Borovice a zdraví – jak nám může pomoci? Zatím bez hodnocení.borovice-zdraviJehličnany jsou stálezelené stromy a vyjadřují životní sílu, která je nevyčerpatelná, a proto jsou známé jako stromy života. Ve starověkém Řecku jehličnan byl svatý strom bohyně plodnosti, Artemis. Mnoho kmenů v mytologii znázorňoval tuto bohyni jako mladou pannu, která žila v dutině velmi starých jehličnanů. V dávných dobách v Asii žili dlouhověký život legendární mniši – taoisti, kterým jehličnany sloužily jako potrava a lék. Tito čínští mniši žili v horách a zabývali se filozofií a lékařskými vědami. Jehličnanům připisoval léčivé účinky i Hippokrates. Jehličnany jsou zdravé.

Borovice – léčí a harmonizuje životně důležité orgány.

Borovice lesní (Pinus sylvestris) dosáhne výšky až 30 metrů. Libuje slunečné, světlé prostředí, proto spodní větve rychle opadají. Odolává silné zimě, vyskytuje i ve výšce 2500 až 3000 metrů vysokém horském prostředí. Mezi stovky jehličnanů je co do výše nejmenším stromem, navzdory tomu má nejvíce léčebných účinků. Obsahuje vitaminy C, A, K a obsah balzámu, taninů a chlorofylu je v harmonické rovnováze. Léčí a harmonizuje životně důležité orgány. Z mladých výhonků se vaří čaj, z dřeviny se získává olej a smůla. Předmětem sběru (drogy) jsou zejména konce větviček – výhonky. U nás je však jejich sběr ze živých stromů zakázán. Sklizeň se provádí zásadně pouze z pokácených stromů.

Co si můžeme vzít z borovice?

Balzám z borovice (balsamum terebinthina)

Nejvýznamnějším produktem jehličnanů je silico-pryskyřice-terpentýnový balzám balsamum terebinthina. Získává se nařezáváním dřeva. Tvoří součást vředových mastí, které jsou velmi účinné proti revmatu a při neuralgických bolestech. Pro místní dráždivé účinky a dezinfekční vlastnosti droga aktivizuje obranné mechanismy organismu při hnisavých kožních onemocněních. Odvar z výhonků se používá jako přísada do koupelí při nervosvalových a kloubních onemocněních. Borovicová silice má antiseptické účinky, a vyvolává sekreci trávicích enzymů a ochranných hlenů. Při vylučování silice dýchacími cestami se zvyšuje tvorba hlenů a zlepšuje expektorace, vykašlávání.

Olej z borovice (Oleum pini sylvestris)

Olej se získává destilací výhonků. Přidávají ho do mazadel, které se aplikují při revmatických kloubovo-svalových bolestech.

Oleum terebinthinae se získává destilací pryskyřice (balzámu). Název terebinthina – dnešní terpentýn je znám odedávna. Kdysi toto pojmenování bylo vyhrazeno pouze pro produkt z ostrova Chios, který se považoval za dobrý lék proti rakovině. Má dezinfekční vlastnosti, je součástí mastí používaných při revmatických potížích a při lokálních kožních onemocněních. Perorální užívání je nebezpečné zejména pro možnost poškození ledvin a pro toxický účinek na centrální nervový systém, kde může způsobit ochrnutí důležitých vegetativních center.

Smůla z borovice

Smůly jsou organické sloučeniny získané suchou destilací stromů. Jsou to tekuté nebo husté černé sloučeniny, a mají nepříjemný pach. Používají je do mastí při kožních onemocněních.

Borovice a zdraví – na co se dá použít?

Borový elixír

Koncem června, začátkem července se sbírají konce větviček, z nichž se elixír připravuje. V tomto období obsahují nejvíce pylu, a proto je nejvýhodnější čas přípravy lektvaru. Tento elixír se používá k léčbě pohlavních orgánů, ale nejúčinnějším se projevil proti bolení hlavy. Je určen k léčení dýchacích cest, je vhodný pro inhalaci, na olejomasáž a do koupele. Posiluje srdeční sval, stimuluje činnost nadledvinek, což má příznivý vliv na tvorbu hormonů. Díky antiseptickým účinkům snižuje zánětlivé procesy. Regeneruje nervovou soustavu, posiluje žaludek a má léčebný účinek na onemocnění močového měchýře. Elixír se využívá na detoxikaci organismu, vyrovnává činnost štítné žlázy, optimalizuje rovnováhu mezi zásadami a kyselinami. Doporučuje se ho užívat i zdravým lidem jako prevenci proti uvedeným zdravotním potížím.

Borový olej

Olej má krásnou zelenou barvu a velmi příjemnou vůni. Pro mladé maminky se doporučuje po sprše. Olej rozetřeme po celém těle a necháme působit během 10-15 minut. V ojedinělých případech může éterický olej vyvolat kožní alergii, a proto borovicový olej používáme ředěný s neutrálním olejem. Po porodu a během kojení tento éterický olej aktivuje svalstvo, má dobrý vliv na páteř, zvyšuje vitalitu, vyživuje pleť a svalstvu dodává elasticitu a sílu.
Na inhalaci si dáme 1-2 kapky do horké vody. Účinných je i pár kapek oleje, nasáklých ve kapesníku. Přiložením kapesníky k nosu tuto příjemnou vůni několikrát hluboce vdechujeme.

Borový čaj

Barva čaje připraveného z borovice připomíná barvu probouzejícího se slunce, a jak už i barva prozrazuje, jde o zdravý nápoj. Osvěží a zároveň i relaxuje naše tělo. Především je určen pro mladé maminky, které trpí bolestí hlavy nebo mají problémy se spaním. Čaj je doporučován i při nervozitě a při depresi. Je to přírodní relaxans, který navzájem uklidňuje a dodává sílu pro náš organismus. Tři lžíce větviček dáme do půl litru vody, vaříme 5-10 minut a necháme vyluhovat 15-20 minut. Ochucujte medem.

TIP: Mrkněte na další účinky borovice na naše zdraví

VIDEO: Borovice mast na mazání

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Hodnocení příspěvku

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Přečtěte si také naše další články

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva