Alergie na lepek – celiakie 4.75/5 (8)Alergie na lepekAlergie na lepek neboli celiakie je očima moderního lékařství celoživotní autoimunitní onemocnění. Lepek (gluten) je směsí bílkovin gliadinu a gluteinu, které se nacházejí v pšenici, ječmenu a žitu, ale někteří alergici mohou reagovat i na oves, který obsahuje bílkovinu podobnou gluteinu, avenin.

Jak vzniká celiakie v těle?

Při celiakii vede konzumace lepku imunitní systém k tvorně protilátek, které napadají citlivou sliznici střeva zodpovídající za vstřebávání živin z potravy. Opakovaná konzumace alergizující potraviny vede k zánětu střevní sliznice, dokonce až k její atrofii (zmenšení) s následným narušením schopnosti trávení potravin. Vzniklá malabsorpce (porucha trávení a vstřebávání živin) může být základem pro vznik mírných trávících potíží, ale i závažných stavů anémie a osteoporózy, extrémní únavnosti, depresím anebo vést k opakovaným potratům.

Lepek se běžně nachází v pečivu a těstovinách, ale je často schován i v celé řadě dalších potravin, jako například v salámech, salátových zálivkách a pivu. Bezlepková dieta může být výživově dostatečná, avšak kvůli možnému nižšímu příjmu obilovin hrozí nedostatek vlákniny, a s tím i zácpa. Proto je při bezlepkové dietě potřebné konzumovat dostatek jiných potravin bohatých na vlákninu, jako jsou například zelenina a luštěniny. Doporučené jsou obzvláště jáhly, pohanka, kukuřice, rýže a amarant.

TIP: Přečtěte si fámy a mýty o alergii

Přísná bezlepková dieta

Přísná bezlepková dieta je základním terapeutickým krokem při alergii na lepek. V případě jejího dodržování se stav střevní sliznice zregeneruje, ale každé sebemenší narušení diety může okamžitě znovu zatížit střevní stěnu i její funkčnost. Po zjištění alergie na lepek a zahájení bezlepkové diety je v některých případěch prospěšné alespoň na omezenou dobu také vyloučit kravské mléko a výrobky z něj.

TIP: Dejte si přílohy bez lepku

Čínská medicína a alergie na lepek

Podle tradiční čínské medicíny (TCM) jsou alergie na lepek, alergie na bílkovinu kravského mléka i další potravinové alergie ve skutečnosti různé formy energetického deficitu na úrovni dráhy sleziny. Tento stav však nemá nic společného s nemocemi sleziny, které jsou známy v moderním lékařství. Z pohledu TCM odpovídá slezina za trávení a její energetická nerovnováha se projeví trávicími potížemi (jako např. u celiakie). Původní příčinou nedostatku energie sleziny může být vrozená dispozice, nezdravá výživa, nevhodná strava, stres, životní styl anebo opakované užívání antibiotik a hormonů (včetně hormonální antikoncepce), jež „ochlazují trávící systém“, vyčerpávají yang energii sleziny a narušením vztahu mezi slezinou a žaludkem zhoršují využitelnost živin z potravy. Trávící potíže dané alergií na lepek mohou být proto nejlépe řešeny kombinací diety a terapie užívání bylin tradiční čínské medicíny, a to vždy po přesné TCM diagnostice.

Jak na alergii na lepek?

  • V případě chronických nevysvětlitelných trávících potíží doporučuji vyzkoušení přísného vyloučení hlavních potravinových alergenů, tj. kravského mléka anebo lepku, na dobu několika týdnů (cca 4 – 6).
  • V případě zjištěné alergie na lepek obvykle přináší naprosté vyloučení lepku z potravy ztrátu potíží a regeneraci střevní sliznice.

TIP: Podívejte se co je to lepek. Pro celiaky jsou super bezlepkové mouky.

Příprava bezlepkových minipizz

Občanské sdružení Celia – život bez lepku pro vás připravilo návod na přípravu bezlepkových minipizz.

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Hodnocení příspěvku

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Přečtěte si také naše další články

Bez komentáře u článku “Alergie na lepek – celiakie”

  1. […] a potraviny s živočišnými tuky. Mléko a nesnášenlivost laktózy, intolerance pšenice a nesnášenlivost lepku jsou na seznamu alergií, které způsobují průjem. A nejsou tam […]

  2. […] TIP: Přečtěte si také článek o celiakii. […]

  3. […] obilovinami 3 – 4 x násobně vyšší. Je cenným zdrojem bílkovin pro osoby citlivé na lepek. Pohanka a její produkty obsahují 3,4 – 5,2 % celkové vlákniny, přičemž 20 – 30 […]

Zanechat komentář ke článku

Zpráva