Sponzorováno

Chraňte svoje chrupavky! Jak na to? 4.8/5 (10)

Chraňte svoje chrupavky!

Chrupavkám škodí nadbytečné kilogramy i nesprávná strava. Nejvíce jim svědčí cyklistika a plavání. Pokud nepodceníte nevinně vypadající zranění, nezradí vás chrupavky ani v osmdesátce, tomu věřte!.

Co je to chrupavka?

Chrupavka (chondros-řec. cartillago-lat.) je pojivová tkáň, která slouží ke zpevňování okolních tkání. Je součástí pohybového ústrojí, například pokrývá hlavice kostí v kloubech. Je velmi tuhá, ale i poměrně pružná a schopná vyrovnávat otřesy.

Bolavé koleno?

Půl roku bolelo Gabriela koleno. Chvíli dokonce kulhal, ale po čase se to zlepšilo. Nebo si třicátník zkrátka zvykl, že nemůže pobíhat ani navážit se na pravou nohu. „Pracuji s notebookem na stehnech, nohy mám vyložené na stole. Myslel jsem si, že jsem si tím přetížil koleno, protlačil ho na druhou stranu“ svěřil se lékaři, který ho poslal na operaci.

„Prý mám vytržené chrupavky, ale z toho sezení to není“ oddechl si IT-specialista. Kvalita chrupavky nebo to, zda máte predispozici k její zranění či dřívější poškození, závisí také na tom, co zdědíte po rodičích.

„Důležité je však i to, jak se o chrupavky staráte. Dlouhodobé přetěžování nevhodným sportem nebo těžkou fyzickou prací, špatné pohybové návyky, to vše jsou předpoklady pro to, aby se rychleji opotřebovaly. Přidat se může vrozená deformita kostí, při které se přetěžuje nějaká část chrupavky, nebo nadváha. Ačkoli běžně chrupavky zvládají zátěž až čtyřnásobně vyšší, než je hmotnost člověka, nejde to donekonečna“ přizvukuje MUDr. Marek Vaňo z bratislavského chirurgického centra.

Víte, že: Chrupavky oslabují i ​​metabolická nebo revmatická onemocnění, i hemofilie.

Sponzorováno

Nejčastějším důvodem poškození chrupavek bývají úrazy. Ačkoliv i banální špatné doskočení, špatný krok na schodech či pád, který nemusí na první pohled vypadat hrůzostrašně. „Může se porušit povrchová vrstva chrupavky, což je počáteční stadium poškození. Pokud se přiměřeně neošetří, následuje kaskáda, malé rozvlákněného chrupavky se mění na malou trhlinu, ta se zvětšuje, následuje vybroušení vrstvy chrupavky, může se až prodrat a vznikne defekt na kost“ upozorňuje ortoped. Specifickou skupinou jsou úrazy, při kterých se kus chrupavky zcela odlomí, někdy i s kostí.

Chrupavka má více vrstev a navrchu je pokryta membránou. „Je velmi důležitá, pokud je chrupavka zdravá, mezi klouby se vytváří čtyřikrát menší tření než při tření ledu o led,“ říká MUDr. Marek Vaňo. Poškozená chrupavka dá o sobě vědět bolestí. Pokud jste dříve bez potíží vyběhli nebo seběhli po schodech, najednou to nejde. Ještě horší je, když vzniknou při odírání chrupavek malé reaktivní částečky, které dráždí kloubní výstelku. Ta začne tvořit obranné látky, tekutinu, které je stále více a kloub otéká.

Pozor! Poškozená kloubní chrupavka se už nenapraví!

S klouby, respektive s kloubní chrupavkou, je to podobné jako s mozkovou tkání. Jak je jednou poškozena, již se nenapraví.

Pomáhají preparáty, které se doporučují v televizi?

Jaký smysl mají preparáty, které jsou tak hojně propagované v televizi? Lékaři říkají: některé z nich určitě fungují. Sice nemohou léčit a ani netlumí bolest, ale mohou pomoci zastavit degenerativní změny. Problémem ovšem je, že lidé často užívají bez porady s ortopédem. To znamená, že vlastně vůbec nevědí, v jakém stavu klouby mají a jakými potížemi trpí. Přitom mohou mít třeba nemoc, na které přípravky s obsahem glukosamin sulfátu a chondroitin sulfát, vůbec nefungují. Proto je tak důležité nejdříve zjistit diagnózu a při té příležitosti se také ortopéda zeptat, s jakými preparáty má on dobré zkušenosti.

A co si dále o chrupavkách přečíst?

VIDEO: ČT nahlédla do pěstírny umělých chrupavek

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva