak výrazně nenarušíte svůj dietní režim. Tedy pokud se budeme bavit o tom, že si opravdu dáte jenom pár malých kousků a že nedojde k tomu, že byste snědli polovinu tabulky. Doporučujeme hořkou čokoládu tak s 80% a více podílu kakaa.

Zelenina

Ano, i ta může být dobrým pomocníkem. To proto, že některé druhy jsou lehce nasládlé a tak si tělo myslí, že dostává skutečně něco sladšího. Ve skutečnosti dostává vitamínovou bombu s minimální kalorickou hodnotou. Pokud jsou druhy zeleniny, které můžeme zařadit do kategorie těch sladších, tak je to určitě třeba mrkev, stejně jako to může být červená řepa, ale jsou to i batáty, nebo kukuřice. Zde platí podobné informace, jako u potravin s nízkým glykemickým indexem. Kromě toho, že je vhodné dát si je jako první pomoc, je vhodné jíst je pravidelně a mít je v jídelníčku každý den.

Křoupání mrkve je na chuť na sladké prostě super!

Zajímavost: Dysgeuzie – přetrvávající kovová, slaná nebo nepříjemná chuť v ústech

Pohyb

Skutečně ano. 100x ano. I pohybem zaženete chutě na sladké potraviny. Jednoduše proto, že tělo nemá čas přemýšlet nad tím, že ho honí mlsná, jelikož se musí plně věnovat fyzické aktivitě. Po ní se objeví primárně pocity velké žízně a potřeby regenerace. Tímto pomůžete hlavně své psychice. Je dokázáno, že člověka honí mlsná hlavně ve chvíli, kdy nic nedělá, než ve chvíli, kdy se věnuje delší a také celkem náročnější aktivitě.

A co vy? Jak s chutí na sladké bojujete vy? Budeme rádi za rady a komentáře.

Co si dále přečíst o chuti na sladké?

VIDEO: Jak se zbavit chutí na sladké?

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články