Sponzorováno

Bodnutí hmyzem – co dělat po bodnutí? 4.85/5 (13)

Bodnutí hmyzemŠtípnutí hmyzem se stává v letním období každodenní výstrahou. Bodavý hmyz jakým jsou včely, vosy, sršně případně někteří mravenci mohou vážně poškodit zdraví člověka. Při bodnutí zanechávají v organismu jed, který může u některých lidí – přecitlivělých (alergických) na tento jed, vyvolat závažnou celkovou alergickou reakci, která se svým rozsahem znásobuje po opakovaném bodnutí.

Příznaky bodnutí hmyzem

Poštípání zdravého člověka hmyzem

Po bodnutí hmyzem dochází k narušení celistvosti kůže a uvolnění jedu do podkoží. Bodnutí je mírně bolestivé a v daném místě dochází k rozvoji lokální reakce, která obvykle přetrvává několik dní. Nejbolestivější jsou místa s vysokým prokrvením jako konečky prstů a rty. Dochází k otoku, zarudnutí a svědění – iritaci místa vpichu. Při výrazném svědění, může rozškrabaním místa vpichu dojít k zanesení infekce a sekundární – druhotné zánětlivé reakci.

Nebezpečnými místy bodnutí hmyzem jsou hlavně dutina ústní a dýchací cesty, které při otoku způsobují potíže s dýcháním až dušení. Včela by měla v ráně zanechat žihadlo a následně uhyne. Na rozdíl od toho vosa, případně sršeň žihadlo v místě bodnutí nezanechávají a mohou bodat člověka opakovaně.

Tyto jedy obsahují vazoktivní (na cévu působící) látky jako například histamin, kininy, dalšími komponentami jsou proteiny, charakteru enzymů – fosfolipáza, hyaluronidáza, či antigen 5. Za antigenní nejúčinnější se považují poslední tři jmenované. Právě ty mohou způsobit rozvoj anafylaktické reakce.

Poštípání alergického člověka hmyzem

U těchto lidí vyvolává bodnutí hmyzem alergickou reakci, působením proteinů indukujících tvorbu specifických protilátek typu IgE a tím rozvoj IgE mediované alergické reakce typu I.
Alergické reakce po bodnutí hmyzem rozdělujeme do 5 stupňů (0 – IV), což má význam zejména při volbě léčebné strategie.

Sponzorováno

  • 0 těžká lokální reakce – silný, bolestivý otok kůže (velikosti mužské dlaně) se zarudnutím a citlivostí místa vpichu
  • I lehká celková reakce – generalizovaná-celková kopřivka, svědění, nevolnost
  • II mírná celková reakce – příznaky jako u I. stupni + otok měkkých tkání obličeje, pocit úzkosti na hrudi, pocit na zvracení až zvracení, závratě
  • III těžká celková reakce – příznaky jako u II. stupni + pocit ztíženého dýchání, poruchy polykání, chrapot, zastřený hlas, pocit strachu ze smrti
  • IV šok – příznaky jako u I. – III. stupni + modré rty a prsty rukou, pokles krevního tlaku, kolaps, pomočení se, bezvědomí.

Léčba bodnutí hmyzem

Správná léčba závisí na stupni reakce. Při lokální – místní reakci je vhodné co nejdříve odstranit žihadlo pinzetou, pokud je přítomno v ráně. Na místo otoku přiložit ledový obklad a při výrazném svědění potřít protialergickým přípravkem – s obsahem antihistaminik.

Jedinci, u kterých dochází k rozvoji celkové systémové reakce je léčba symptomatická – podle klinických projevů. I. a II. stupeň alergické reakce vyžaduje podání antihistaminik celkově. Při vyšším stupni alergické reakce – anafylaktické není tato léčba dostatečná, a proto je nutno ihned vyhledat lékařskou pomoc. Do příchodu lékaře je nezbytné udržet základní životní funkce pacienta. Lékem volby je adrenalin, který si lidé s potvrzenou alergií na hmyz nosí stále při sobě – pohotovostní balíček v podobě autoinjektoru – EpiPen. Antihistaminika, kortikosteroidy a β-blokátory jsou přídavná léčba.
Po opakovaném bodnutí hmyzem se alergická reakce stupňuje a často bez rychlého zásahu lékaře může tento stav vést k rozvoji šoku, ztrátě vědomí až k smrti.

Počůrat si to?

Někteří se řídí heslem: „První pomoc je počůrat si to“, podle rad našich babiček. Proč právě tohle řešení? Moč obsahuje různé chemické látky, které působí jako dezinfekce – ničí možné bakterie a infekci a rána se tak lépe hojí. Zdá se vám to nehygienické či nechutné? Pak zkuste obyčejnou vodu. Chlaďte místo s vpichem pod tekoucí studenou vodou, což jednak pomáhá snižovat otok a jednak brání bakteriím, aby se usadily v ráně. Následně pak snižujte otok jeho ochlazováním ledovým obkladem. Zabalte do ručníku či do kousku látky kus ledu, případně použijte něco zmraženého (balení zeleniny, masa apod.).

Vyzkoušejte cibuli

Pokud máte cibuli, můžete zkusit cibulový obklad. Plátky by se měly přikládat na postižené místo alespoň na čtvrt hodiny. Šťáva z cibule, která proniká na podrážděnou kůži, pomáhá snižovat otok a svědění. Některým se také osvědčil obklad z čistého alkoholu. Nezáleží na tom, zda se jedná o lékárenský zředěný líh nebo čistý destilát, který vytáhnete z baru. Nakapejte jej na kapesník či žínku a přiložte na půl hodiny na otok. Alkohol jej z tkáně vytahuje.

Máte-li ve své domácnosti olej z čajovníku, můžete jej jako první pomoc rovněž použít. Má protizánětlivé účinky, dezinfikuje a snižuje otoky. Stačí nanést několik kapek tam, kde došlo k bodnutí hmyzem.

TIP: Co si dát na štípnutí hmyzem

VIDEO: Na bodnutí hmyzem se dá použít i Jodisol

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva