Sponzorováno

10 varovných příznaků rakoviny děložního čípku, které se nevyplatí ignorovat 4.86/5 (14)

10 varovných příznaků rakoviny děložního čípkuRakovina děložního čípku je bohužel jedním z nejčastějších onemocnění u žen na celém světě. Objevuje se v buňkách děložního čípku, ve spodní části dělohy. Téměř všechny případy rakoviny děložního čípku jsou způsobeny virem lidského papilomaviru (HPV). Ženy všech věkových kategorií jsou vlastně vystaveny riziku rozvoje této rakoviny poté, co začnou mít sexuální styk.

Rizikové faktory rakoviny děložního čípku

Rizikové faktory zahrnují nechráněný sex, střídání více sexuálních partnerů, nadváha, užívání antikoncepce orálně, genetika, kouření, celkově špatná imunita, mnohočetné těhotenství a první těhotenství v mladém věku.

Jedna z nejstrašidelnějších věcí na této rakovině spočívá v tom, že v počátečních stádiích nevykazuje prakticky žádné příznaky. Po rozšíření onemocnění do močového měchýře, jater, střev nebo plic, jsou příznaky už výraznější. Pokud zjistíte nějaké neobvyklé změny nebo nějaké další příznaky ovlivňující vaše reprodukční orgány, poraďte se určitě se svým lékařem. A to co nejrychleji. Mějte na paměti, že vaše šance na úspěšné léčení rakoviny děložního čípku jsou vyšší, pokud je nemoc zjištěna v počátečních fázích. S využitím testů a HPV vakcinace je možné myslet i na prevenci rakoviny děložního čípku.

Zde je 10 varovných příznaků rakoviny děložního čípku, které byste určitě neměla ignorovat.

1. Abnormální vaginální krvácení

Většina žen s diagnózou rakoviny děložního čípku má nepravidelné krvácení. Předčasné vaginální krvácení, které se vyskytuje pravidelně, může být indikátorem rakoviny děložního čípku. Toto krvácení se může vyskytnout také v důsledku jiných zdravotních stavů, jako je hormonální nerovnováha, zánětlivé onemocnění pánve nebo infekce v pánevních orgánech. Je potřeba to ale prověřit u lékaře.

Vzhledem k tomu, že rakovina se šíří do okolních tkání, vytváří nové, abnormální kapiláry, které se snadno rozpadají a způsobují krvácení. Takové krvácení se může objevit i mezi menstruačními obdobími, po pohlavním styku, po menopauze a dokonce i po vyšetření pánve. Dávejte si na něj pozor. Pokud se u vás objeví krvácení mezi menstruačními cykly nebo po pohlavním styku, kontaktujte určitě svého lékaře.

2. Neobvyklý vaginální výtok

Trochu vaginálního výtoku bez zápachu je normální. Avšak pokud se množství vaginálního výtoku zvyšuje, páchne nebo má nepravidelný vzhled, mohlo by to být příznakem infekce nebo rakoviny děložního čípku či endometria. Pokud trpíte rakovinou děložního čípku, vaginální výtok může být těžký, bledý, vodnatý, hnědý nebo smíšený s krví. Pokud se u vás objeví tento příznak, okamžitě to oznamte svému lékaři a zajděte si na vyšetření.

3. Bolest během pohlavního styku

Bolestný pohlavní styk je dalším důležitým varovným znamením rakoviny děložního čípku. Tento příznak naznačuje pokročilou rakovinu děložního čípku, což znamená, že se rakovina rozšířila do tkání a reprodukčních orgánů. Kromě bolesti možná můžete také zaznamenat další příznaky, jako je hustý a špinavý vaginální výtok. Existují další možné důvody pro tento konkrétní problém, jako je různá infekce a tak. Ale opět, pokud tento příznak máte, zajděte ke svému lékaři.

4. Bolesti v oblasti pánve

Bolest pánve je u žen poměrně častá. Tyto bolesti jsou totiž normální součástí menstruačního cyklu a obvykle neznamenají přítomnost rakoviny nebo jiného závažného stavu. Nicméně, bolest v této oblasti, která trvá delší dobu a vyskytuje se stále častěji, může být příznakem rakoviny děložního čípku.

Pokud trpíte rakovinou děložního čípku, můžete pocítit bolesti pánve v neobvyklých časech – bolest se může kdykoli v průběhu měsíce náhle objevit. Tato bolest se obvykle nevyskytuje, pokud rakovina není ve velmi pokročilém stádiu. Pokud pociťujete bolesti nebo tlak v oblasti pánve, navštivte svého lékaře, abyste zjistili přesné příčiny a vyloučili možnost vzniku rakoviny.

Sponzorováno

5. Nepříjemné pocity a nepohodlí při močení

Rakovina děložního hrdla může také způsobovat nepříjemné pocity během močení. Ve skutečnosti toto je jeden z nejvíce zřejmých a často převládajících příznaků této smrtelné nemoci. Nepohodlí při močení zahrnuje třeba nepříjemné pálení, píchání nebo prostě jiný nepříjemný pocit při močení. Tyto příznaky se vyskytují, když se rakovina rozšířila do okolní tkáně. To vyžaduje vaši okamžitou pozornost, aby nedošlo k dalšímu šíření této nemoci.

I nepohodlí při močení může být také způsobeno mnoha jinými příčinami, jako je třeba infekce močových cest, různé problémy s močovým měchýřem, kvasinková infekce nebo nějaké pohlavně přenosné onemocnění. Opět tento problém neignorujte, ale poproste svého lékaře o správnou diagnózu a léčbu.

6. Horší a delší menstruační období

Menstruační periody, které jsou horší, bolestivější a delší než obvykle, jsou dalším běžným varovným příznakem rakoviny děložního čípku. Právě dráždění děložního čípku, pravděpodobně v důsledku šíření rakoviny děložního čípku, může tento problém způsobit. Krvácení je považováno za těžké, pokud budete muset vyměnit svoji vložku nebo tampon častěji než jednou za 2 hodiny.

Kromě rakoviny může být těžké krvácení způsobeno hormonální nerovnováhou, myomy, polypy, nějakou zánětlivou chorobou pánve, endometriózou, štítnou žlázou i onemocněním jater nebo ledvin. Může se to stát i kvůli určitým lékům. Jakákoli změna konzistence měsíčních období byste měli konzultovat s vaším lékařem. Pamatujte si, že prevence je lepší než léčba.

7. Ztráta kontroly nad močovým měchýřem (inkontinence)

Potřeba častějších návštěv toalety je častá u těhotných žen a lidí, kteří během dne zvýší příjem tekutin. Pokud máte tento problém bez nějakého zřejmého důvodu, může být zapotřebí dalšího posouzení.

Ztráta nad kontrolou močového měchýře je častým problémem, když pacient trpí rakovinou děložního čípku. Obvykle to naznačuje, že rakovina se rozšířila za lokalizovanou oblast a ovlivňuje močový měchýř nebo jiné části močového traktu. Lidé s touto rakovinou často zaznamenávají ztrátu kontroly nad svým močovým měchýřem spolu s krví v moči. Pokud zaznamenáte ztrátu kontroly nad močovým měchýřem (inkontinenci) nebo si všimnete krvi v moči, poraďte se s lékařem.

8. Nevysvětlené hubnutí

Stejně jako tomu je u jiných forem rakoviny, nevysvětlitelný pokles hmotnosti může znamenat rakovinu děložního čípku. Když trpíte rakovinou, imunitní systém tvrdě bojuje. Tělo produkuje malé proteiny nazývané cytokiny, které rozkládají tuky mnohem rychleji než obvykle. To vede ke ztrátě hmotnosti, bez ohledu na vaši stravu. Opět navštivte lékaře.

9. Stálá únava

Náročný den může hodně unavit kohokoliv z nás, ale s trochou odpočinku se opět cítíte svěže a plní energie. Pokud ale máte po většinu času hodně málo energie a jste i přes častý odpočinek hodně unavení, mohlo by to být důvodem k obavám. Když trpíte rakovinou, zdravé červené krvinky jsou nahrazeny bílými krvinkami. To způsobuje anémii, což vede k únavě, nedostatku energie a ztrátě chuti k jídlu. Kromě toho dochází k poklesu dodávky kyslíku do těla.

10. Bolesti nohou

Ženy s diagnózou rakoviny děložního čípku často trpí na otoky a bolesti nohou. Když se rakovina rozšíří, zabraňuje průtoku krve, což způsobuje otoky nohou. Oteklé nohy často vytvářejí nepříjemné a bolestivé pocity, takže může být těžké provádět každodenní aktivity. Občas se mohou objevit také bolesti zad. Opět nezapomeňte, že bolesti nohou nutně neznamenají, že máte rakovinu. Pokud máte bolesti nohou a pár dalších výše uvedených příznaků po dobu několika týdnů, je nejlepší se nechat vyšetřit lékaře.

Pár preventivních tipů proti rakovině děložního čípku

  • Ženy ve věku 20 až 30 let by měly chodit na kontrolu děložního čípku každé 3 roky. Ženy ve věku 30 až 65 let by měly být vyšetřeny každé 3 až 5 let.
  • Ideálně podstupte očkování proti HPV ještě před 20. rokem věku.
  • Vyhněte se kouření a vyhněte se i pasivnímu kouření.

TIP: 17 zajímavých tipů pro prevenci rakoviny

VIDEO: Rakovina děložního čípku

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva