Sponzorováno

Andělika lékařská a její léčivé účinky: Čistí krev a podporuje metabolismus 4.93/5 (15)

Andělika lékařská

Andělika lékařská

Andělika lékařská se v dávné minulosti používala jako přísada do koupele, která měla chránit před zlými kouzly a uřknutím. Je nazývána i andělský kořen a váže se k ní mnoho příběhů. Známá je legenda, která hovoří o tom, že účinky této rostliny byly objeveny andělem v době, kdy lidstvo sužoval mor. Postupně se stala doménou mnichů, kteří ji pěstovali v klášterech a léčili ní lidí během morových epidemií.

Ve Francii je zase známá legenda z 18. století, podle níž se muž, pocházející z města Nice, dožil neuvěřitelných 123 let, protože pravidelně užíval kořeny této léčivé rostliny.

Aktuálně je andělika známá jako přísada do likérů a vín, protože má nasládle-nahořklou chuť a příjemně voní. Léčivými účinky disponuje zejména kořen, který však spolu s listy lze použít také v kuchyni na dochucení salátů či omáček.

Vzhled a výskyt Anděliky lékařské

Andělika lékařská (Archangelica officinalis) patří mezi nejvyšší léčivé rostliny. Patří do čeledi mrkvovitých. Dorůstá až do výšky dvou metrů. Kvete v letních měsících, a to většinou od července do srpna. Květy anděliky připomínají tvarem kvítky kmínu kořenného. Je možné se s ní setkat v Polsku, Německu, Skandinávii i Velké Británii. Rostlina má ráda vlhkost, proto roste zejména v přímořských oblastech, v okolí řek a potoků. Pokud se jí však vytvoří vhodné podmínky, je možné si ji vypěstovat i v našich končinách.

Sklizeň Anděliky lékařské

Léčivými vlastnostmi disponuje kořen, který se spolu s oddenkem sbírá v druhém roce života rostliny v jarním nebo podzimním období. Po umytí se suší na suchém a dobře větraném místě. V případě sušení v sušičce nesmí teplota přesáhnout 35 stupňů Celsia. V květnu a červnu se sbírají také listy a v září zase plody.

Obsah rostliny

Andělika obsahuje terpeny, silice, hořčiny, třísloviny, angelicin a další látky.

Sponzorováno

Pozitivní účinky:

  • působí jako diuretikum
  • je přírodním čističem krve
  • podporuje pocení
  • je účinná při kašli, protože usnadňuje vykašlávání
  • podporuje trávení, mírně zlepšuje peristaltiku střev a eliminuje plynatost
  • přináší úlevu při migréně
  • disponuje analgetickými účinky
  • podporuje činnost metabolismu a chuť k jídlu
  • na centrální nervový systém působí sedativně (konejšivě)

Vnější a vnitřní použití Anděliky lékařské

Čaj z anděliky

Pro přípravu čaje postačí polovina čajové lžičky sušeného kořene, která se zalije 250 ml vroucí vody. Nechá se pár minut louhovat a pije se 1-2 krát denně.

Archangelikový odvar proti bolestem svalů a kloubů

Odvar, který se používá do koupele, se připravuje ze 100-150 gramů kořene rostliny, která se krátce vaří v 2,5 litru vody. Následně se vše přidá do koupele.

Olej z anděliky lékařské

Na archangelikový olej potřebujete listy a slunečnicový olej. Listy natlačte do láhve s velkým hrdlem a zalévejte slunečnicovým olejem. 14 dní nechte odpočívat na slunném místě, pak sceďte a používejte.

Archangelikový likér

Na přípravu potřebujeme: 100 g kořene anděliky lékařské, 100 g zázvoru, 100 g benediktu lékařského, 100 g zeměžluče a 100 g důkladně očištěné a nastrouhané pomerančové kůry. Všechny ingredience dáme do 6 dcl domácího alkoholu a necháme 2 dny odpočívat. Poté důkladně přecedíme a dolijeme litrem vody, v níž jsme rozmíchali 80 dekagramů třtinového cukru. Nakonec přidáme ještě 4 deci vody.

Domácí medicína na podporu činnosti jater a krevního oběhu

Na litr domácí pálenky se použije 40 g andělského kořene. Nechá se macerovat 8 dní. Pak se pije v malých množstvích před jídlem.

Co si dále přečíst?

Sponzorováno

Zdroj obrázku: Bylinky.info

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva