Anatomie a funkce ledvin 4.8/5 (25)

Sponzorováno

Anatomie ledvin

Ledvinu tvoří hnědočervená kůra a dřeň světlejší barvy. Ve středu vnitřní hrany ledviny je ledvinová brána, ze které vystupují krevní a lymfatické cévy, nervové spleti a močovod, který ústí do močového měchýře. Kůra ledvin tvoří vnější vrstvu a obsahuje Malpigiho tělíska – glomerulů. Tvoří je jemné krevní vlásečnice stočené do klubíčka. Jejich tenká stěna působí jako jemný filtr, kterým krev prochází. V glomerulech se z krve tvoří tzv. primární moč, které se za minutu vyprodukuje až 120 mililitrů! Toto množství se dále upravuje a zpětně vstřebává v složitém systému kanálků (tubulus). Glomerulus s kanálkem, který na něj navazuje, tvoří základní funkční jednotku ledviny – Nefron. Opětovným vstřebáním vody z primární moči vzniká objem, který denně vyloučíme – asi 1 – 1,5 litru.

Anatomy of the kidney
Obr. Anatomie ledvin (zdroj: fotolia.com)

Každý člověk má v jedné ledvině asi 1 – 1,5 milionu glomerulů a jejich filtrační plocha je asi 2,5 m². Denně vyprodukují až 130 – 170 litrů primární moči. Ledviny pacientů, kteří jsou již odkázáni na dialýzu, vytvoří za den jen kolem 14 litrů primární moči.

Umístění ledvin v těle

Umístění ledvin v těle

 

Funkce a význam ledvin

  • působí jako filtr krve – odstraňují odpadní látky, které vznikají při běžné látkové výměně ve svalech a při metabolismu bílkovin přijatých potravou.
  • regulují množství vody a minerálů v organismu (sodíku, draslíku, chloridů, vápníku, fosforu).
  • podílejí se na řízení krevního tlaku cestou hormonů renin a angiotenzin, které se tvoří, když v ledvinách poklesne krevní tlak,
  • ovlivňují krvetvorbu – řídí tvorbu červených krvinek tvorbou hormonu erytropoetin,
  • udržují stabilní kyselost vnitřního prostředí,
  • produkují hormon kalcitriol, známý jako aktivní vitamín D, který pomáhá udržovat hladinu vápníku v krvi a vápník vázaný v kostech.

Význam ledvin

Ledviny patří k životně důležitým orgánům a pro život člověka jsou stejně nezbytné jako srdce či mozek. Ve světě trpí chronickým onemocněním ledvin, které může způsobit jejich úplné selhání, až 500 milionů lidí, což představuje asi každého desátého obyvatele.

Sponzorováno

Selhání ledvin může způsobit řadu dalších onemocnění, které postihují i zdánlivě nesouvisející orgány. Pokud onemocní ledviny, v těle se hromadí „jedy“, zvyšuje se krevní tlak, v kotnících a plicích se hromadí tekutiny, roste riziko kardiovaskulárních nemocí, často se objevuje anémie (chudokrevnost). Proto se ledvinové onemocnění ve skutečnosti nikdy netýká jen ledvin, ale postihuje celý organismus.

Rizikové faktory pro vznik onemocnění ledvin

Jsou velmi různorodé a nemají jednotnou charakteristiku. Proto je důležité se zaměřit na prevenci, která je zaměřena především na dvě části. Primární prevenci – ovlivňování, případně odstranění rizik, které by mohly nemoc ledvin vyvolat a na sekundární prevenci – tj. ovlivňování faktorů, které by mohly již vzniklou nemoc zhoršovat – tzv. faktory progrese ledvinové choroby.

Nejvýznamnější faktory pro vznik nemoci ledvin

  • dlouholetá cukrovka
  • nedostatečně léčený vysoký krevní tlak
  • zánět ledvinných klubíček (neboli glomerulonefritida)
  • nebakteriální zánět ledvinných kanálků, někdy v důsledku nadměrného užívání léků proti bolesti – analgetik
  • bakteriální zánět ledvinných kanálků (chronická pyelonefritida), někdy ho způsobují ledvinové kameny
  • ateroskleróza – kornatění tepen (ischemická nefropatie)
  • dědičné onemocnění, například polycystické ledviny
  • některé jiné onemocnění nebo stavy po operacích ledvin

Máte o ledvinách další zajímavé informace? Napište nám do komentářů.

VIDEO: Prevence a příznaky onemocnění ledvin

Sponzorováno

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

Bez komentáře u článku “Anatomie a funkce ledvin”

  1. […] bolestí, kterou pacient pociťuje na různých místech, podle toho, zda se kámen nachází v ledvině, ledvinové pánvičce, močovodu, močovém měchýři, případně v močové […]

  2. […] systém se skládá z ledvin a močového měchýře, společně s močovodem a močovou trubicí. Mezi jeho nejdůležitější […]

Zanechat komentář ke článku

Zpráva