Sponzorováno

Babské rady jak na chřipku – inspirujte se! 4.81/5 (112)

Naše babičky doporučují třeba nápoj z hřebíčku, skořice a zázvoru.

Naše babičky doporučují třeba nápoj z hřebíčku, skořice a zázvoru.

Je tu období, které je pro lidské tělo poměrně rizikové. Pokud se vám podařilo přečkat podzim a nástrahy vlhkého počasí, musíte si ještě poradit se zimou. Sice silnější mráz nahrává tomu, aby se nemnožily bakterie, ale třeba časté přecházení z vnitřního prostoru ven, nebo také nedostatečné oblečení mohou způsobovat zdravotní problémy. Začínáte pociťovat, že na vás takzvaně něco leze?

Třeba chřipka nebo nějaké nachlazení? Pokud ano, zkuste některé babské rady, které s ní dokážou zatočit.

1. Vytvořte si teplý protizánětlivý nápoj podle našich babiček

Během chřipky, ale i během jiné nemoci, by se mělo dostatečně (= opravdu hodně pít). Z jakého důvodu? Je to samozřejmě proto, že se vám podaří z těla lépe a rychleji odplavit nežádoucí látky. Pokud přemýšlíte nad tím, co si k pití přichystat, máme pro vás tip na zajímavý nápoj. Ne vždy je totiž horkým nápojem jenom čaj. Je sice pravdou, že i zde voda hraje hlavní roli, ale do ní je přimícháno něco zcela jiného. A to:

Tato kombinace, kterou je možné doplnit ještě kvalitním medem, bude nejenom velmi dobře chutnat, ale zaujme vás i tím, že má protizánětlivé účinky a tak dokáže pomoci samotnou chřipku i léčit.

2. Dejte si česnek

Že ho nemáte rádi? Zkrátka a jednoduše se musíte přemoci. Pokud vám velmi vadí, je možné dát si ho v jídle, jako jsou třeba bramboráky. Stejně tak není problém ho také smíchat s medem, a poté sníst. Hodně tím eliminujete jeho silnou chuť. Pozitivem česneku je rozhodně to, že působí jako přírodní antibiotikum, stejně jako i to, že dokáže velmi dobře pomoci, pokud máte kašel. Primárně totiž dokáže vyčistit vaše dýchací cesty, stejně jako dokáže zajistit i to, že zlepší vaše odkašlávání.

Navíc právě díky česneku podpoříte pocení, což je stav, který jistě chcete navodit, pokud svou chřipku potřebujete takzvaně vyležet.

3. Zkuste i křen

Pokud neholdujete česneku, zkuste jinou silnou potravinu, kterou je křen. Ideální je opět v kombinaci s medem, nebo třeba s nastrouhaným jablkem. A proč právě ten? I když se to na první pohled nezdá, obsahuje mnoho vitamínů. Také nelze zapomínat na to, že má dezinfekční a antibiotické účinky. To znamená, že se může stát přírodní náhradou na řadu léků. Doporučujeme ho užívat pravidelně, několikrát denně. Nejlepší je samozřejmě ten čerstvý, nastrouhaný.

4. Mějte při ruce také tvaroh

Na rozdíl od výše uvedených rad ho však nebudete používat na jídlo, ale poslouží vám k tomu, abyste srazili případnou vysokou horečku. Velmi často je doporučován u menších dětí, co samozřejmě neznamená, že nedokáže pomoci ani vám. A jak s ním naložit? Ideální je dát ho do igelitového sáčku, na ten položit utěrku a poté aplikovat na konkrétní místa na těle. A to na:

  • Plosky nohou
  • Čelo
  • Břicho

Tvaroh však může být hlavní surovinou i v případě, že je nemoc tak silná, že budete potřebovat celotělové zábaly. Je ideálním pomocníkem, který z vás horečku doslova vytáhne a vaše tělo to velmi dobře ochladí.

5. Zkuste i netradiční koupel

Je součástí vaší nemoci také rýma a vy si lámete hlavu nad tím, jak byste nos uvolnili? Pokud nepomůže křen ani česnek, potom zkuste celkem netradiční koupel. Jakou? Stačí jenom teplá voda, kterou natočíte do vany. A nyní je třeba zaujmout tu správnou polohu. Klekněte si tak, abyste měla kolena potopená pod vodou. Ruce ohněte a položte je na dno vany, aby byly potopené po lokty. Takto se snažte setrvat několik minut. I když to zní zvláště, je to postup, který zaručeně funguje. Tím si buďte jisti.

Sponzorováno

Podobně funguje i další věc, kdy ponoříte nohy do skutečně horké vody. Měla by mít co nejvyšší teplotu, ale s ohledem na to, abyste samozřejmě neměli popáleniny. Poté ve stejné vodě namočte ponožky, vyždímejte je a oblečte. Na ně navlečte ponožky suché a na pár minut si lehněte. K čemu dojde? Ke zrychlení vašeho krevního oběhu. Nejenom, že se vám uvolní rýma, ale také doje k tomu, že se budete mnohem více a mnohem lépe potit.

6. Pomůže i alkohol

Samozřejmě s ním opatrně, zvláště pokud máte v plánu užívat i klasické léky tlumící bolest, nebo horečku. V takovém případě alkohol příliš nedoporučujeme. Jinak ale pomoci může. Jaké jsou doporučované kombinace? Ohřejte mléko, přidejte trochu medu a panáku rumu. Vše co nejrychleji vypijte.

Koho z vás tato kombinace naláká, může zkusit slivovici, nebo jakoukoliv jinou ovocnou pálenku. Tu přidejte do horkého čaje a vypijte. Uvidíte, jak se vám rozproudí krev, a začnete se potit. Čím déle v tomto stavu vydržíte pod peřinou, tím pro vás lépe.

7. Hitem jsou samozřejmě i bylinky

Ty jsou osvědčenou klasikou na celou řadu zdravotních problémů a tak je jasné, že vám pomohou ulevit i v případě, kdy máte chřipku. Jaké bylinky jsou naším osvědčeným tipem? Rozhodně použijte heřmánek, který dokáže vaše tělo celkem dobře zklidnit, stejně jako vám pomůže i proti bolesti v krku. Jestliže vás trápí třeba kašel, pomůže vám další z námi doručovaných pomocníků. A tím je jitrocel, ze kterého je možné připravit si celkem zajímavě chutnající čaj.

Třetí bylinkou je šípek, který doporučujeme využít na přípravu čaje, nebo odvaru. Proč právě ten? Jelikož vás rozhodě zaujme obsahem vitamínu C.

8. Dejte si nějakou polévku

Mnoho generací pečujících rodičů a prarodičů podává horkou polévku (klasický nějaký vývar) dětem s nachlazením a chřipkou. Studie jednoznačně prokázaly, že kuřecí polévka může pomoci s příznaky infekcí horních cest dýchacích, jako je třeba právě chřipka.

9. Odpočívejte a poslouchejte svoje tělo

Poslouchejte své tělo. Pokud vám říká, abyste necvičili, necvičte. Pokud na vás naléhá, abyste strávili celý den v posteli, udělejte to. Nedotýkejte se každodenních povinností v případě závažných příznaků nachlazení nebo chřipky. To je jednoznačně cesta, jak podpořit schopnost těla bojovat s infekcí.

10. Napařujte se

Potřebujete rychlý způsob, jak uvolnit ucpané dýchací cesty? Přiveďte hrnec vody do varu a dejte pryč z plotny. Zakryjte si ručníkem hlavu, zavřete oči a dejte hlavu nad vodu (jakoby pod „stan“) – asi na 30 sekund. My doporučíme i konvičku proti ucpání nosu.

11. Echinacea

Indiáni používali bylinu a kořeny rostliny Echinacea k léčení infekcí více než 400 let. A moderní babičky Echinaceu znají také. Mezi její aktivní složky patří flavonoidy – látky, které mají na tělo mnoho terapeutických účinků. Například flavonoidy mohou také zlepšit imunitní systém a snížit zánět.

Jeden výzkum naznačuje, že užívání echinacei může snížit riziko vývoje běžného nachlazení o více než 50 procent. Může také snížit délku nemoci.

12. Cibule

Stejně jako česnek, i cibule je skvělá na léčbu chřipky. Opět je fajn nasekat cibuli na menší části a naložit je do medu. Určitě doporučujeme!

A jak léčíte chřipku doma vy? Napíšete nám svoje léčivé metody do komentářů? Budeme rádi!

Co si dále o chřipce a její léčbě přečíst?

VIDEO: Máme tu období chřipek a nachlazení. Jak s tím bojovat čistě přírodně.

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva