Sponzorováno

Canihua (či kaniwa) a její účinky na zdraví 4.65/5 (17)

Canihua se dá připravit na sladko, slano i jako pikantní příloha. Záleží jen na vás.

Canihua se dá připravit na sladko, slano i jako pikantní příloha. Záleží jen na vás.

Už víte vše o quinoe a jejích mnoha výhodách pro zdraví? To věříme. O quinoe toho bylo napsáno skutečně mnoho. Ale slyšeli jste o jejím blízkém příbuzném, o canihue? Vsadíme se, že ještě ne. Tato červená a hnědá semena jsou, podobně jako quinoa, cenným zrnem, mají s ní společnou historii a mají i podobný výživový profil. Canihua (či Cañihua) má mírně ořechovou chuť a je trochu měkčí, sladší a mírně křupavější než quinoa.

Canihua je botanicky známá jako Chenopodium pallidicaule – toto jižní americké semeno je nabité vysoce kvalitními bílkovinami, flavonoidy a celou řadou vitaminů a minerálů.

Canihua byla základním jídlem incké a aztécké kultury – v jižní Americe je velmi ceněna už po tisíce let. Pěstuje se v nadmořské výšce více než 3800 metrů, v Andách Peru a Bolívie, v extrémní zimě a suchu. Tato odolná rostlina je jednou z nejtvrdších plodin, rostoucích v podmínkách, kde ani quinoa často nemusí přežít.

A jaké nám může canihua nabídnout benefity pro zdraví? Není jich zrovna málo. Pojďme si představit alespoň některé.

1. Zdroj velmi kvalitních bílkovin

V posledních letech se Canihua zařadila mezi tzv. superpotraviny (superfoods). Stejně jako quinoa, i canihua je organická superpotravina, která je výjimečně bohatá na bílkoviny, navíc s rovnováhou všech esenciálních aminokyselin.

Tedy obě zmíněné potraviny, quinoa i kaniwa jsou kompletní bílkoviny, což znamená, že obsahují všechny esenciální aminokyseliny, které vaše tělo nemůže produkovat samo. Kaniwa je obzvláště bohatá na lysin, což je aminokyselina, která se typicky vyskytuje pouze v malých množstvích v obilných výrobcích.

Ve skutečnosti bylo prokázáno, že canihua obsahuje ještě více bílkovin než quinoa (přibližně 16 % ve srovnání s 13 % v quinoe)!

2. Zdroj důležitých minerálů

Canihua je dobrým zdrojem vápníku, fosforu, mědi, manganu a zinku, stejně jako antioxidantů a omega 3, 6 a 9 kyselin. Je také velkou zásobárnou železa. Jediná porce vám dá neuvěřitelných 60 % doporučeného denního příjmu železa, což je přibližně třikrát až čtyřikrát více než u quinoi. Canihua neobsahuje saponiny – přírodní látku, která dodává jiným zrnům mýdlovou, hořkou chuť, pokud nejsou důkladně promyta. Není ji tedy nutné před vařením proplachovat nebo namáčet ji ve vodě. Ve 100g těchto zrn najdete (* DDD = doporučená denní dávka):

Sponzorováno

  • Vápník: 134 mg (13 % DDD)
  • Železo: 15 mg (86 % DDD)
  • Fosfor: 424 mg (42 % DDD)

3. Je bez lepku

Jako bonus navíc je canihua přirozeně bez lepku, takže je skvělou volbou pro lidi s citlivostí na lepek. Za předpokladu, že máte canihuu, která nebyla nějak smíchána či kontaminována pšenicí nebo jinými zrny obsahujícími lepek, můžete ji bezpečně použít jako náhražku zrna obsahující lepek.

4. Zdroj vitamínů

Vzhledem k tomu, že canihua je stále relativně neznámou potravinou, studie zkoumající její výživovou hodnotu jsou zatím omezené. V důsledku toho jsou její nutriční vlastnosti k dispozici pouze u některých živin. Canihua je skvělým zdrojem vitamínů skupiny B a vitamínu E. Ve 100g tak najdete:

  • Thiamin (B1): 0.7 mg (48 %)
  • Riboflavin (B2): 0.4 mg (25 %)
  • Niacin (B3): 1.4 mg (7 %)

5. Najdete v ní i cenné flavonoidy

Flavonoidy patří mezi nejintenzivněji studované antioxidanty a ukázalo se, že právě canihua obsahuje mimořádně vysoké množství flavonoidů, zejména isorhamnetin a kvercetin. Ve skutečnosti se prokázalo, že kaniwa obsahuje ještě více flavonoidů než její příbuzný quinoa.

Kromě toho, že flavonoidy mají účinky proti stárnutí, mohou také pomáhat předcházet kardiovaskulárním chorobám, inhibovat růst určitých bakterií a virů a snižovat riziko některých zánětlivých onemocnění.

A jak ji připravíte?

Hlavní rozdíl při vaření quinoi a canihui spočívá v tom, že canihua se před vařením nemusí propláchnout. Semena Quinoi mají vnější vrstvu již zmíněných saponinů, což je typ molekuly, která má za následek mírně mýdlovou chuť vařené quinoi, pokud není řádně propláchnuta. To je důvod, proč je důležité quinou propláchnout, protože se tím odstraní saponiny. Canihua neobsahuje saponiny a nemusí se tedy před vařením proplachovat. Toto může lehce urychlit čas přípravy, při vaření obou zrn již pak nejsou žádné další velké rozdíly.

Chcete-li připravit canihuu, dejte do hrnce 1 šálek zrna se dvěma šálky vody, zakryjte a přiveďte k varu. Snižte pak plamen na minimum, dokud se neabsorbuje veškerá voda, to potvá asi 15-20 minut. Canihua je výborná s pikantními, slanými i sladkými pokrmy. Vyzkoušejte ji v salátech, polévkách nebo jednoduše jako přílohu.

Zkuste ji na snídani

Canihua se také skvěle hodí ke snídani. Je dost malá na to, aby se promíchala do palačinek bez ovlivnění jejich struktury. Případně se dá podávat s trochou medu a s nakrájenými ořechy nebo nakrájeným ovocem. Její menší velikost je také ideální pro ranní kaši bohatou na bílkoviny.

Sponzorováno

A co vy? Máte nějaké zkušenosti s canihuou? Budeme rádi za tipy, rady a recepty v komentářích.

A co si o ní dále můžete přečíst?

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva