Sponzorováno

Agáve (tchýnin jazyk) – jako sladidlo i na lepší imunitu 4.67/5 (12)

Agáve není jen na tequilu

Agáve není jen na tequilu

Agáve – tento exotický sukulent lze použít jako sladidlo, posílit si jím imunitu, odbourat přebytečné tuky, nebo rychleji vyléčit rány. Můžete si ho koupit ve formě gelu, šťávy, či sirupu nebo si ho vypěstovat i doma na zahradě. V překladu ze starořečtiny znamená tento název vznešený, nebo obdivuhodný. Agáve pochází z Mexika. V současnosti se pěstuje, ale roste i volně v přírodě, v různých částech světa, například Austrálii, Novém Zélandu, Evropě, ale i Jižní Africe. V našich zeměpisných šířkách byste ho mohli znát i pod názvem tchýnin jazyk. Staří Aztékové považovali tuto rostlinu za posvátnou.

Agáve zvyšuje vstřebávání živin

Šťáva z Agáve obsahuje saponiny a fruktózu. Saponiny mají protizánětlivý účinek a také posilují náš imunitní systém. Má antibakteriální účinky a proto se používá i na léčbu, nebo hojení řezných ran. Také podporuje správné fungování střevní mikroflóry a vstřebávání živin do organismu, například hořčíku, vápníku, i izoflavonů. Jeho doporučená denní dávka je 50 ml.

Zhubněte s Agáve

Výtažky z této rostliny jsou vhodné pro lidi s nadváhou nebo redukční dietou, protože mají vysoký obsah fruktózy, díky čemuž můžeme stejně sladkou chuť dosáhnout i s poloviční dávkou kalorií. Kromě toho obahuje inulin, který pomáhá při snižování nadváhy a je také vhodná pro snížení hladiny cholesterolu.

Sirup z Agáve jako náhrada cukru

Je to přírodní mexické sladidlo na bázi fruktózy. Mexičané tuto rostlinu používají jako tradiční součást stravy již staletí. Je nejen zdravý, ale i chutný a může se použít jako náhrada cukru například na palačinky, müsli, lívance, ovocné saláty, oslazení kávy, či čaje a jiných nápojů. Také je možné s ním počítat do marinád a salátových zálivek. 250 gramů sirupu, pocházejícího přímo z Mexika koupíte za 100-300Kč.

Sponzorováno

TIP: Nové zjištění – sirup z agáve není opravdu zdravý – proč?

Vhodná pro sportovce a horolezce

Jelikož má tato rostlina nízký glykemický index, dodává tělu energii na déle než výrobky s vysokým indexem a pomáhá udržovat stejnou hladinu cukru v krvi během velkých fyzických a psychických výkonů. Nenápadné agáve se s oblibou používá při výrobě produktů zdravé výživy, sirupů či energetických gelů, avšak asi nejznámějším použitím tohoto kaktusu je známý alkohol – tequila. Vymysleli ji zcela náhodně španělští dobyvatelé, kteří ji získali fermentací této rostliny. V průmyslovém odvětví je jeho použití také vítáno a vyrábí se z něj vlákno sisal. Vlákna z listů, které jsou známé jako pita, se používají k výrobě hrubých tkanin, rohoží a provazů.

Pozor na ostré bodliny

Jeho tlusté dužnaté listy mohou dosahovat až délky dvou metrů a po okrajích jsou ostnaté, ostré na konci, a agáve může při neopatrnosti způsobit i úraz. Mexičané z nich dokonce v minulosti vyráběly jehly na šití. Rostlina se dožívá asi 10 let a je nenáročná na pěstování. Ve světě je známo asi 400 druhů této sukulentní rostliny.

Jak vypěstovat agáve doma?

Patří mezi vytrvalé rostliny a potřebuje dostatek slunce. Pěstovat ji můžete v bytě, ale i na zahrádce. Přezimovat však musí na světlém místě s teplotou kolem 5 až 10 stupňů celsia. Přesazuje se na jaře a vyhovuje jí suché a teplé prostředí. V létě ji třeba zalévat pravidelně, v zimě během přezimování netřeba téměř vůbec. Je to nenáročná rostlina, která rychle roste a dodává prostředí exotický ráz. Více informací o pěstování se dozvíte například na stránce www.ceskestavby.cz/rostliny/agave/.

TIP: Zkuste avokádový puding s agáve sirupem

VIDEO: Agáve jako jídlo

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva