Sponzorováno

Amarant (Laskavec) – bezlepková obilnina – jeho zdravotní benefity a účinky 4.7/5 (23)

Amarant je z pohledu zdraví lepší než pšenice.

Amarant je z pohledu zdraví lepší než pšenice.

Pšenice není až tak dobrá, jak se na první pohled zdá. Jde totiž o jeden z nejčastějších alergenů a má poměrně vysoký obsah cukru. Skvělou náhradou za pšenici je obilovina s názvem amarant! Znáte ji? Pokud ne, je to vážně velká škoda. Podívejte se na benefity amarantu v tomto našem článku.

Co je to ten amarant?

I když vám amarant zřejmě nic neříká, pravděpodobně jste slyšeli něco o laskavci. U nás je amarant známý jako laskavec, což je jihoamerická rostlina. Lidé ji znali již stovky let dozadu jako potravinu a léčivou rostlinu. Používali ji Inkové, Azteci a Mayové, pro které sloužila jako „svaté zrno“ a byla jejich základní potravinou používanou při rituálních obřadech. Amarant je bezlepková obilovina, vhodná hlavně pro celiaky. Laskavec totiž obsahuje všechny potřebné živiny pro zprávě fungování lidského organismu.

Tak povídejte, co amarant obsahuje?

Potraviny s lepkem zahleňují organismus a dodávají mu prázdné kalorie, což je už jen krůček od vzniku mnoha zdravotních problémů. Amarant lze považovat na zázračnou potravinu, která neobsahuje lepek, ale naopak, je plný kvalitních bílkovin, stopových prvků, minerálních látek a vitamínů. Jeho obsah výživných látek převyšuje ostatní obiloviny. Trumfnul je díky obsahu vlákniny, železa, vápníku, mědi, zinku, hořčíku, draslíku, vitamínů, které jsou pro tělo důležité jako A, B, C, E i kyseliny listové. Skvělou náhradou za jiné obiloviny je i proto, že obsahuje zdravý tuk. Jeho součástí jsou nenasycené mastné kyseliny, které bojují se škodlivým cholesterolem. Nesmíme zapomenout ani na lysin, což je cenná esenciální aminokyselina, která podporuje tvorbu mozkových buněk a také duševní vývoj.

Ze všech obilovin se amarant může pochlubit svým největším obsahem bílkovin. Je zdrojem lysinu – cenné esenciální aminokyseliny, která podporuje produkci mozkových buněk a duševní vývoj, takže by neměl chybět večeře našich nejmladších. Amarant je bohatý na železo, vápník, hořčík a kyselinu listovou.

Z vitaminů v něm najdete C, B a E. Má spoustu vlákniny a je zdrojem rutinu – látka, která má příznivý účinek na naše krevní cévy. Vzhledem k jeho složení je amarant dobré jídlo pro sportovce, protože podporuje růst svalů. Z hlediska zdraví snižuje hladinu cholesterolu a pravidelná konzumace je velkou prevencí civilizačních chorob, včetně rakoviny. Doporučuje se také ke snižování váhy, protože má nízký glykemický index. Stejně jako Quinou budete určitě spokojeni pokud patříte mezi celiaky, protože neobsahuje lepek.

Sponzorováno

Pro koho je amarant vhodný?

  • Pro celiaky – Neobsahuje lepek.
  • Pro cukrovkáře – Nemá vysoký obsah cukru.
  • Pro obézní – Má nízký glykemický index a dokáže zasytit na delší dobu.
  • Pro sportovce – Podporuje nárůst svalové hmoty.

Jaké má amarant účinky a benefity pro naše zdraví?

  • Podporuje obranyschopnost organismu a imunitní systém.
  • Je výbornou prevencí před kardiovaskulárními onemocněními – snižuje vysoký cholesterol.
  • Podporuje činnost mozku.
  • Pročišťuje tlusté střevo od nečistot; pomáhá dokonce i při rakovině tlustého střeva.
  • Zlepšuje trávení.
  • Prevence osteoporózy.
  • Má pozitivní účinek při hubnutí. Urychlí metabolismus a zajistí, aby tělo hublo zdravě.

Kde ho najdete?

V našich obchodech najdete hlavně amarantovou mouku, amarantový olej, vločky, semínka, těstoviny či extrudované chlebíčky. Amarant však bývá součástí některých sladkostí, jako jsou amarantové křupky, tyčinky, sušenky či dokonce dětská výživa.

Jak připravit amarant?

Příprava amarantu je velmi jednoduchá, podobná jako příprava rýže. Budete potřebovat 1 hrnek amarantových semínek, dva hrnky vody a špetku soli. Hrnek amarantových semínek propláchněte vodou. Následně vložte do hrnce a zalijte dvěma hrníčky vody. Vařte 20 minut.

Náš tip – recept: Amarant s kuřecím masem

Teď už víte, jak si uvařit amarantová semínka. V kombinaci s kuřecím masem jsou vynikající, a budete tak mít zdravé jídlo plné živin. Stačí, když si pořídíte 1 ks kuřecích prsou, grilovací koření na kuře, špetku soli, 1 PL olivového oleje, 6 ks oliv a 200 g uvařených amarantových semen. Kuřecí prsa omyjte, osušte a nakrájejte na tenké nudličky. V misce je smíchejte s kořením a solí. Rozpalte pánev s olivovým olejem a osmahneme kuřecí prsa do zlatova z každé strany. Následně uvařený amarant smíchejte s nakrájenými olivami. Skvělá příloha ke kuřecímu masu je hotová!

Chcete se zbavit zdravotních problémů, nadbytečných kil či bolesti hlavy? Zařaďte amarant do svého jídelníčku! Vyměnit pečivo, těstoviny či mouku za zdravější alternativu – na to nepotřebujete mnoho času ani úsilí. Stačí jen chtít. Pokud to vyzkoušíte, hned se začnete cítit výborně!

VIDEO: Amarantová kaše

VIDEO: Maličký amarant stojí za pozornost

Sponzorováno

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva