Sponzorováno

Bromelain a jeho účinky a přínosy pro naše zdraví 4.81/5 (37)

Silným přírodním zdrojem Bromelainu je ananas.

Silným přírodním zdrojem Bromelainu je ananas.

Bromelain je enzym, který pochází z ananasu. Pomáhá nám strávit potravu a navíc skrývá ještě řadu dalších potenciálních přínosů pro naše zdraví. Které to jsou? TO se dozvíte v následujících řádcích.

Bromelain a jeho přínosy pro naše zdraví

Tak jakými zdravotními benefity a přínosy se může pochlubit bromelain, který najdeme v ananasu?

1. Má protizánětlivé účinky

Bromelain může pomoci snižovat bolest, otoky a podlitiny, zrychluje hojení po chirurgických zákrocích a různých zraněních. Doplňky s bromelainem významně snížily pooperační otok u pacientů, kteří měli zlomeninu kostí. Byly na to výzkumy. Účastníci brali 3 tablety komerčního doplňku bromelainu 3x denně po operaci po dobu 2 týdnů po operaci. Výzkumníci dospěli k závěru, že tato enzymová terapie snižuje bolest a urychluje hojení.

Bromelainové protizánětlivé vlastnosti z něj dělají skvělou přírodní náhradu léků.

2. Super na popáleniny

Bromelain aplikovaný na pokožku může urychlit uzdravení popálenin a podobných typů ran. Studie zveřejněná v listopadovém čísle časopisu „Journal of Burn Care and Research“ zjistila, že místní použití přípravku na bázi bromelainu pomohlo udržet čisté rány.

Nicméně bromelain představuje potenciální nebezpečí při otevřených kožních ranách a měl by být podáván pouze kvalifikovanými zdravotníky.

3. Rakovina

Bromelain může být účinnou léčbou proti rakovině plic. V časopise Anticancer Drugs byla zveřejněna klinická studie, v níž bylo vyhodnoceno, že bromelain ovlivňuje maligní mezoteliom – vzácný nádor způsobený expozicí azbestu.

Podle studie bylo zjištěno, že „přídavek bromelainu zvyšuje ztrátu rakovinných buněk (cytotoxicitu) velmi výrazně … Bromelain má navíc potenciál být terapeutické činidlo při léčbě maligních nádorů.“

4. Trávicí poruchy

Protože je to enzym, který specificky tráví bílkoviny, bromelain pomáhá vašemu tělu trávit potravu a vstřebávat živiny efektivněji a je mimořádně účinný při léčení problémů v gastrointestinálním traktu. Tak třeba léčí nemoci jako:

  • Zánětlivá střevní onemocnění
  • Ulcerózní kolitida
  • Dyspepsie
  • Rakovina tlustého střeva
  • Zácpa
  • Crohnova nemoc

5. Rychlejší zotavení po operacích a po zranění

V jednom odborném časopise byla publikována studie, která hodnotí schopnost bromelainu regenerovat pacienty, kteří jsou po operaci. Snižuje pooperační bolest a otok. Antibiotika a léky proti bolesti jsou nejen neúčinné, ale často se sebou přinášejí spoustu vedlejších účinků.

Z 80 účastníků studie uvedli pacienti, kterým předepisovali bromelain, „významně nižší“ pooperační bolest, otoky a dokonce zarudnutí ve srovnání s kontrolní skupinou, které byl předepsán generický lék proti bolesti.

6. Alergie a astma

V loňském roce se v časopise Evidenced-Based Complementary and Alternative Medicine objevil výsledek studie, která zkoumala, jak bromelain funguje na myši s astmatem. Studie přinesla některé zajímavé výsledky. Kromě toho, že ukazuje, že bromelain snižuje alergickou senzibilizaci, bylo zjištěno, že vývoj alergického onemocnění dýchacích cest byl velmi výrazně snížen.

Sponzorováno

7. Chronická sinusitida

Denní dávka bromelainu (600 mg tablety) pomáhá lidem, kteří trpí chronickou sinusitidou. Na univerzitě v Kolíně nad Rýnem výzkumníci nedávno přijali 12 pacientů a ošetřovali je bromelainem po dobu 3 měsíců. Objevili následující výhody bromelainu:

  • Celkově se symptomy a projevy choroby velmi zlepšily.
  • Celkový průběh nemoci se zlepšil.
  • Celková kvalita života pacientů se významně zlepšila.
  • Nebyly hlášeny žádné nežádoucí či vedlejší účinky.

8. Bolesti kloubů

Díky svým silným protizánětlivým a analgetickým vlastnostem je bromelain fantastický pro akutní nebo chronickou bolesti kloubů. V minulosti byla publikována v časopise Alternativní terapie ve zdravotnictví a lékařství výzkumná studie, která hodnotila 42 pacientů s osteoartritidou a degenerativními nebo bolestivými stavy kloubů.

Dvě 650mg tobolky bromelainu byly podávány pacientům 2-3krát denně na prázdný žaludek (podle toho, zda mají akutní nebo chronickou bolest) a bylo zjištěno, že bolest klesla až na 60% u akutních situací a více než 50% u chronických onemocnění!

Jak bromelain užívat? Jak ho dostat do jídelníčku?

Existují 3 základní způsoby, jak dostat bromelain do vašeho přirozeného režimu:

  1. Konzumace čerstvého, bohatého, šťavnatého, zralého ananasu je nejlepší způsob, jak získat bromelain z přírodního zdroje. Mějte na paměti, že ananas musí být opravdu zralý. A pamatujte, že bromelain obsahuje hlavně jádro ananasu.
  2. Můžete také odšťavňovat jádro ananasu nebo ho míchat spolu s jinou zeleninou, jako je salátová okurka. Čerstvá šťáva z ananasu je účinný prostředek proti zánětlivým onemocněním. Doporučujeme pít denně proti problémům s trávením. Např. 250 ml této čerstvé šťávy je super k léčbě onemocnění, jako je ulcerózní kolitida, zánětlivé onemocnění střev nebo zácpa.
  3. Užívání přírodního doplňku bromelainu může být také docela efektivní, pokud se zaměřujete na určité specifické zánětlivé nebo chronické onemocnění. Pokud se snažíte zlepšit trávení, berte ho s jídlem, ale na zlepšení všech ostatních zdravotních stavů jej berte na prázdný žaludek. Poraďte se raději se svým lékařem dříve, než začnete užívat tyto doplňky k léčbě vašeho zdravotního stavu.

Bromelain v ananasu

Ananas je oblíbená součást havajské lidové medicíny. Používá se jako přírodní lék na léčbu všeho, od poruchy trávení až po alergie, obsahuje vitamíny C, B1, draslík a mangan.

Kromě těchto fytonutrientů obsahuje ještě něco. Tajemství jeho téměř nadpřirozené léčebné síly pochází z bílkovinného enzymu zvaného bromelain. Ve skutečnosti je ananas jedním z nejbohatších zdrojů bromelainu na světě.

Příklady dávkování bromelainu

Nejběžnější předepsaná dávka pro Bromelain je 500 mg denně. Nicméně za různých podmínek mohou lékaři doporučit jiné dávkování. Například:

  • Artritida – 400 mg, 1-2x denně
  • Alergie – 1000 mg denně
  • Rakovina – 2000 mg denně Bromelainu s jinými proteolytickými enzymy
  • Trávení – 500 mg s jídlem
  • Po operaci – 1000 mg, 3x denně mezi jídly

Bromelain a nežádoucí účinky

Sponzorováno

Protože pomáhá předcházet vzniku krevních sraženin, buďte obzvlášť opatrní při konzumaci více ananasu nebo doplňku bromelainu, pokud užíváte léky, které ředí krev.

Zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

2 Komentářů u článku “Bromelain a jeho účinky a přínosy pro naše zdraví”

  1. marta napsal:

    dobrý den. moc mi zaujal váš článek o bromelainu. hlavně ohledně alergií a bolesti kloubů.Velice zajímavé. Může se bromelain užívat každý den bez omezení nebo je třeba dělat nějaké pauzy? začala jsem užívat 500mg denně a cítím se lépe.mám ho v tobolkách s papajou. moc děkuju za info a přeji hezký zbytek dne , marta

    • Vhodná dávka bromelainu závisí na několika faktorech, jako je věk uživatele, zdravotní stav a několik dalších podmínek. V současné době není dostatek vědeckých informací k určení vhodného dávkování pro bromelain.

      Obecně se uvádí 90-400 mg až třikrát denně na lačný žaludek (nejméně 90 minut před nebo tři hodiny po jídle). V některých studiích při osteoartróze vědci dokonce použili dávky v rozmezí 540 – 1890 mg / den.

Zanechat komentář ke článku

Zpráva