Sponzorováno

10 tipů jak na pomalý metabolismus. Zde jsou možnosti, jak ho rozhýbat 4.65/5 (31)

Sportujte, hýbejte se - to je na zpomalený metabolismus nejlepší lék.

Sportujte, hýbejte se – to je na zpomalený metabolismus nejlepší lék.

Problémy s metabolismem jsou stále častější. Mnoho žen i mužů potvrzuje, že právě proto, že je jejich metabolismus pomalý, mnohdy nemohou zhubnout, nebo mají jiné problémy. Mezi hlavní příčiny pomalejšího metabolismu patří toto:

  • Málo svalové hmoty
  • Hormonální změny
  • Problémy se stresem

Je ale i situace, kdy pomalý metabolismus nemá žádnou zřejmou příčinu. Pokud tedy i vy trpíte tímto problémem, zde je několik rad, které vám pomohou k jeho zrychlení.

1. Naučte se jíst

Při hubnutí se vám to může jevit jako kontraproduktivní rada. Faktem ale je, že tomu tak skutečně není a že opak je pravdou. Když má lidské tělo málo jídla, dostává i málo energie a tak se přirozeně zpomaluje, aby s ní vydrželo. Proto když se najíte, tak tělo energii získá a díky tomu se může metabolismus opět nastartovat. Tím chceme říci, že právě dostatek jídla dokáže váš metabolismus zrychlit a dokonce může dojít k tomu, že budete hubnout lépe, než když budete dlouhodobě hladovět.

Důležité je však myslet hlavně na kalorickou hodnotu jídla. Potom si stačí vytvořit jídelníček na 5 porcí denně, a ten dodržovat. Jakmile tělo začne pociťovat hlad a začne se zpomalovat metabolismus, vy si dáte další porci a vše bude opět v pořádku. Ideální je proto mít mezi jídly pauzy, které budou během dnes stále stejné. Nejlépe okolo tří hodin, což povede k tomu, že vás metabolismus může během celého dne pracovat naplno, protože mu budete stále pomáhat tím, že do svého těla budete dostávat pořád novou a novou energii, kterou potřebuje.

2. Do jídla přidejte ty správné potraviny

Že musíte jíst, to již víte. Vhodné je ale vědět i to, jak konkrétně byste měli jíst. Jsou totiž druhy potravin, které dokážou velmi dobře podpořit rychlost metabolismu. A to jak přímo, tak i nepřímo. Řeč je o bílkovinách, které podle posledních průzkumů dokážou metabolismus zrychlit zhruba o 20 až 30 procent. Je tedy vhodné je do jídelníčku zařazovat každý den.

Pomoci mohou i nepřímo. Bílkoviny jsou totiž základní stavební jednotkou svalů. Ty díky tomu mohou růst a množství svalové hmoty ve vašem těle stoupá. A právě to se obecně také podepíše na tom, že metabolismus vašeho těla je rychlejší. Bílkoviny jsou tedy správná cesta. A pokud si je nedáte prostřednictvím různých výživových doplňků známých ze sportovního segmentu, můžete zkusit klasické potraviny, kam patří:

3. Ráno si dejte nápoj, který vás nastartuje

Který většina z vás jistě zná? Ano, je to káva. Určitě o ní můžeme říci, že vás po ránu dokáže nastartovat a dokáže zrychlit váš metabolismus. A to díky obsahu kofeinu. Ten ale může mít svá negativa, proto s ním opatrně. Zvolit můžete třeba i zajímavější a lepší alternativu, v podobě zeleného čaje, který je velmi dobrým antioxidantem a kofein obsahuje také. Takže je na vás, jaký typ nápoje si po ránu dáte. Stále to není možnost jediná, která se nabízí. Jsou takové, které z hlediska svého složení budou něčím podstatně lepším. A navíc je zde možnost vyzkoušet každý den něco zcela nového.

Ideální volbou se tak stává hlavně voda, se šťávou z citronu, nebo limety. Stejně jak může pomoci i samotná šťáva z ovocem, nebo tolik populární smoothie. Toto všechno jsou varianty, které pomohou váš organismus hned po ránu zrychlit. Vhodné je proto dát si daný nápoj hned po ránu, pár minut po probuzení. Všímejte si také jeho teploty. Neměl by být příliš studený, jelikož vlivem toho tělo vydá větší množství energie na teplotní rozdíl. Ideální je pokojová teplota, která bude přesahovat 20 stupňů Celsia.

4. Začněte se hýbat

I pohyb je skvělou cestou, jak efektivně zrychlit svůj metabolismus. Pokud z něho začínáte mít doslova hrůzu, musíme říci, že ne vždy je nutné běhat dlouhé tratě, nebo jezdit desítky kilometrů na kole. Pokud na tom s ohledem na svou fyzickou kondici nejste nejlépe, plně postačí, když bude pohybu méně. Stačí třeba jenom každodenní procházka, na několik desítek minut. Ideálně už ráno, kdy metabolismus nejenom nastartujete pitím, ale také o udržíte v chodu díky pohybu.

Když jde o klasickou sportovní aktivitu, je dobré říci, že byste se jí měli věnovat spíše dlouhodobě. Pokud má dojít k nastartování metabolismu na delší dobu, je vhodné se jí věnovat alespoň 30 – 40 minut. Zde máte jistotu, že metabolismus bude podstatně zrychlený nejenom během ní, ale že pojede na plné obrátky i delší dobu potom, co trénink ukončíte.

Sponzorováno

5. Zkuste i doplňky stravy

Je jich hned několik. Nejznámější je určitě karnitin, ale ten není jedinou možností. Mnoho doplňků stravy je označováno i pojmem spalovač. Jeho cílem je podpořit metabolismus a ten zrychlit. Tato možnost se hodí nejenom ve chvíli, kdy chcete metabolismus ještě více zrychlit během sportovního výkonu, tak i ve chvíli, kdy chcete rychlí metabolismus i v klidovém režimu. To, že skutečně pomáhají a mají na jeho rychlost pozitivní vliv, to je nesporné. Na druhou stranu k nim nelze přistupovat jako k zázraku. Tedy k produktu, který stačí brát podle dávkování a čekat, že se vám povede za pár týdnů dokonale zhubnout. Takto bohužel nefungují.

6. Dejte si extra panenský olivový olej

Naše těla potřebují dietní tuk – zvláště zdravé oleje. Aby tělo hublo a fungovalo správně. Správné druhy tuků a olejů pomáhají potlačit hlad, maximalizovat váš metabolismus a rychle využívat živiny tělem. Zdravé mononenasycené tuky, jako třeba olivový olej, mohou skutečně pomoci tělu spálit kalorie. Extra panenský olivový olej může také zvýšit hladinu serotoninu v krvi, což je hormon spojený se sytostí. Navíc olivový olej obsahuje také polyfenoly, antioxidanty, které pomáhají bojovat proti mnoha chorobám, jako je rakovina, osteoporóza a zhoršení mozku. Takže se těchto tuků nebojte. Zdravé tuky vaše tělo prostě potřebuje.

7. Zaměřte se na svaly

Dokonce i když jste v klidu, vaše tělo neustále spaluje kalorie. Ve skutečnosti, 75 procent kalorií, které spálíte každý den, se vyčerpává jen proto, abyste vás drželi naživu. To je zajímavé, že? Zrychlování rychlosti metabolismu je mnohem vyšší u lidí s více svaly, protože každé půl kilo svalů spálí asi 6 kalorií denně jen proto, aby se svaly udržely. Takže se zaměřte na rozumné budování svalové hmoty. To je pro zrychlení metabolismu super.

8. Stůjte v práci 3 hodiny denně

V ideálním případě spíme asi osm hodin z každých 24. Většina lidí tráví dalších sedm až deset hodin tím, že sedí u stolu. To znamená, že většina z nás tráví drtivou většinu aktivního času v sedě. To věru není moc dobrá zpráva. Naše těla nejsou určena pro tuto úroveň nečinnosti – většina lidské evoluční historie zahrnovala aktivní činnost, hledala potraviny a palivo pro naše tělo. Jedním ze způsobů, jak denně spálit více kalorií, je stát více a sedět méně. Potvrzuje to britská studii, která zjistila, že při práci zaměstnanci spálili více kalorií za hodinu více kalorií, pokud stáli. Pokud vám to nezní jako hodně, zamyslete se. Pokud stojíte jen tři hodiny vašeho dne, za jeden rok byste jen takto spálili více než 30 000 extra kalorií – což je asi 4 kg tuku! To už jde ne? A navíc je stání v práci dobré i pro vaše tělo.

9. Dejte si česnek

Nedávné studie ukázaly, že česnek podporuje metabolismus krevního cukru a pomáhá kontrolovat hladiny lipidů v krvi. Přidání česneku do potravin, které jsou bohaté na tuky a sacharidy, může způsobit, že tyto látky nedělají pak v těle nedělají až takovou škodu. A co víc, konzumace česneku může pomoci zlepšit imunitní systém, pomoci odvrátit srdeční onemocnění, bojovat proti zánětu a snížení krevního tlaku.

10. Vyhněte se sladkým nápojům

Jo, jo, má nulové kalorie, ale pít sladké nápoje se nevyplácí. Mohou zatočit s vaším cílem mít ploché břicho. Mohou vám poškodit zuby. Výzkum zveřejněný v časopise Trends in Endocrinology & Metabolism ukazuje, že uměle oslazené nápoje mohou změnit normální metabolickou reakci těla na cukr, což ve skutečnosti zvyšuje chuť k jídlu! Dietní nápoje jsou stále více spojovány s přírůstkem hmotnosti, metabolickým syndromem a řadou dalších zdravotních problémů. Úplně nejlepší je se jim obloukem vyhnout. Pokud opravdu toužíte po něčem sladkém, dejte si třeba kvalitní čokoládu s vysokým obsahem kakaa.

Pamatujte: To co jíte zásadně ovlivňuje rychlost vašeho metabolismus. Dobře jezte a cvičte – to je na pomalý metabolismus fakt nejlepší.

Sponzorováno

A jak bojujete s pomalým metabolismem vy? Budeme rádi za rady a komentáře pod článkem.

Co si ještě o metabolismu přečíst?

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva