Sponzorováno

8 věcí, které ze zdravotního hlediska děláte špatně každý den 4.88/5 (43)

Každý den děláme automaticky mnoho věcí, nad kterými se často ani nezamyslíme. Děláme je prostě tak, jak cítíme, že je to v daném okamžiku nejlepší. Ale někdy to právě nejlepší být nemusí. Rozhodli jsme se proto sepsat malý článek o tom, které věci každý den děláme špatně ze zdravotního hlediska.

Třeba pár z vás změní svoje zajeté koleje a některé své každodenní zvyky změníte k lepšímu. To by bylo super. Už kdyby jen jeden čtenář své špatné zvyky změnil, měl by článek smysl :)

Tak jdeme na to. Co každý den děláte špatně a můžete to lehce změnit? Zde je přehled.

1. Mobilem si ničíte krční páteř

Čím častěji berete mobil do rukou, tím více trpí váš krk. Smartphony – nebo inteligentní telefony – nám svou bohatou výbavou umožňují kontakt s blízkými nejen hlasem a SMSkami, ale také prostřednictvím internetu. Telefon je tak komunikačním, zábavným a také pracovním centrem na dosah ruky. A krčíme se u něj takřka neustále. Jen si někdy všimněte lidí v tramvaji nebo autobuse.

A to je špatná zpráva pro naši krční páteř. Pokud hlavu ohneme v 60-stupňovém úhlu, abychom si přečetli zprávu z mobilu, pro naši krční páteř je to zátěž, jako bychom si na ramena pověsili šest plných igelitek s nákupem. Nebo, jakoby nám na bedrech sedělo osmileté dítě.

Zátěž hlavy na krční páteř.

Zátěž hlavy na krční páteř.

V klasické poloze, tlačí naše hlava na páteř hmotností zhruba 5-6 kg. Jak však hlavu nakláníme, měníme úhel „páky“, a hmotnost hlavy jakoby se zvyšovala. V mírném úhlu 15 stupňů se tlak hlavy na krk zvýší na 13 kg, při maximálním vychýlení hlavy dopředu, zmíněných 60 stupňů, když například sedíme na židli a díváme se dolů na mobil v ruce, tlak na krk se zvýší na 27 kg!

2. Píšete na mobilu jednou rukou

Bolest palce z mobilu se jeví jako docela směšný a běžný problém, ale setkává se s ním snad každý. Proč vzniká? Protože píšeme nesprávně. Naše ruka není na něco takového vůbec uzpůsobena. Jedna fyzioterapeutka nám dokonce toto potvrdila.

„Měla jsem v ordinaci také pacientku, která si přivodila zánět šlach (tendinitidu) na palci právě používáním chytrého telefonu. Kvůli bolesti pak nemohla týdny používat ruku,“

Pište na mobilu dvěma palci.

Pište na mobilu dvěma palci.

A jak z tohoto problému ven? Procvičujte si prsty, nehrajte hry na mobilu příliš dlouho, pište zprávy a emaily na chytrých telefonech oběma rukama. A vůbec, omezte práci s těmito přístroji a věnujte se něčemu lepšímu, třeba sportu, relaxu v přírodě, rodině, kamarádům a tak.

3. Na toaletě sedíme špatně!

Vážně, je to tak. Přišli na to vědci. Proč tomu tak je? Protože když sedíme v poloze, ve které na záchodě všichni sedíme (nohy jsou v 90 stupních), blokuje se tak cesta pro vyloučení stolice. To pak způsobuje různé problémy. Měli bychom sedět tak, jak je uvedeno na obrázku níže (tedy nohy ve 35 stupních). To je pro nás přirozené a zdravé (tj. jako u zvířat).

Takto bychom měli vykonávat potřebu.

Takto bychom měli vykonávat potřebu.

Popřemýšlejte, zda nezměníte polohu při vykonávání polohy.

Sponzorováno

4. Sedíme špatně u počítače

To ví každý. A bolí nás z toho pěkně záda. Záleží na tom jak a na čem sedíme.

Seďte pořádně a záda vás bolet nebudou.

Seďte pořádně a záda vás bolet nebudou.

Taky si dávejte občas při práci na počítači přestávky. Prospějete tím očím i svým zádům. A občas při práci na počítači stůjte. Že to nejde? Ale jde to, mrkněte sem.

5. Při řízení sedíme často špatně

Často řídíte? Ta se naučte za volantem správně sedět. Pak vás nebudou bolet záda.

Při řízení seďte rovně.

Při řízení seďte rovně.

6. Špatně zvedáte věci

Když špatně zvedáte věci, bolí vás záda. Nebo si koledujete o pěkného housera. Zablokování části páteře se lidově říká hexenšus nebo také houser. Houser často chytá náhle při zvedání těžkých věcí nebo jiném nevhodném pohybu. Bolest je velmi silná, ale nevystřeluje do končetiny.

Zvedejte těžké věci nohama, ne zády!

Zvedejte těžké věci nohama, ne zády!

7. Spíme na špatné straně těla

Vědci doporučují spát na vaší levé straně. Jasně, hodně špatně se toto ovlivňuje. Ale to doporučení tady je.

Spaní na levém boku je prý lepší.

Spaní na levém boku je prý lepší.

Je to lepší obecně pro zdraví vašeho těla. Lépe se vyspíte, je to lepší pro lymfatický systém, nebudete trpět pálením žáhy, spánek prý bude kvalitnější, je to také lepší pro funkci srdce. Zkuste spát na levé straně vašeho těla.

8. Koukáme před spaním do mobilu

To není moc dobrá věc. Koukat před spaním do mobilu. To jednak zabíjí spánek a pro vaše oči to také není nic moc. Takže si od tohoto zlozvyku odvykněte.

Mobil nebo tablet vašemu spánku opravdu neprospěje.

Mobil nebo tablet vašemu spánku opravdu neprospěje.

Sponzorováno

Norští výzkumníci dokázali, že minimálně hodinu před spaním není dobré koukat na displeje smartphonů nebo tabletů. Nedělejte to, ubližuje to vašemu zdraví.

Co si dále přečíst?

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    1 komentář u článku “8 věcí, které ze zdravotního hlediska děláte špatně každý den”

    1. Danuše geletová napsal:

      Dobry večer.

      Je to vynikající článek pro všechny. jsou to potřebne informace, které se běžně neposkytuji.
      Velmi se mi lébí, že jste k textu připojili obrazky, které to všechno dokresli.
      Děkuji za takové informace..
      Geletova.

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva