Alkohol a slunce – to nejde dohromady 4.83/5 (6)Alkohol a slunce - to nejde dohromadyVědci jsou přesvědčeni, že pití příliš velkého množství alkoholu může vyvolat řetězovou reakci v těle a kůže se stává o dost zranitelnější. Etanol se mění krátce po užití na acetaldehyd, který může za to, že kůže je citlivější na UV záření.

Autoři článku v časopise British Journal of Dermatology připouštějí, že ve hře jsou i jiné okolnosti. Pánové se například rádi vyhřívají na slunci bez oblečení a ani jim nenapadne, že by se natřeli opalovacím krémem .

Vědci vycházeli ze šestnácti studií, kterých se účastnily tisíce lidí. Došli k závěru, že vypití nejméně jednoho alkoholického nápoje za den zvyšuje riziko rakoviny kůže o pětinu.

Riziko se zvyšuje úměrně s tím, kolik alkoholu si člověk dopřeje. U těch, kteří vypijí padesát gramů etanolu denně, což je několik silných piv, je o pětapadesát procent vyšší riziko, že se u nich vytvoří melanom, jak u abstinentů nebo příležitostných pijáků.

Dr . Eva Negri z Milánské univerzity vysvětluje, že alkohol ve spojení s UV zářením snižuje schopnost těla aktivovat normální imunitní reakci. To může vést k mnohem většímu poškození buněk a následnému vzniku rakoviny kůže. Lékařka proto vyzývá všechny, co si rádi vypijí, aby se lépe chránili na slunci.

TIP: Jak na alkoholový dech? Poradíme vám.

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Hodnocení příspěvku

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Přečtěte si také naše další články

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva