8 zajímavých benefitů vetiver esenciálního oleje (olej z vousatky draslavé) 4.85/5 (13)8 zajímavých benefitů vetiver esenciálního oleje (olej z vousatky draslavé)Zdravotní přínosy vetiver esenciálního olej lze připsat jeho velmi zajímavým vlastnostem – ty jsou protizánětlivé, antiseptické, afrodiziakální, nervové, sedativní, tonické a hojivé.

Vetiver olej je známý takřka po celém indickém subkontinentu. Lidé ho však často takto nenazývají. Místo toho je v těchto oblastech známý jako „Khus“ nebo „Khus-Khus“ a je široce používán v parfémech, potravinářském a nápojovém průmyslu.

Botanické jméno vetiveru je Vetiveria Zizanoides (nebo Andropogon Muricatus), v Česku znám jako Vousatka draslavá. Tato „tráva“ má velmi příjemnou, mírnou, zemitou vůni, který má chladicí účinek na tělo i mysl. Vysušená tráva a její kořeny se používají k umístění do nádob s vodou v interiéru – ochlazují a dodávají vůni vlhkému vzduchu. Dále se používá k zavěšení na dveřích a oknech – kromě ochlazení a příjemné provonění místnosti odpuzuje také hmyz. To je důvod, proč se poptávka po této bylince zvyšuje zejména v létě (a hlavně ve vlhkých regionech, jako je Indie a sousední země).

Esenciální olej vetiveru se získává parní destilací jeho kořenů. Jeho hlavními složkami jsou alfa vetivon, kyselina benzoová, beta vetivon, furfurol, vetiverol, vetiven a vetivenyl vetivenát. Tento esenciální olej je také značně využíván v parfémovém průmyslu, při výrobě parfémů na tělo, osvěžovačů místností, také do kosmetiky, mýdel, olejů a aromatických látek v nápojích a potravinách.

Zdravotní přínosy Vetiver esenciálního oleje

Tento esenciální olej je velmi populární v aromaterapii a má mnoho léčebných vlastností, které podrobněji popíšeme níže.

1. Snižuje záněty

Uklidňující a chladící účinky tohoto esenciálního oleje zklidňují všechny druhy zánětu. Zvláště je dobrý na záněty oběhového a nervového systému. Tam poskytuje velkou úlevu. Je vhodnou léčbou pro záněty způsobené úpalem či úžehem a dehydratací za slunce.

2. Eliminuje jizvy

Cikatrizační látky jsou látky, které urychlují vymýcení nebo vymizení jizev a dalších znaků na kůži. Rovněž podporují růst nových tkání na postižených místech, nahrazují mrtvé a vybledlé tkáně a pomáhají dosáhnout jednotného vzhledu. Tato vlastnost je také užitečná v boji proti striím, tukovým trhlinám a na různé skvrny na pokožce, které nechávají neštovice a popáleniny.

3. Zabraňuje bakteriálním infekcím

V tropických zemích, jako je Indie a její sousedé, mikroby a bakterie rostou velmi rychle kvůli místnímu příznivému horkému a vlhkému klimatu. Je zřejmé, že díky tomu vaše rány v těchto místech s větší pravděpodobností podlehnou sepsi, protože je tam prostě spousta bakterií. Nicméně Matka příroda na to myslela.

Jedním z léků je právě vetiver esenciální olej. Tento olej účinně zastavuje růst bakterie Staphylococcus aureus – ta způsobuje sepsi. Olej ji krásně eliminuje. Je naprosto bezpečné aplikovat tento olej zvenčí na rány. A navíc může být podáván perorálně – chrání i vnitřní orgány před sepsí.

4. Zlepšuje libido

Smíchaný v sorbtech a nápojích jako ochucovadlo má tento olej i afrodiziakální efekt. Zlepšuje libido a vyvolává pocity sexuální touhy. Vzhledem k tomu, že sex má více společného s psychologií mozku než fyziologií, je to lék na většinu sexuálních poruch jako je frigidita, nedostatek libida a impotence. Některé složky tohoto oleje stimulují správné části mozku a vaše problémy v ložnici tak budou velmi rychle u konce.

5. Chová se jako tonikum

Tonikum jednoduše tónuje každý systém těla, jmenovitě trávicí, respirační, cirkulační, vylučovací, imunitní, endokrinní a nervový systém. Proto ve zkratce, éterický olej vetiver udržuje metabolismus v pořádku, omlazuje tělo, dodává sílu a zlepšuje jeho imunitní funkci.

6. Zabraňuje nervovým poruchám

Tento olej pečuje o nervy a udržuje jejich dobré zdraví. Také léčí poškození nervů šokem, strachem a stresem. Dále pomáhá zbavit se nervových poruch, postižení, epileptických a hysterických záchvatů, nervových a neurotických poruch. Dokonce zlepšuje i stavy u vážných nemocí jako je Parkinsonova choroba – například u nedostatečné kontroly nad končetinami a křečemi.

7. Zbavuje nespavosti

Eterický olej vetiver je dobře známé sedativum. Zklidňuje nervové podráždění, křeče a emocionální výbuchy, jako je hněv, úzkost, epileptické a hysterické záchvaty, neklid a nervozita. Dokonce z něj těží také pacienti trpící nespavostí.

8. Zrychluje léčbu

Vlastnosti tohoto esenciálního oleje pomáhají hojit různé rány podporou růstu nových tkání na zraněných místech a tím, že je chrání před infekcí (brání růstu mikrobů). A konečně také podporuje akumulaci leukocytů a krevních destiček na zraněných místech.

A co ještě tento olej nabízí?

Tento olej je také velmi oblíbený u pacientů s revmatismem, artritidou, dnou, svalovými bolesti a také pomáhá snížit suchost a popraskání kůže. Zkuste a uvidíte. Tento esenciální olej je velmi bezpečný, je nedráždivý, nesenzibilizující a netoxický.

Jak se dá tento olej používat?

Čisté přírodní oleje z grapefruitu, jasmínu, levandule a ylang-ylangu se dobře míchají s éterickým olejem vetiveru. Zkuste je smíchat a používat.

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Přečtěte si také naše další články

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva

Souhlasím
Tato stránka používá „cookies“ k dodávání služeb v souladu s dohodou. Podmínky pro ukládání „cookies“ nebo pro přístup k nim můžete nastavit ve svém prohlížeči. Více informací.