Černý bez a účinky na zdraví – lze ho využít mnoha způsoby 4.82/5 (11)Černý bez a účinky na zdravíBez černý (latinsky Sambucus nigra) bývá lidově označován jako psí bez, černá bzinka nebo třeba jidášovy uši. Jedná se o poměrně hojně rostoucí keř, u kterého si mnohdy ani neuvědomujeme, jak pestrá je škála jeho použití pro naše zdraví. V léčitelství je možné uplatnit veškeré jeho části – kořen, list, květ i plod.

Představujeme Bez černý

Tento keř roste hojně na okrajích luk, lesů i podél cest. Jen stěží si lze na jaře nevšimnout jeho žlutobílých květů, které nás nalákají nejen pohledem, ale upoutají i velmi intenzivní vůní (přesněji řečeno zápachem). Bez je rozšířený v Evropě a v určitých oblastech Asie. Jak již bylo řečeno, lze využít veškeré jeho části, přičemž nejčastěji a nejsnáze je možné sbírat květy, plody nebo listy.

Jak tedy Bez černý využít a co z něj můžete udělat?

Využití květů bezu černého

Květy bezu se velmi snadno trhají díky tomu, že rostou v celých plochách, které se naráz seberou a následně se mohou i usušit. Ideální doba k jejich využití je na jaře, kdy začínají kvést. Pro léčbu neduhů je podstatný jejich obsah silic, tříslovin, glykosidů a vitamínu C.

1. Bezový čaj

Čaj lze připravit zalitím dvou lžiček květů 250 ml vroucí vody. Je třeba nechat pak odvar asi 15 min louhovat a poté přecedit. Můžete jej pít maximálně třikrát denně, k dochucení lže použít med.

Oceníte jej v době, kdy na sobě pocítíte první známky nachlazení. Jeho pití podporuje pocení, ničí choroboplodné zárodky, snižuje horečku, pomáhá při kašli a čistí zahleněné průdušky. Pokud jej vychladíte, může jeho popíjení ulevit od žaludeční nevolnosti nebo při žlučníkových obtížích. Lze jej však využít i zevně – jako obklad na křečové žíly, kloktadlo při bolesti v krku nebo na výplach úst při bolestivosti dásní. V inhalačních směsích pomáhá proti bolesti zubů nebo hlavy.

2. Bezové víno a ocet

Kromě čaje lze z květů připravit i bezové víno nebo ocet. Dříve bylo oblíbené smažení květenství obaleného v těstíčku podobně jako např. květák. Dnes se již s přípravou této tzv. kosmatice setkáváme velmi výjimečně.

Využití bobulí z bezu černého

Plody bezu je možné sbírat na podzim, kdy dozrávají v tmavé, šťavnaté bobule. Opět se sbírají pohodlně v celých trsech. Obsahují cukry, třísloviny, kyselinu jablečnou, vitamín A, C a skupinu vitamínů B. Jsou ideální k přípravě sirupu, kompotu nebo šťávy. Nedoporučuje se jejich konzumace v syrovém stavu, mohou totiž vyvolat nevolnost.

1. Bezový sirup

Bezový sirup lze snadno zhotovit z litru opraných bobulí. Ty zalijete 250 ml vody a 15 minut povaříte. Následně je nutné je rozmačkat, získat co nejvíce šťávy a svařit s cukrem – v poměru půl kilogramu cukru na litr šťávy z bezu. Sirup lze uchovávat v uzavřených lahvích, konzumuje se denně v malém množství. Je třeba je zapít dostatečným množstvím vody.

2. Odvar z bezových bobulí

Odvar z plodů lze využít při zánětech nervů. Bobule je možné též usušit a pak z nich připravovat čaj. Lžičku sušených bobulí postačí zalít 250 ml vroucí vody a nechat pár minut louhovat. Po přecezení se pije teplý.

TIP: Jak využít bezinky pro vaše zdraví

Léčivé listy bezu černého

Listy obsahují pryskyřici, glykosidy a též velké množství vápníku. Nepoužívají se vnitřně, ale jen pro zevní účely. Otrava po jejich konzumaci by se projevila zejména celkovou slabostí, zvracením a silným průjmem. Největší účinky mají, pokud se sbírají v období května a června.

1. Obklady z bezových listů

Je možné z nich získat léčivý extrakt nebo je snadno použít k obkladům. Stačí listy trochu rozdrtit, ideální je, pokud se z nich uvolní trocha šťávy. Vytvořenou kašovou hmotu pak vložte do plátna, které si připevníte na postižené místo. Hodí se při ošetřování bolestivých kloubů a svalů, při revmatizmu. Optimální je, pokud je necháte působit delší dobu.

2. Nálev z bezových listů

Z listů lze vytvořit i nálev podobně jako z květů bezu. Ten pročišťuje krev, má projímavé a močopudné účinky.

Co si ještě o bezu černém přečíst?

VIDEO: Bez černý a jeho léčivé účinky

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Přečtěte si také naše další články

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva

Souhlasím
Tato stránka používá „cookies“ k dodávání služeb v souladu s dohodou. Podmínky pro ukládání „cookies“ nebo pro přístup k nim můžete nastavit ve svém prohlížeči. Více informací.