Sponzorováno

Chraňte svoje oči – co hrozí očím při stárnutí? 4.77/5 (13)

Chraňte svoje oči - co hrozí očím při stárnutí?Oči – nejdůležitější smyslový orgán. Představte si, že byste v tomto momentě zůstaly bez nich. Byli byste zřejmě úplně ztraceni a neuměli byste udělat v podstatě nic. Zrakové orgány jsou nesmírně potřebné pro vaše každodenní fungování a poskytují vám ohromnou službu. Jak se o ně na oplátku staráte vy?

Podceňována prevence

I když se prevenci a preventivním prohlídkám v současnosti přikládá velký význam a jejich důležitost se prezentuje prakticky denně, přeci jen je stále disciplína Čechů v této oblasti, zejména co se týče očí na nízké úrovni. „Fakt, že subjektivně nepociťujeme žádné výraznější oční problémy ještě nemusí znamenat, že náš zrak je absolutně v pořádku. Lidé si většinou namlouvají, že jediným onemocněním očí je nutnost nošení brýlí,“ potvrzuje lékařka a oční chirurgiky.

Oko postihuje množství různých onemocnění

Nemoci očí v počáteční fázi nedoprovázejí žádné příznaky a pacient si jich tak nemá šanci všimnout. Spatří je až v pokročilejším stádiu, kdy je již léčba složitá. „Oční prohlídka nejčastěji odhalí dioptrické vady oka (krátkozrakost, dalekozrakost, astigmatismus), šedý a zelený zákal. O svých dioptriích často mnozí pacienti ani nevědí. Při příjezdu na naši oční kliniku v rámci preventivní prohlídky si nejednou myslí, že vidí výborně a komplexní vyšetření někdy prokáže i vyšší minusové dioptrie. V extrémních případech mohou mít až o 50% zhoršené vidění a stále si myslí, že vidí výborně,“ varuje oční specialistka.

Pamatujte: Oko dokáže dobře kamuflovat

Člověk se snadno adaptuje na zhoršené vidění, přičemž slábnoucí zrak si uvědomí, až když je pozdě. Zhoršené vidění může způsobit i vážnější problémy než „jen“ špatný zrak. „Mohou ho provázet bolesti hlavy a očí, zarudlé oči, případně opakující se ječné zrno na oku. V extrémních případech i vypadávání vlasů,“ vysvětluje oční lékařka.

Oční prohlídka může odhalit i jiná onemocnění

Oční preventivní prohlídky dokážou podle lékařky odhalit i jiná skrytá onemocnění, které se jako první projeví na oku. Později přecházejí na ledviny, srdce, kůži, ale i na pohlavní orgány. Jsou to však spíše ojedinělé případy, nejčastěji oční prohlídka pomůže odhalit tato onemocnění:

  • roztroušená skleróza
  • kloubní onemocnění
  • cévní onemocnění
  • zánětlivá onemocnění jako borelióza či toxoplazmóza
  • pásový opar
  • některá nádorová onemocnění (např. nádor hypofýzy, melanom oka) a jiné

TIP: Tyto potraviny jsou perfektní pro vaše oči

Sponzorováno

V některých případech může prohlídka očí zachránit život

Samotná preventivní prohlídka jako taková život nezachraňuje, dokáže však odhalit závažná onemocnění těla, které jsou viditelné na oku ještě tehdy, když nezpůsobují žádné jiné problémy. Takové vážné nemoci jsou pak objeveny v podstatě ještě v počátečních stádiích, což do značné míry zvyšuje šance na jejich úspěšné vyléčení. V krajním významu se tedy dá říci, že i preventivní prohlídka dokáže v určitých případech zachránit život. Precizní oční vyšetření dokáže v některých případech skutečně upozornit i na systémové např. revmatologické či neurologické onemocnění, které se projeví i na očích, ale může odhalit i jiné velmi závažné onemocnění.

Jak probíhá oční prohlídka?

Oční prohlídka se vždy liší od věku a individuální potřeby a stavu pacienta. Jiná je u šestiletého školáčka a jiná u šedesátníka, který je sledován na diagnózu zeleného zákalu. Měla by však podle odbornice obsahovat tyto body:

  • vyšetření zrakové ostrosti – sestává se z měření množství dioptrií každého oka a ze zkoušky nejlepšího vidění bez brýlí a s případnými brýlemi
  • vyšetření nitroočního tlaku a periferního vidění – je důležitá pro zjištění zeleného zákalu (glaukomu), který se v prvních stádiích projevuje nejdříve zvýšením nitroočního tlaku a zhoršením periferního vidění
  • vyšetření množství produkce slz – pomocí něj můžeme zjistit některá alergická onemocnění, autoimunitní onemocnění, příčinu opakovaných zánětů spojivek a povrchu oka a také některé endokrinologické onemocnění
  • vyšetření očního pozadí s rozkapáním zornice – odhalí nejčastěji změny na cévách spojené s aterosklerózou, vysokým krevním tlakem, změny v oblasti zrakového nervu (vznikají při glaukomu některých onemocněních mozku), změny sítnice, především a žluté skvrny, odhalí i nitrooční nádory)

Jak často chodit k očnímu lékaři?

U dospělých je podle doktorky ideální navštívit očního lékaře jednou ročně v rámci preventivní oční prohlídky, nejméně však každé dva roky v rámci preventivní oční prohlídky. Očního lékaře vyhledejte i když:

  • zpozorujete akutní stav, který vznikl bez zjevného podnětu
  • akutní pocítíte bolest, zarudnutí, otok či zhoršené vidění, aniž by jejich zavinilo například cizí těleso v oku či zánět spojivek z nachlazení
  • zpozorujete výpad nebo neobvyklé stíny v zorném poli, pokřivený obraz či blýskání před okem
  • vždy při chronických neustupujících potížích, které se nezlepšují ale mají tendenci postupně se zhoršovat

TIP: Jak na opuchlé oči a víčka?

VIDEO: Skvělý cvik pro zdravé oči a dobrý zrak

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva