4 rady, jak správně zhubnout sportem – jak začít? 4.89/5 (9)Začínáte se sportem? Začněte s chůzí.

Začínáte se sportem? Začněte s chůzí.

Chcete už dlouho zhubnout a v tuto chvíli jste se odhodlali k tomu, že to konečně dokážete? Tak kromě změny v jídelníčku a jeho řádné úpravě je nutné do hubnutí zapojit i pravidelný a intenzivní pohyb.

1. rada: Začněte pomalu

Což samozřejmě neznamená, že máte ihned roztříštit dveře posilovny a vrhnout se na všechny možné stroje. A ani okamžité a dlouhodobé namáhání svalů při jakémkoli jiném sportu není pro ty, co doposud spíše posedávali a polehávali vhodnou aktivitou. Tělo, které není trénované, silnou zátěž nesnese, což poznáte na druhý den, když namísto, abyste se cítili skvěle, máte pocit, že vám veškeré svalstvo na tělo a to i to, o kterém jste doposud netušili, že ho máte, ztuhlo. Bolesti jsou silné a nedovolují více, než běžný pohyb a navíc vás tato zkušenost dovede k tomu, že si další sportovní aktivity a na dlouhý čas zakážete provozovat.

Popsaný scénář je samozřejmě špatně. Když začnete s jakýmkoli sportem, pak jste zpočátku vystaveni nejnižší zátěži, poté přidáváte na intenzitě, délce a také samotné zátěži. Platí to u všech sportů a druhů pohybů. Takže pokud jste doposud jen leželi, obzvlášť si na postupnou zátěž musíte dát pozor. Pamatujte, že to, co jste doposud zameškali za jeden den v posilovně, hned teď nedoženete, takže klid.

2. rada: Začněte s chůzí & rychlou chůzí

Nejpřirozenějším a v tomto případě i nejlepším pohybem je chůze. Začněte chodit na pravidelné procházky. Ideálně každý den, třeba večer, tak dvě hodiny předtím, než uleháte ke spánku. Procházka by měla být klidná, jděte vlastním tempem a hlavně dobře při tom dýchejte. Zpočátku postačí půl hodina, časem přidávejte, po týdnu choďte na procházky, jejichž trvání bude hodinu.

Není na tom nic divného a i lidem v okolí to může a bude jedno. Je to přece vaše věc a váš život. Navíc se vám po takové procházce, na čerstvém vzduchu bude lépe spát a mnoho lidí potvrdilo, že díky pravidelným procházkám se rázem zbavili bolestí hlavy, potíží s trávením a dalších běžných projevů nahromaděného stresu. Pročistíte si hlavu a budete myslet pozitivněji.

3. rada: Přidejte další pohyb během dne

K procházkám přidejte i více pohybu během dne. Nejezděte výtahem, pokud to není skutečně důležité. Pokud jezdíte do práce městskou hromadnou dopravou, pak vystupte o zastávku dříve a projděte se i ráno. Takto si na pravidelný pohyb zvyknete a časem budete přidávat na intenzitě. Lidé, kteří namáhají své tělo sportem, jsou šťastnější a spokojenější díky stimulaci endorfinů, jinak také zvaných hormonů štěstí.

4. rada: Běhejte

Když se sami cítíte, že jste v mnohem lepší kondici (asi po měsíci až třech), pak zapojte do svého hubnoucího plánu také běh. Opět není nutné pořídit si ty nejlepší běžecké boty a celou novou soupravu za několik tisíc. Postačí běžné sportovní oblečení, které máte a také dobré tenisky na běhání.

Jestliže začnete s běhání příliš brzy (po měsíci procházek), je vhodné pomalu vyklusávat, soustředit se na správné dýchání a vždy po chvilkách střídat běh s chůzí. Tím zabráníte přepětí ve svalech, které vyvolá úporné bolesti v dalších dnech. Běhejte v klidu, pozvolna a pamatujte na pravidelné dýchání.

Běhejte správně a dobře se oblečte

Pokud je zrovna zimní období, nezapomeňte si ústa chránit šálem, nebo šátkem, který si dáte přes pusu a funguje jako filtr. Tak nevdechujete studený vzduch, který by vás mohl nachladit. Ideální je, abyste vdechovali nosem a vydechovali pusou, takže na to také pamatujte. V zimě nepodceňujte teplé oblečení. Nutností jsou teplé ponožky, dlouhé kalhoty, teplá mikina, minimálně jedno spodní tričko, šála, také čepice a rukavice. Zkrátka všechno, kromě očí si zakryjte. Správný běh by měl trvat 45 minut, nebo hodinu a provozovat ho tak třikrát týdně. Studiemi bylo prokázáno, že na stejnou vzdálenost se během spálí minimálně o 20 kalorií více, než chůzí.

Tip na závěr

Pokud vám přijde podivné začít jen tak chodit na procházky, pořiďte si psa, pak se budete muset pravidelným procházkám věnovat i několikrát denně. Ale samozřejmě si pořiďte psa, jen jestli pro něj máte vhodné zázemí a máte na něj čas.

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Hodnocení příspěvku

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Přečtěte si také naše další články

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva